نقد نمایش شهرک غرب | هیولای سرمایه داری

هیولای سرمایه داری- نقدی به نمایش شهرک غرب

فرنوش رضائی درجی

شناسنامه تئاتر

شهرک غرب | نویسنده :سارا الهیان | براساس نمایشنامه گلن گری گلن راس :نوشته دیوید مامت |کارگردان :سید حسن حسینی | بازیگران: امین اکبری نسب، میلاد بانگی، علیرضا یزدانی

نقد تئاتر

نمایش شهرک غرب با بازی خوب بازیگرانش و کارگردانی خوب مارا دعوت به اندیشیدن می نماید. بازیگران به راستی در این اثر خوب درخشیدند. به خصوص امین اکبری نسب در نقش (عمو نصرت) و میلاد بانگی در نقش (خسرو) همچنین علیرضا یزدانی (کاوه)
سارا الهیان هم در پرداخت شخصیت ها با موفقیت بسیار عمل کرده بود. و تقریباً تمامی شخصیت ها دارای عادات مخصوص به خود بودند. عاداتی که آنها برای مخاطب زنده و دست یافتنی می نمود. لیکن در این فرصت اندک قصد دارم بیشتر از منظر محتوایی به اثر بپردازم.
شهرک غرب حکایت انسان هایی است که در جهانی که درآن زیست می کنند ،دیگر دارای ارزش و اعتبار نمی باشند. حکایت دنیایی است که مرکانتلیسم (سود محوری) تمام هستی آن را تشکیل داده و دیگر جایی برای احساسات انسانی باقی نگذاشته است. در این دنیا دیگر هستی افراد به خودی خود ارزش ندارد ،بلکه ارزش هرفرد به سودی که برای سیستم تولید می کند وابسته است. در حقیقت در چنین جهانی انسانی که سودی تولید نمی کند دیگر فاقد ارزش است.

در واقع در جامعه ای که مرکانتلیسم بر آن سلطه دارد،انسان دیگر از هویت انسانی خود تهی گشته و به اوبژه تبدیل می گردد. به ابزاری در دست صاحبان پول و قدرت . دلیل وجود چنین فردی دیگر ارزشمندی خود وی نخواهد بود بلکه میزان ثروتی است که برای سیستم تولید می کند.
در پایان باید به قلم توانمند خانم الهیان در برگردان نمایشنامه و نیز به اندیشه والای ایشان در دیدن مشکلاتی که جامعه امروز را بیمار ساخته آفرین گفت.
به امید دیدن آثار دیگری از ایشان و دیگر اعضای گروه متعهدشان .

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =