حاتمی‌کیا و امین حیایی یک جشنواره و دو اعتراض متفاوت

حاتمی‌کیا و امین حیایی یک جشنواره و دو اعتراض متفاوت

 

علیرضا دباغ

 

از شامگاه ۲۲بهمن تاکنون بحث داغ محافل هنری معطوف به سخنان تند و شکایتهای ابراهیم حاتمی‌کیا از برنامه تلویزیونی هفت و مجری آن وبه طور کلی از صداوسیما بوده است.

همان طورکه پیش بینی می‌شد این سخنان در فضای مجازی و گروههای تلگرامی‌و واتس اپی هم  بازتاب زیادی داشت.تلاش کردم در این مدت از نظرات مختلف استفاده کنم و درصددبوده و هستم که در این مقوله فقط شنونده وخواننده نظرات دوستان باشم چون به عنوان یک تماشاگر علاقمند حاضر در برج میلاد تلخی سخنان حاتمی‌کیا را از نزدیک حس کردم و بهتر دیدم این تلخکامی‌را در این ایام جشن دامن نزنم؛  اما وجود یک نکته درمیان سخنان موافقان ومخالفان، این بنده را مجبورساخت که نکته ای گذرا عرض نمایم.

تجربه ی زیسته، من را به این نتیجه رسانده است که نگاه صفر وصدی به هر مقوله ای نشانه افراط و تفریط است. این نوع نگاه به خصوص درحوزه ی فرهنگ که بنا به تعبیری دین و هنر نیز در این مفهوم کلی تعریف می‌شوند باعث به وجود آمدن تعصب نابجایی می‌شود که ممکن است به دگم منجر شود.

فارغ از آسیبهای دگماتیسم؛ این تجربه را به دست آورده ام که بسیاری از انتسابهای صفت دینی یا ارزشی به اشخاص در جامعه امروز ما فارغ ازحساسیتهای لازم وآگاهی فرهنگی‌صورت می‌پذیرد، و ریشه در حب و بغضهای محفلی، گروهی یا سیاسی دارد.

به عنوان مثال همین آقای حاتمی‌کیا وقتی به رنگ ارغوان و گزارش یک جشن (دو فیلم توقیف شده) را ساخت مغضوب قشری از جامعه فرهنگی شد که امروز متعصبانه به دفاع از سخنان وی در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر می‌پردازند.

 

من نمی‌خواهم قضاوتی درباره درستی یا نادرستی گفته‌های حاتمی‌کیا نمایم بلکه فقط به نوع حرکت عصبی و رفتار غیر محترمانه ی شخصی اشاره می‌کنم که به عنوان‌یک هنرمند شناخته می‌شود.

ایشان به جشنی محترم و اشخاص محترمی‌که در شادترین‌ روز انقلاب برای جشنواره ای به نام فجر گرد هم آمده بودند بی احترامی‌کرده و این کار از هنرمندی که باید ظرافت طبع را مدنظر داشته باشد نباید سرمی‌زد.

صحبت را خلاصه کنم در همان جلسه، امین حیایی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان باید به جای دیپلم افتخار، سیمرغ بلورین می‌گرفت، با نرفتن پشت میکروفون و لبخند و ادب واحترام به تماشاگران دلخوریش را نشان داد ولی جناب حاتمی‌کیا با تبختر و پرخاش سیمرغ را گرفت و سالن را ترک کرد.

اعتراض حیایی را هنرمندانه و مؤدبانه تر می‌پندارم نظر شما چیست؟

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.