تفاوت «منقد» و « منتقد»

تفاوت «منقد» و « منتقد» | جبار آذین | سرزمین هنر

عده ای از دوستان سینماگر، منقد و رسانه ای و علاقه مندان به نقد و نقدنویسی، پرسیده اند: شما چرا در نوشته هایتان، از کلمه « منقد» به جای «منتقد» استفاده می کنید.

آیا این دو با یکدیگر تفاوت دارند؟

با سپاس از دوستان، یادآورمی شوم که؛ آری ، « منقد» و « منتقد» دو واژه متفاوت اند که مانند دیگرغلط های رایج به جای یکدیگر استعمال شده اند.

«منقد» واژه خاص و «منتقد» کلمه عام است. صاحبان هر دو عناوین به ظاهر مانند هم نقد می کنند، ولی نقد آنها از زمین تا آسمان با یکدیگرمتفاوت است.

 

منقد ، نقدکننده ای حرفه ای

 

منقد، ناقد و نقدکننده ای متخصص، حرفه ای وکارشناس در خصوص هنر یا فعالیتی خاص است و عنوان منتقد به تمام نقدکننده ها و منتقدانی اطلاق می شود که درباره هرکس و هر چیز و به دور از تخصص و دانش مرتبط، انتقاد و در واقع ابراز نظر می کنند؛ از راننده تاکسی و اتوبوس گرفته تا نانوا و بقال و رهگذران که درمورد همه چیز؛ سیاست، اقتصاد، هنر، مسوولان، ورزش ، امور پزشکی و اجتماعی، گرانی و…انتقاد می کنند.

منقد هنری، فرهنگی و سینمایی و تلویزیونی، هنرمندی متخصص است که بر مبنای دانش، تخصص و تجربه درباره آثارهنری، فرهنگی وسینمایی و تلویزیونی، نقدمی کند.

منقد، هنرمند است، چون نویسنده است و نویسندگی، هنر و نقد تخصص و حرفه او است. بنابراین، منقد، یک هنرمند متخصص و کارشناس خبره است و نظرها و دیدگاه ها و نقدهایش، تخصصی بوده و با ابراز نظر منتقدانه منتقدان عام، تفاوت اساسی دارد.

هرکس می تواند منتقد باشد، ولی همه نمی توانند منقد باشند. ازهمین رو، درست آن است که در مورد کارشناسان و متخصصان نقد بویژه نقادان هنری، سینمایی وسیمایی از واژه منقد استفاده شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =