تجلیل از منقدان تاثیرگذار و چند نکته

تجلیل از منقدان تاثیرگذار و چند نکته | جبارآذین | سرزمین هنر

از همان آغاز نگارش و انتشار سلسله یادداشت تجلیل از منقدان تاثیرگذار سینمای ایران، بنا داشتم در حد اختصار و ظرفیت فضای مجازی و طیف های مختلف مخاطبان یادداشت ها، با رعایت اختصار و بدور از دخالت هرگونه تفاوت های بینشی و نگرشی منقدان، از میان منقدان سینما که بدون شک، همگی شایسته ارج و قدردانی هستند، چند تن را به عنوان نمونه معرفی و در معرض تجلیل اهالی هنر و قلم و مخاطبان قراردهم.

از همین رو به ناچار از پردازش بسیاری از مولفه ها و ویژگی های دوستان منقد، به عمد پرهیزکردم تا در واقع آغازگر راهی باشم که به همت عزیزان منقد ادامه خواهد داشت.

هدف اصلی من از نگارش این یادداشت ها، تجلیل از منقدان ارجمندی است که عمر و جوانی خود را صرف خدمت به سینما و هنر و فرهنگ و ملت بزرگ ایران کرده اند.

منقدان ، ناقدان بی منت

 

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

این عزیزان، سال ها درباره سینما و سینماگران نوشته و از سینماگران شاخص و آثار سینمایی مهم در نقدهای خوب خود تجلیل کرده اند، ولی تقریبا هیچگاه خود مورد تجلیل قرار نگرفته اند.

از همین رو چنانچه کاستی هایی در یادداشت ها مشاهده شود و اگر عمدتا به عده ای اندک، در نوشتارم پرداخته ام، قصدم صرفا، ایجاز و اختصار و ارایه نمونه بوده است.

یکی از بزرگان فرهیخته سینما با مهر در یادداشتی برایم نوشته است که، جاداشت به نوع نقدها و تفاوت نگاه ها و اینکه برخی منقدان فرم گرا هستند و در قالب نقد آثارسینمایی، بیشتر به فرم می پردازند؛ بعضی نقدهای محتوایی و عده ای هم نقدهای فنی و تکنیکی و…. می نویسند، اشاره می کردم.

این سخن استاد اشاره ای درست و بحق است که اگر به طور مفصل به هر منقد می پرداختم، حتما این نکته را هم لحاظ می کردم.

با این حال، دوستان، چون همیشه، از سر لطف و مهر به یادداشت هایم توجه فرمایند و بضاعتم را پذیرا باشند. باسپاس و درود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 19 =