معرفی کتاب “از لنز تیره” به قلم “امید نقیبی نسب”

رمان “از لنز تیره” نوشته ی “فیلیپ کیندرد دیک” و به ترجمه ی “جواد همایون پور” از انتشارات “یوبان” به چاپ رسیده است. در زیر نقد و معرفی “از لنز تیره” را به قلم آقای امید نقیبی نسب می خوانید.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

از لنز تیره
قبل از هرچیزی بد نیست بدانید با نویسنده ی رمان های « گزارش اقیلت» و « آیا آدم مصنوعی‌ها خواب گوسفند برقی می‌بینند؟» روبه رو هستید. رمان نویسی چیره دست که لحظه ایی شما را با جادویی تصاویر، گفتگوها و جملاتش رها نخواهد کرد و فیلم هایی که بر اساس آثارش ساخته شدند نمونه هایی مثال زدنی و دیدنی ای هستند.
در مقدمه ی کوتاه دو صفحه ایی که فیلیپ برای این رمان نوشته ، خیلی راحت و آسان شما را پرتاب میکند به قلب ماجراهای تینیجری دهه ی شصت و هفتاد آمریکا. و با گفتن این جمله که “باید خودمان خودمان را نجات می دادیم” شما را برای بیان حقایق وحشتناکی آماده می کند.
شعار « شاد باش چون فردا می میری» که فیلیپ در مقدمه ی کوتاه رمانش به آن اشاره می کند، من را به یاد رمان « ولگردهای دارما» نوشته‌ «جک کروآک» نویسنده آمریکایی و موسس جنبش عظیمم کوله‌پشتی در جوانان آمریکا، انداخت. دورهمی ها و بازی ها و مواد زدن های کسانی که شهرنشینی آمریکایی آن ها را کلافه و کسل کرده بود.

خوانش این رمان از زاویه ایی دردناک تر مخاطب را با اتفاقات دهه ی شصت و هفتاد آمریکا مواجهه می کند که علاوه بر خواندنی بودن اثر به شدت آدمی را به فکر وا می دارد دوباره پرسش « زیست مدرن» را پیش روی ما روی میز می گذارد.
تقدیمی فیلیپ هم بسیار تکان دهنده است. کتاب به کسانی تقدیم شده که یا مرده اند و یا دچار آسیب های شدید مغزی شده اند و از جهان واقعیت جدا شده اند و زیست متفاوتی را در آسایشگاه هایی روانی تجربه می کنند. کسانی که قرار بود شاد باشند، حالا در اوج رنج زندگی می کنند.
فیلیپ یک نویسنده ی علمی تخیلی است که در کارنامه ی خود عنوان ۴۴ رمان را دارد. و مثل خیلی از نویسندگان و رمان نویسان آمریکایی روایت گری جذاب با بیان جزییات موجز و تصویرسازی ها بدیعع است.

“امید نقیبی نسب”

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =