تفاوت «منقد» و « منتقد»

تفاوت «منقد» و « منتقد» | جبار آذین | سرزمین هنر

عده ای از دوستان سینماگر، منقد و رسانه ای و علاقه مندان به نقد و نقدنویسی، پرسیده اند: شما چرا در نوشته هایتان، از کلمه « منقد» به جای «منتقد» استفاده می کنید.

آیا این دو با یکدیگر تفاوت دارند؟

با سپاس از دوستان، یادآورمی شوم که؛ آری ، « منقد» و « منتقد» دو واژه متفاوت اند که مانند دیگرغلط های رایج به جای یکدیگر استعمال شده اند.

«منقد» واژه خاص و «منتقد» کلمه عام است. صاحبان هر دو عناوین به ظاهر مانند هم نقد می کنند، ولی نقد آنها از زمین تا آسمان با یکدیگرمتفاوت است.

 

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

منقد ، نقدکننده ای حرفه ای

 

منقد، ناقد و نقدکننده ای متخصص، حرفه ای وکارشناس در خصوص هنر یا فعالیتی خاص است و عنوان منتقد به تمام نقدکننده ها و منتقدانی اطلاق می شود که درباره هرکس و هر چیز و به دور از تخصص و دانش مرتبط، انتقاد و در واقع ابراز نظر می کنند؛ از راننده تاکسی و اتوبوس گرفته تا نانوا و بقال و رهگذران که درمورد همه چیز؛ سیاست، اقتصاد، هنر، مسوولان، ورزش ، امور پزشکی و اجتماعی، گرانی و…انتقاد می کنند.

منقد هنری، فرهنگی و سینمایی و تلویزیونی، هنرمندی متخصص است که بر مبنای دانش، تخصص و تجربه درباره آثارهنری، فرهنگی وسینمایی و تلویزیونی، نقدمی کند.

منقد، هنرمند است، چون نویسنده است و نویسندگی، هنر و نقد تخصص و حرفه او است. بنابراین، منقد، یک هنرمند متخصص و کارشناس خبره است و نظرها و دیدگاه ها و نقدهایش، تخصصی بوده و با ابراز نظر منتقدانه منتقدان عام، تفاوت اساسی دارد.

هرکس می تواند منتقد باشد، ولی همه نمی توانند منقد باشند. ازهمین رو، درست آن است که در مورد کارشناسان و متخصصان نقد بویژه نقادان هنری، سینمایی وسیمایی از واژه منقد استفاده شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 14 =