با نمایش فیلم در فضای مجازی موافق نیستم

فرخنده کیش:«من نسبت به ارائه فیلمی که یک شخص دیگر برایش زحمت کشیده و علاقمند است دریک شرایط مناسب فیلمش نمایش داده شود، با نمایش آن در فضای مجازی موافق نیستم.»

در نشست مدرسه ملی سینما ، خبرنگار هنرلند سوالاتی را از مدیر عامل انجمن سینمای جوان پرسیدند . که شرح آن در ذیل آمده است:

الان با توجه به فضای مجازی ،که از تلویزیون و هر سالن نمایش دیگری بیننده بیشتری دارد ، شما در این فضا چه کاری انجام می دهید؟

یک زمانی فیلم کوتاه بعنوان یک متاع تنوع طلبی آدمها ، دست به دست میچرخید و کسی که فیلم کوتاه تولید میکرد چون علاقه مند بود دیگران آن را ببینند ، تکثیر میکرد و در اختیار دیگران میگذاشت . ولی فکر من و نگاه خیلی از تولیدکنندگان فیلم این است که اگر فضاهایی برای گردش اقتصادی فیلمها مهیا شود ، مفیدتر است. تولید فیلم و تکثیر آن درشبکه های مجازی هیچ کمکی به فیلم کوتاه نمی کند. و اگر هم کمک کند در روشهایی است که بتواند گردش مالی مشابه آنچه که«VOD» در تعریف سازمان سینمایی است ، ایجاد کند.آنجاست که تولید کننده حس میکند کالایی که تولید میکند دارای ارزش افزوده است و عملا می تواند بخشی از هزینه های خود را از این روش تامین کند.اگر صحبت از«فاندFUND»می کنیم ،به همین دلیل است.برای اینکه فیلمساز ارزش کالایی را که تولید می کند ، بداند. و بتواند از آن طریق گردش اقتصادی تولید کند.

توی شبکه های مجازی در حد توانمان حضور داریم . با ۶۰ دفتر خود در سراسر کشور بدلیل بعد مسافت از طریق همین شبکه های مجازی آشنا می شویم  و البته در زمینه آموزش در این فضا ها حضور داریم.»

آیا شما آرشیو فیلمهایتان را در این فضای مجازی قرار می دهید؟

«من نسبت به ارائه فیلمی که یک شخص دیگر برایش زحمت کشیده و علاقمند است دریک شرایط مناسب فیلمش نمایش داده شود، با نمایش آن در فضای مجازی موافق نیستم.»

در واکنش به صحبتهای مدیرعامل سینمای جوان امیر شهاب رضویان (کارگردان سینما)رو به ایشان کرده و تصریح کردند:

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

«یه نکته آقای فرخنده کیش.اگر شما سینمای جوان را به سمت«آی تی»ببرید و همه چیز«آی تی بیس»شود ، خیلی اتفاقات مهم درآن می افتد . الان من فیلمهای دفتر خودم را که حدود صد و خورده ای فیلم کوتاه است و در طول ۲۳ سال ساختیم را ، دارم با سایت آپارات قرارداد می بندم.که این فیلم ها بر اساس هر کلیک ، پولی به حساب ما می آید.

شما هم براحتی یک برنامه ی برای این بگذارید و یا شبکه هایی مشابه آپارات هستند و اینها خارج از ایران گردش مالی خوبی دارند. «VOD»را نمی توانیم در ایران ایجاد کنیم بخاطر موانع قانونی که دارد.»

در پاسخ ایشان  فرخنده کیش اظهار داشتند که در چند سال گذشته این روشها را به اجرا گذاشته اند ولی بازگشت سرمایه نداشته است.

و در ادامه پاسخ خبرنگار هنرلند گفتند که شهریور ماه امسال جشنواره فیلمهای اینترنتی را در برنامه خود دارند.


VODچیست؟

VODمخفف Video On Demand (برنامه ویدئویی درخواستی ضبط شده) یکی از مجموعه خدمات قابل ارایه از طریق IPTV است. در VOD این امکان وجود دارد که فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی، مستندهای جذاب، برنامه های آموزشی و… در اختیار کاربران قرار بگیرد. معمولا در صفحه‌ای که برای نمایش لیست این ویدئوها به کاربر تعبیه می‌شود، تمهیداتی مثل جستجو بر اساس نام فیلم، بازیگران، کارگردان و همچنین اطلاعاتی در مورد قیمت، مدت زمان اجاره و قوانین مربوط به محتوا قرار می‌گیرد.

IPTV  چیست؟

 IPTV سیستمی را توصیف می‌کند که در آن با استفاده از پهنای باند وسیع اینترنت، خدمات تلویزیون دیجیتال ارائه می‌شود. دسترسی به شبکه‌های اطلاع‌رسانی، حضور مجازی در کلاس‌های آموزشی، دریافت انواع خدمات بانکی، مطبوعاتی، پزشکی، بیمه و جا به جایی زمان در پخش برنامه‌های تلویزیونی تنها بخشی از انواع خدماتی است که از طریق زیرساخت‌های مخابراتی و پروژه IPTV قابل دریافت است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 5