از بیشعوری تا سریال های ترکیه ای

خیلی خیلی خیلی و باز هم خیلی سخت بود تا بفهمم این سریال های ترکیه ای بر چه اساسی ساخته می شوند . یعنی اگر کسی انقدر بی کار باشد که بنشیند و برای یافتن اساس و بن مایه ی این سریال ها کتاب های طاق و جفت فیلمنامه نویسی را بخواند ، هر چند دست آخر ممکن است فیلمنامه نویس بشود . اما قطعا نمی تواند بن مایه ی این سریال ها را بفهمد . ممکن است گروهی واقع گرا تر باشند و برای یافتن سرچشمه ی این شاهکارها به سراغ فیلم ها و سریال های هندی بروند . اما از همین حالا اطمینان بدهم که دست خالی برخواهند گشت . سریال های عربی ؟ نه ! فکر کنم ! سریال های کره ای؟ نه نه نه … اصلا وقت تلف نکنید! این چشم بادامی های زبان بسته نمی توانند به عنوان الگوی سریال های ترکیه ای مطرح شوند . آن ها فقط می خواهند چارتا لباس و کفش و چند نوع نودل و دکوراسیون و این ها را به خورد خلایق بدهند . اما بالاخره منشاء این جریان سیل آسا یک جایی هست . آدم فضایی ها که منحصرا برای این ها فیلمنامه نمی آورند . اما از آنجا که هر جوینده ای یک روز یابنده می شود و بالاخره این برای نگارنده هم رخ داد ، اکنون باید با افتخار اعلام کنم که عاقبت فهمیدم سریال های ترکیه ای را بر چه اساس می سازند . هیجان زده نشوید . الان می گویم . این سریال ها بر اساس کتاب بیشعوری نوشته ی خوامیر کرمنت ساخته می شوند . یعنی سازندگان این سریال ها جلدهای متعدد این کتاب رو جلوشان می گذارند و گر و گر بر اساس آن داستان تولید می کنند و انقدر هم در این راه اوستا شده اند که حالا خاویر کرمنت باید بیاید و از روی این سریال ها جلدهای دیگر کتاب بیشعوری را بنویسد . شاید هم می نویسد . از کجا معلوم ! قبول ندارید ؟ من دارم حرف الکی  زنم ؟ خیلی خوب ! اصلا مشت نمونه خروار ! چند تا را مثال می زنم خودتان بروید ببینیند در کتاب بیشعوری هست یا نه …

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

دیگر این که من نمی دانم مردم ترکیه در برابر این سریال ها چه واکنشی دارند و کلا فرهنگ نمایشی آن ها چگونه است . شاید هم عادت دارند به دیدن این چیزها ! خیلی هم جدی نمی گیرند . خیلی هم حرص نمی خورند . اما مطمئنم آن ها هم از نقش کناب بی شعوری در ساخت و پرداخت این سریال ها بی خبرند …

 • در سریال های ترکیه ای هر کسی فقط به فکر منافع خودش است . بر همین اساس چیزی به نام دوستی وجود ندارد .
 • هر کسی قصد دارد به آن دیگری ضربه بزند . مهم نیست آن دیگری کیست . به همین خاطر چیزی به نام روابط خانوادگی وجود ندارد . البته خواهر و برادر و پدر و مادر چون دم دست هم هستند راحت تر به جان هم می افتند .
 • به سرعت قضاوت می کنند . به سرعت بر اساس این قضاوت رفتار می کنند .
 • بی شرمانه به هم نظر دارند . بی هیچ دلیل موجه دلباخته ی هم می شوند . حتی گاهی قبل از این که یکدیگر را ببینند !
 • به هم طولانی مدت و پی در پی دروغ می گویند .
 • عصبی و بی ادبانه با هم حرف می زنند . حتی در روابط خیلی معمولی . اصولا بی تربیتی مد است !
 • بسیار کم هوش و گاهی ساده لوح هستند . به راحتی گول دشمن و رقیب را می خورند و البته به همین سادگی دشمن و رقیب را هم گول می زنند .
 • به اندازه ی عمر چهار تا آدم سالم رازهایی دارند که مخفی کرده اند و بر حسب ضرورت و منافع آن ها را آشکار می کنند و نانش را می خورند .
 • به دنبال به هم زدن پی در پی آرامش هم هستند . هر کس سرش در زندگی دیگری است .
 • مدام در پی این هستند تا از مج هم را بگیرند .
 • وقتی قرار است با هم مواجه شوند این مواجهه با خشونت تمام انجام می شود . یعنی اگر قرار است بزنند همچین از ریشه می زنند که طرف بلند نشود . اما طرف بلند می شود و متقابلا از ریشه می زند !
 • هر کار غلطی از سوی کسی که دوستش دارند رواست . در مقابل کسی که دوستش ندارند حق نفس کشیدن هم ندارد !
 • هر کسی دشمن هر کسی است ، مگر این که خلافش ثابت شود . که معمولا خلافش ثابت نمی شود .
 • مملکتشان قانون ندارد .
 • مملکتشان البته پلیس هم ایکاش نداشت ! چون پلیس هایش کاری به کشف جرم ندارند .
 • زندان در بشتر مواقع ادم ها را پولدار کرده است .
 • تحصیلات و تجربه های حرفه ای آدم ها هیچ تاثیری بر درکشان نسبت به اتفاق ها و رویدادها ندارد .
 • آدم کشتن خیلی راحت است . هر کسی برای خودش یک ششلول بند حرفه ای است .
 • آنقدر در انجام یک کار پافشاری و اصرار می کنند که تقریبا می شود گفت دیگر آدم نیستند .
 • تقریبا تمام آدم های سریال ها فاقد وجدان هستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
22 نظرات
 1. نوید آریا می گوید

  سلام. من یک سال بیشتر میشه مقیم ترکیه شدم. اوایل چندین بار برا مصاحبه با کارخونه های مختلف چندباری میرفتم ترکیه برمیگشتم. اون موقع ها یه سری رفتارها میدیدم ولی اهمیت نمیدادم. ولی از وقتی مقیم شدم و چندین ماه گذشت کم کم فهمیدم که ملت ترکیه فقط از حکومت شانس آوردن. و واقا خودشون خیلی بیشعور هستن. اکثرا بالای هشتاد درصد مردم ترکیه مثل همین تعاریف بالا هستند. یعنی تا زندگی نکنید حرفامو قبول نمیکنید. واقا بعضی موقع ها واقا باید بگیم احمق و آداب معاشرت انسانی بلد نیستند. راستش رو بگم مستعد استفاده و سو استفاده هستن. منکه به راحتی و با زبون میتونی راحت کنترلشون کنی حتی مدیر کارخونه رو.
  از نویسنده این مقاله ممنونم و تشکر میکنم واقا تحلیل خوب و کاملی از این ترکیه ای ها کردن.

 2. م‌.ش می گوید

  کاملا صحیح گفتید! تازه مطمئنم اگر قرار بود کل نکات احمقانه ی سریال های ترکی رو بگید، مقاله تون اندازه ی مثنوی میشد! به شخصه متنفرم از این ویژگی سریال هاشون که عشاق در یک لحظه به هم یک قول آرمانی میدند مثلا ” هیچوقت ترکت نمی کنم ” بعد به ثانیه نکشیده، با کوچکترین سوتفاهم مثل باد از طرف دور میشن و مثل طوفان بهم میتازن!?
  پ.ن : عاشق محیط های مثلا کاریشون هستم! زن ها چنان لباس پوشیدند که انگار قراره تو مراسم فرش قرمز شرکت کنند و همه ی همکار ها هم با هم رابطه دارند!?

 3. حامد می گوید

  معلومه نویسنده متن بالا خیلی بیشعور تشریف داره

 4. منتقد! می گوید

  شما که همچین رزومه ی پرملاتی واسه خودتون دست و پا کردید و یجوری حرف میزنید انگار ملت ترک باباتونو کشتن دوتا سریال پرمحتوا از تلویزیون ملی نام ببرید لطفا! البته حرف مفت اسمش رووشه، مفته دیگه شمام میزنید! خوبه تلویزیون ایران تماااام برنامه ها و مسابقه هاش و حتی پیام بازرگانیاشو از رسانه ی ترکیه کپی پیست میکنه.

 5. میلاد می گوید

  متاسفم برای زمانی که برای خوندن این متن شما قرار دادم . معلومه خیلی بیشعوری
  من هم فیلمنامه نویس هستم و هم فیلم ساز . چندین جایزه هم کسب کردم . ولی نیومدم خودم رو تعریف کنم . کاش صدا و سیمای ایران و قدرت نویسندگی فیلمهای ایران هم در حد نویسندگی ترکیه بعد از ۱۰۰ سال باشه چون ترکیه صادر کننده فیلم محصوب میشه با در آمد ۴.۵ برابری نفت ایران . پس مطالعاتت رو یبر بالا بعدا .

 6. لیمیتا می گوید

  به نظر من این مقاله کاملا درسته.نمیدونم چرا همه سریال های ترکی نگاه میکنن.یا هندیا!اونا که از همه مزخرف ترن.درمورد کره‌ایا نظر خاصی ندارم چون اونایی که دیدم خوب بودن.ایرانو هم که اصلا صحبتشو نکنید که تا حالا دوتا سریال خوب هم نداده.خب چرامردم نمیرن بجاش سریال های آمریکایی و انگلیسی نگاه کنن.تا بیان غنچه‌های زخمی و فاطما گل و عروس استانبول و … رو نگاه کنن!!

 7. razi می گوید

  یه سوال: تو سریال های ایرانی این مواردی که اشاره کردید نیست؟!!!! الان که تبلیغ ازدواج کودکان رو هم دارن
  نمیگم همه سریال هاشون خوبه . لطفا تعصب بدون تفکر و بررسی نداشته باش. به نظرم اول سریال های ملی خودمون رو نقد و بررسی کن بعد بقیه رو . بعضی سریال ها و فیلم ها (ایرانی، ترکی، کره ای و ….) بی محتوا و یا بدمحتوا هستن و این ربطی به قوم و فرهنگ و کشور خاصی نداره. بعضی سریال های ترکی واقعا عالی هستند مثل کارا دایی و سرزمین من .

 8. ایلین می گوید

  تو خودت همه سریالارو دیدی اصن غنچه های زخمی دیدی که اینارو میگی همینجا میبینم که قضاوت اشتباه چه خنده داره??

 9. سعید می گوید

  ترکیه بعد از امریکا دومین کشور صادر کننده سریالهای تلویزیونی شده.حالا اونا احمق هستن یا توی اسکول .

 10. ایرانی می گوید

  سلام با توجه به شیوع قارچ گونه سریال های ترکی در ایران دنبال نقد و بررسی این پدیده بودم. متاسفانه مطلب کمی در این باره در اینترنت هست. انگار کسی نمیخواد به این موضوع مهم بپردازد. و الان هم که شاهد پخش این سریال ها در پلتفرم های ایرانی هستیم! در اینستاگرام فن پیج های این سریال ها به روز و به ثانیه خدمات بی مزد و مواجبی برای گسترش این سریال ها انجام میدن. سریال هایی با محتواهای کاملا تکراری که هیچ گاه از رونق نمی افتند!!! راستش این نقد شما اصل و جان کلام رو گفته. انقدر بیشعوری در این سریال ها هست که برای هضم آنها باید دو ساعت در هفته ذهنتان را عاری از عقلانیت کنید. اما مباحث خیلی بیشتری باید در نقد این سبک سریال سازی گفته شود. صرف این که آنها بیشعورند نقد کاملی نیست.

 11. یه بخت برگشته می گوید

  آقا من انقد متنفرم که نگووو
  پدر و مادر میشینن انقدددد نگا میکنن که کلا چیزی جز ترکی من ندیدم از تو این تلویزیون
  انقد روند داستان مزخرف هست که اصلا هرکی عقل داشته باشه نیازی نیست بهش اشاره بشه خودش باید بفهمه
  مادر خودم میگه من نگااا نمیکنم فقط گوش میدم تا بدونم آخرش چی میشه
  من واقعا بر ایران ترکیه و هند عمیقا ابراز تاسف میکنم
  واقعا نمیشه چیز خیلی مثبتی گفت جز وقت بردن من میرم یه سریال میبینم صدتا قسمت نیم ساعته فقط با این میخام مقایسه کنم مغزم نمیکشه
  آخه چقدر یه آدم بیکار باشه بیاد اینارو نگا کنه
  ولی فک کنم با تغییر نسل یکم از محبوبیت این زباله دونی تو ایران کم بشه
  هرچند آدم های لوس مزخرفی هنوز هستن که بیان اینارو نگا کنن و نمیخان یزرگ بشن
  به نظرم کسایی که فک میکنن بنده بیشعورم و میرن اینارو نگا میکنن از همه بیشعور تر تشریف دارن

 12. یاسمینا دهقانی می گوید

  خدا از دهنت بشنوه ممنون از توضیحات شما، به نظر من این سریال ترکی خیلی بد آموزی داره، شاید صحنه ها اولش جذاب باشن، ولی تاثیرات عمیقی دارن روی اعتقادات،، دختر من که ۹ سالشه و میبینه من واقعا شرمنده میشم مدام ازم میپرسه چرا خانومه گریه میکنه، و من باید بگم :عزیزم، چون یه نفر بهش تجاوز کرده و اون حالش خرابه!! لعنت به اسپانسر های این سریال ها که من شنیدم یهود هست.. بی محتوا ترین سریال ها رو ترکیه میسازه که محور اصلی ش ابتذال هست و صحنه های جنسی مکرارا دیده میشه.

 13. رهگذر می گوید

  …تو فیلمای ده سال پیشو دیدی الان سریالای نابی مثل چوکور و سون یاز هست ک ویژگیای تو گفتی ندارن فیلمنامه قوی و اصول خانواده رو میتونی درک کنی خیلی بهتر از فیلمای چسکی و اب بندی ایرانی

 14. جوووون می گوید

  … کی هستی میای این چرتو پرتارو میگی اونایی که تو ترکیه ان مگه ادم نیستن تو اصلا میدونی اینا برای ساختن هر فیلم چقدر هزینه میکنن … با تشکر

 15. جوووون می گوید

  بهتون پیشنهاد میکنم برین سریال چوکورو ببینین بعد بیاد این رو بگید

 16. الهام می گوید

  با شما موافقم مفاهیم عجیبی در سریال‌ها رواج میدن ‌در مورد نقش پلیس و نظم و قانون کاملا درست گفتید من هم برام سوال بود چوکور رو کامل دیدم ولی نمادهای خاصی داشت به نظرم هرچند مطمن نیستم ولی از یه سری چیزها از این ور و اون ور جمع کرده بودن تا یه سریال جذاب درست کنن ولی خیلی روی سریال‌ها کار میکنن و فیلمنامه های قوی دارن و بی شعوری هم مخلوط می کنن بله اغلب فاقد اخلاق و وجدان هستن شاید واقعیت جامعه اشون رو نشون میدن جامعه ماهم اینطوریه ولی در رسانه و سریال‌های ما همش ریاکاری و دورویی هست والا ماهم مشابه اونها هستیم فکر میکنم پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده اند و به خوبی دارن پول درمیارن

  1. نازی می گوید

   بیشتر درآمد شون از اعراب است – چون اونا عاشق سریال های ترکی هستند

 17. فایز می گوید

  بشدت فیلمانه های ضعیفی دارن نقش .پلیس تو جامعشون نقش هویجه! نشون میده شب تصمیم میگیرن طلاق بگیرن ساعت ۱۰صبح انجام دادن ۱۱ خونه جدید میخرن ۱۲ اثاث کشی میکنن و عصرش تغییرشغل میدن و میرن سرکار جدید! این حجم از بیشعوری تو فیلمنامه غیر قابل باوره! فقط یه سریال توش دیدم که حرفی واسه گفتن داشت فاطمه گل مابقیش..

 18. نازی می گوید

  بخاطر اجداد شونه – چون اینا از قوم چنگیز مغول هستند

 19. نازی می گوید

  در مورد چوکور ( گودال ) که بعضی ها ازش تعریف میکنند

  اولا سریال چوکور از روی یک فیلمنامه و سریال کره جنوبی ساخته شده و فیلمنامه اش برای ترک ها نیست و فقط کپی کاری است

  دوما در همین سریال هردم بیل پلیس و نیروی انتظامی کشک هستند – وسط استانبول یک محله هست که برای خودش خود مختاره – طرف قاچاقچی اسلحه هست بعد میگه مواد مخدر نیاد در محله که جان جوانان را به خطر میندازه – انگار اسلحه و جنگ تسلیحاتی خطری نداره برای جوانان –

  در دنیای واقعی اگه همچین محله ای باشه ارتش با خاک یکسانش میکنه

  سوما : شما شاید حواس تون نبوده اکثر علائم سریال از علائم جادو و شیطان پرستی و از خط باستانی و پاگانی رونز اسکاندیناوی است که اکثر جادوگران از این علامت های برای جادو و احظار شیطان استفاده میکنند

  یعنی عملا با یک سریال درام و اکشن ما را با این علائم آپدیت میکنند .

 20. vahiden472@gmail.com Narimani می گوید

  مطالب بالا رو کاملا قبول دارم
  دوتا از فیلم‌هایی رو که میگن خیلی قشنگن که کپی سریال خارجیه
  یکی سریال داستان ما که کاملا کپی پیس سریال shameless
  و سریال عزیز که کپی سریال پولدارک

  کل فیلم های ترکی یه فیلمنامه تکراری داره
  یه دختر فقیر و نجیب و پسر پولدار مغرور یا هوس باز
  ننه باباهاشونم و ۹۰ درصد موارد مرده و اونا یه ضربه بدی خوردن
  اینا عاشق هم میشن و تو این راه یا لجبازی میکنن یا خانواده ها اجازه نمیده
  همیشه هم یه عشق قبلی داشتن که سرو کله اش پیداش میشه
  خلاصه مزخرف ترین و بی محتواترین سریال ها میشن سریالای ترکی

 21. کاظم می گوید

  سریالهای ترکی واقعا با بیشعوری بی حد واندازه ساخته میشه منحرفترین افکار حتی شیاطین هم این افکارو نداره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.