امین تارخ ، هنرمند ملی!

زاده ی شهر شعر و ادب ، همشهری حافظ و سعدی دوستدار هنر با لبخندی دلنشین.
امین تارخ هنرمند ملی سال (١٣٨٧) در ٢٠/مرداد/١٣٣٢ در شهر شعر و ادب شیراز  چشم بر جهان گشود.
مدت بیست وپنج سال است که به عنوان هنرپیشه آزاد فعالیتش را در عرصه تئاتر،تلویزیون و سینما ادامه داده است و اولین تاسیس کننده ی کارگاه آزاد بازیگری در سال(١٣٧٣) در تهران است و بازیگران به نامی‌همچون«مهتاب کرامتی»،«ترانه علی دوستی»،«پوریا پورسرخ»،«شهرام قائدی»،«مهدی امینی خواه»و… از این موسسه  پا به عرصه ی سینما و تلویزیون نهاده اند.
او در نمایش‌هایی مانند «اتللو»، «انسان خوب سچوان»، «ارثیه ایرانی»، «الکترا»، «بکت» و «تسلیم‌شدگان» بازی کرده و پس از آن «ابن سینا»،«مادر»،«سربداران»،«ساغر»،«معصومیت از دست رفته»و…تا سریال«گاهی به پشت سر نگاه کن» از شبکه دوم سیما با محوریت حمایت از تولید داخلی و اعتماد به نخبگان است ، بخشی از کارنامه ی هنری اوست.
حاصل ازدواجش با منصوره شادمنش بازیگر تئاتر که لیسانس بازیگری از دانشکده هنرهای زیبا را دارد سه فرزند به نام نیما ،مانی و نامی‌است که غیر از نامی‌که در عرصه موسیقی فعالیت میکند دو فرزند دیگر تارخ فعالیت پدر را ادامه داده و به سمت گارگردانی حرکت میکنند.
وجود حسن خیاط باشی(پدر زن)،پریدخت امیر حمزه (مادر زن)، مسعود کرامتی(تهیه کننده و بازیگر و کارگردان) باجناق و همسر فرخنده شادمنش خانواده ی هنری تارخ را به اوج میرساند.

بازی درخشان او درنقش «شیخ حسن جوری» در سریال سربداران یکی از ماندگارترین نقشهای اوست.

تولدت مبارک

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.