واکنشها به پخش آخرین قسمت برنامه عصرجدید سری اول

سیدرضا اورنگ،مهدی محمدی و میلاد دخانچی

آخرین قسمت برنامه عصرجدید و اولین سری از مجموعه برنامه‌های عصرجدید سحرگاه امروز جمعه اول شهریور ۱۳۹۸ با مشخص شدن برنده نهایی این برنامه به ایستگاه پایانی رسید.

این برنامه در مدتی کمتر از یک سال به محبوبیت خوبی میان بینندگان تلویزیون دست یافت. به همین دلیل شب گذشته میلیونها نفر پای تلویزیون نشستند و تا پاسی از شب منتظر ماندند تا نتایج نهایی این مسابقه ی هیجان انگیز را ببینند.

با این حال پخش این برنامه واکنشهای مختلفی را به همراه داشته است که به گوشه‌هایی از آن اشاره می‌کنیم.

سیدرضا اورنگ روزنامه نگار و مدرس دانشگاه در این باره  نوشته است:

سرانجام خیمه شب بازی پرهزینه عصر جدید با دق مرگ کردن مخاطبان به پایان رسید.آن قدر به این برنامه دستمالی شده آب بستند که کل مسابقه آبکی شد!
آنچه در بخش اعلام برنده‌های آخرین قسمت برنامه عصر جدید مهم بود،برنده‌ها نبودند،بلکه دو نکته مهم دیگر بود که برنامه را تحت شعاع قرار داد.نکته اول حالت غیر عادی احسان علیخانی بود که مدام پلک می‌زد و تیک داشت.آن قدر حرف‌های بی مزه زد و روده درازی کرد و خودش خندید که همگان به حال خرابش پی بردند!وی در بیشتر موارد کنترلی روی رفتار،گفتار و حرکات خود نداشت.مشخص بود که مدام از طریق گوشی به وی تذکر داده می‌شود.
این حالت غیر عادی ممکن است ناشی از بیماری،کم خوابی یا دیگر عوامل خارجی و داخلی بوده باشد.دلیل این حالت مهم نیست،مهم این است که در چنین حالتی چرا باید برنامه را اجرا می‌کرد!
نکته دیگر تبدیل جایزه نقدی به اعتباری بود!پیش از این اعلام شده بود،نفرات اول تا پنجم جوایز نقدی دریافت می‌کنند.برای همین برخی از شرکت کنندگان در طول برنامه اعلام می‌کردند برای این جایزه چه نقشه‌هایی کشیده اند.معلوم نیست چرا یکباره تصمیم گرفته شد نوع جایزه را تغییر دهند!این یعنی بی اخلاقی در کار و روراست نبودن با شرکت کنندگان و مخاطبان.
باید گفت دست اندرکاران این برنامه به نوعی همه را گول زده و سر کار گذاشته اند.
امیدواریم تا طلوع آفتاب،هم جایزه نقدی جایش را به اعتباری بدهد و هم حال احسان علیخانی که پول خوبی به جیب زده است بهتر شده و از حالت غیر عادی بیرون بیاید!

مهدی محمدی کارشناس و تحلیلگر سیاسی  نیز درباره آخرین قسمت برنامه عصرجدید توئیت کرده است:

برنامه عصرجدید فقط یک برنامه تلویزیونی نیست، علی فروغی هم بیش از یک مدیر شبکه است. این برنامه و شبکه ۳ الگویی است از مسیری که جریان انقلابی در گام دوم خود به آن سخت نیازمند است: مهربان با مردم و اهل ریسک‌های بزرگ برای پیوند با همه جامعه، بدون عدل از ارزشها و ضمن انقلابی ماندن.

 

توییت مهدی محمدی

«میلاد دخانچی» پژوهشگر فرهنگی و مجری کارشناس تلویزیون نیز در واکنش به توئیت مهدی محمدی پس از پخش آخرین قسمت برنامه عصرجدید نوشته است:

خیلی هم خوب. با این اوصاف اگر ظرف و ساختار و میل به سوژگی را از تمدن یونان(بخوانید غرب) بدون هیچ دخل و تصرفی اخذ کنیم و فقط آدم‌های خودمان را در آن جای گذاری کنیم می‌توانیم به مدل انقلابی خودمان برسیم!!

بسیار خوب.

همین رویکرد را در مورد استیت اتخاذ کنید. استیت مدرن را با همه لوازمش، دقت کنید همه آن، نظیر دموکراسی، بازار آزاد (واقعی) و…اتخاذ کنید و همه مزاحمت‌های ایدئولوژیک را حذف کنید و آن وقت آدمهای خودتان را در آن قرار دهید.

آدمهایی که البته باید به قواعد ساز و کار یونانی پایبند باشند. این کار را بکنید. فقط بدانید چیزی از جمهوری اسلامی‌باقی نخواهند ماند و امثال شما تحلیل گر مسائل امنیت آن نخواهید بود. عصر جدید واقعا شروع یک عصر تازه است. عصر جدید خودکشی نظام و همه ارزشهایش با دست خودش است. این گام دوم نیست. این پایان یک گام است.

انتظار می‌رود واکنشها به این برنامه به خصوص آخرین قسمت برنامه عصرجدید تا مدتها در بین اهالی رسانه ادامه یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.