ادبیات کاراگاهی |قسمت پنجم| شخصیت خبیث |بخش سوم

شخصیت خبیث |تا کنون چهار فصل از مقاله‌هایی در مورد «ادبیات کاراگاهی» را به قلم مهندس نوید فرخی در هنرلند در اختیار دوستداران و طرفداران این ژانر ادبی گذاشتیم. اینک قسمت آخر این مقاله‌ها را با هم می‌خوانیم.

نشان دهید فرد شرور همیشه آدم بده نبوده!

برای شکل گیری بهتر شخصیت خبیث در داستان، باید تاریخچه ای در پس اعمال تبهکارانه آنتاگونیست قرار گرفته باشد. به عنوان مثال در رمان «دل تاریکی» نوشته جوزف کنراد، کاراکتر کورتس در گذشته یک دین پژوه و هنرمند در اروپا بوده، و با هدف دعوت وحشیان آفریقا به مسیحیت سفرش را آغاز می‌کند، اما سرانجام به خدایگان قبایل متوحش بدل می‌شود.
جنایتکاران در واقع بصورت بالفطره جنایتکار نبوده اند، اگر نمی‌توانید این را در داستان تان به وضوح نشان دهید، دست کم نشانه‌های از این روند تکامل جنایتکار شدن را باقی بگذارید. جی کی رولینگ این کار را استادانه در هری پاتر انجام می‌دهد. رولینگ با جلو رفتن سری، تدریجا از پیشینه ولدورمورت پرده برمی‌دارد و نهایتا پی می‌بریم لرد ولدومورت خودش روزگاری یکی دانش آموزان‌هاگوارتز بوده است. با نمایش پیشینه، می‌توانید به خواننده نشان دهید خطاهای شخصی و رویدادهای محیطی هر دو در شکل گیری یک فرد نفرت انگیز اثرگذار بوده اند. به عبارت دیگر مسئله تکامل، کاراکترتان را باورپذیرتر می‌کند. همچنین با پردازش مناسب داستان در مورد این کاراکتر شرور یعنی “اطلاعات دهی در زمان مناسب(اینکه در همان کتاب اول، یا داستان اول تمام حقایق را به خورد خواننده ندهیم)”، طرح داستانی بیشتری خواهید داشت و می‌توانید همگام با کش و قوس داستان اصلی، آن را گره گشایی کنید.

از دیالوگ‌های کلیشه ای دوری کنید!

در مکالمات آنتاگونیست، سعی کنید چنین عباراتی (یا معادل‌های بومی) را بکار نبرید:
• دوباره هم را دیدیم آقای…
• حالا وقتش است با … خداحافظی کنی
• واقعا فکر کردی می‌توانی (شکستم بدهی/ جلویم را بگیری/من را از بین ببری و …)
• به زودی نابودت می‌کنم!
مشکلات دیالوگهایی مانند عبارات فوق این است که اولا برای خواننده کم اثر و غیرمبتکرانه به نظر می‌رسند، و ثانیا طی بی شمار موقعیت در داستان‌های قبلی به کار گرفته شده اند، و ثالثا در حقیقت جنایتکاران واقعی ازین عبارات استفاده نمی‌کنند! در واقع این واژگان به صورت کورکورانه و کنایه آمیزی تلاش دارند تا بدطینتی و خودخواهی یک فرد شرور کلیشه ای را نشان دهند.
در عوض مکالمه مناسب آنتاگونیست زمانی رقم می‌خورد که در ارتباط با نیات و انگیزه‌های باطنی آنها باشد. صحبت‌های تهدید آمیز و رعب آور افراد شرور هم غالبا غیرمستقیم و تلویحی است. به عنوان مثال، به دیالوگ‌هانیبال، قاتل زنجیره ای در رمان “سکوت بره‌ها” نوشته ی توماس هریس توجه کنید:
«یکبار مامور آمار سعی کرد تا مچ من را بگیرد. من جگرش را در آوردم توی سوپ جو ریختم و خوردم! و بعدش هم یک لیوان شراب نوشیدم!»
ضمنا دیالوگ‌های فرد خبیث می‌تواند فقط یک مکالمه عادی و برای نمایش خباثتش نباشد، بلکه در بین واژگانش می‌توان اطلاعات تازه ای را گنجاند.

خصوصیاتی واضح

در نظر داشته باشید به یادماندنی ترین شخصیت‌های ادبی خبیث با جزییاتی محکم و روشن در یادها می‌مانند. اشاره به داشتن یک چاقو یا هفت تیر به تنهایی کافی نیست. برای آنتاگونیست تان خصوصیتی کلیدی باقی بگذارید:
– عادات یا تیک‌های رفتاری(مثل مدام لب را گاز گرفتن، یا تکیه کلامی‌خاص)
– خصوصیت جسمی‌برجسته(چشمان خبیث، گوژپشت و تُن صدا و مدل راه رفتن، لنگیدن و …)
به عنوان مثال به این توصیف واتسن از بارون گرونر، شخصیت خبیث در داستان موکل سرشناس نوشته سرآرتور کانن دویل دقت کنید:
« گرونر روی صندلی نشست. لامپ را روشن کرد و مشغول معاینه‌ی جام شد. با روشن کردن لامپ، به چهره اش توجه کردم. بدون تردید، او آدم خوش قیافه ای محسوب می‌شد…چشمان سیاهِ درشت و افسونگری داشت که به سادگی می‌توانست هر زنی را بی برو برگشت، جذب خود کند…طرح صورتش کاملا مرتب و منظم بود، به غیر از لب‌هایش که باریک و کشیده بود. لب هولناکی داشت و شرارت از آن می‌بارید… لب‌هایش شاید تنها علامت هشدار طبیعی برای قربانی‌هایش بود. صدایی جذاب و دلنشین داشت و بسیار مبادی آداب بود. سنش را کمی‌بیشتر از سی سال تخمین زدم، اما بعد‌ها معلوم شد، چهل و دو ساله بود.»

چندین رقیب و همدست خلق کنید

اگر رمان یا داستان بلند می‌نویسید، برای نشان دادن اینکه فرد خبیث داستان تا چه اندازه قدرتمند است، تعریف چند دستیار خُرد می‌تواند مفید باشد. همچنین یارگیری قهرمان و کاراکتر خبیث به جذابیت داستان کمک شایانی می‌کند. در ارباب حلقه‌ها نوشته تالکین، سائورون(آنتاگونیست اصلی) همزمان با جادوگران و‌هابیت‌ها می‌جنگد. با اینحال یکی از جادوگران اصلی به نام سارامون، با سائورون همکاری می‌کند و سعی می‌‌کند علیه سرزمین میانی به کمک لرد سیاه آید.
اینکه آنتاگونیست رفتاری مشترک با دوست و دشمن دارد، واینکه آیا با هر دو به یک میزان ظالمانه(یا شاید مغرورانه) برخورد می‌کند، یا بین افرادی که در کمپین او قرار دارند، و آنهایی که در کمپین او نیستند فرق می‌گذارد، فرصتی خوبی برای نویسنده است که با تصویر به خواننده نشان دهد، با چه نوع آنتاگونیستی روبروست. حتما دشمن ما نباید تاریکی و بدی مطلق باشد!

پایان

شخصیت خبیث قسمت اول

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.