از بیشعوری تا سریال‌های ترکیه ای

خیلی خیلی خیلی و باز هم خیلی سخت بود تا بفهمم این سریال‌های ترکیه ای بر چه اساسی ساخته می‌شوند . یعنی اگر کسی انقدر بی کار باشد که بنشیند و برای یافتن اساس و بن مایه ی این سریال‌ها کتاب‌های طاق و جفت فیلمنامه نویسی را بخواند ، هر چند دست آخر ممکن است فیلمنامه نویس بشود . اما قطعا نمی‌تواند بن مایه ی این سریال‌ها را بفهمد . ممکن است گروهی واقع گرا تر باشند و برای یافتن سرچشمه ی این شاهکارها به سراغ فیلم‌ها و سریال‌های هندی بروند . اما از همین حالا اطمینان بدهم که دست خالی برخواهند گشت . سریال‌های عربی ؟ نه ! فکر کنم ! سریال‌های کره ای؟ نه نه نه … اصلا وقت تلف نکنید! این چشم بادامی‌های زبان بسته نمی‌توانند به عنوان الگوی سریال‌های ترکیه ای مطرح شوند . آن‌ها فقط می‌خواهند چارتا لباس و کفش و چند نوع نودل و دکوراسیون و این‌ها را به خورد خلایق بدهند . اما بالاخره منشاء این جریان سیل آسا یک جایی هست . آدم فضایی‌ها که منحصرا برای این‌ها فیلمنامه نمی‌آورند . اما از آنجا که هر جوینده ای یک روز یابنده می‌شود و بالاخره این برای نگارنده هم رخ داد ، اکنون باید با افتخار اعلام کنم که عاقبت فهمیدم سریال‌های ترکیه ای را بر چه اساس می‌سازند . هیجان زده نشوید . الان می‌گویم . این سریال‌ها بر اساس کتاب بیشعوری نوشته ی خوامیر کرمنت ساخته می‌شوند . یعنی سازندگان این سریال‌ها جلدهای متعدد این کتاب رو جلوشان می‌گذارند و گر و گر بر اساس آن داستان تولید می‌کنند و انقدر هم در این راه اوستا شده اند که حالا خاویر کرمنت باید بیاید و از روی این سریال‌ها جلدهای دیگر کتاب بیشعوری را بنویسد . شاید هم می‌نویسد . از کجا معلوم ! قبول ندارید ؟ من دارم حرف الکی  زنم ؟ خیلی خوب ! اصلا مشت نمونه خروار ! چند تا را مثال می‌زنم خودتان بروید ببینیند در کتاب بیشعوری هست یا نه …

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

دیگر این که من نمی‌دانم مردم ترکیه در برابر این سریال‌ها چه واکنشی دارند و کلا فرهنگ نمایشی آن‌ها چگونه است . شاید هم عادت دارند به دیدن این چیزها ! خیلی هم جدی نمی‌گیرند . خیلی هم حرص نمی‌خورند . اما مطمئنم آن‌ها هم از نقش کناب بی شعوری در ساخت و پرداخت این سریال‌ها بی خبرند …

 • در سریال‌های ترکیه ای هر کسی فقط به فکر منافع خودش است . بر همین اساس چیزی به نام دوستی وجود ندارد .
 • هر کسی قصد دارد به آن دیگری ضربه بزند . مهم نیست آن دیگری کیست . به همین خاطر چیزی به نام روابط خانوادگی وجود ندارد . البته خواهر و برادر و پدر و مادر چون دم دست هم هستند راحت تر به جان هم می‌افتند .
 • به سرعت قضاوت می‌کنند . به سرعت بر اساس این قضاوت رفتار می‌کنند .
 • بی شرمانه به هم نظر دارند . بی هیچ دلیل موجه دلباخته ی هم می‌شوند . حتی گاهی قبل از این که یکدیگر را ببینند !
 • به هم طولانی مدت و پی در پی دروغ می‌گویند .
 • عصبی و بی ادبانه با هم حرف می‌زنند . حتی در روابط خیلی معمولی . اصولا بی تربیتی مد است !
 • بسیار کم هوش و گاهی ساده لوح هستند . به راحتی گول دشمن و رقیب را می‌خورند و البته به همین سادگی دشمن و رقیب را هم گول می‌زنند .
 • به اندازه ی عمر چهار تا آدم سالم رازهایی دارند که مخفی کرده اند و بر حسب ضرورت و منافع آن‌ها را آشکار می‌کنند و نانش را می‌خورند .
 • به دنبال به هم زدن پی در پی آرامش هم هستند . هر کس سرش در زندگی دیگری است .
 • مدام در پی این هستند تا از مج هم را بگیرند .
 • وقتی قرار است با هم مواجه شوند این مواجهه با خشونت تمام انجام می‌شود . یعنی اگر قرار است بزنند همچین از ریشه می‌زنند که طرف بلند نشود . اما طرف بلند می‌شود و متقابلا از ریشه می‌زند !
 • هر کار غلطی از سوی کسی که دوستش دارند رواست . در مقابل کسی که دوستش ندارند حق نفس کشیدن هم ندارد !
 • هر کسی دشمن هر کسی است ، مگر این که خلافش ثابت شود . که معمولا خلافش ثابت نمی‌شود .
 • مملکتشان قانون ندارد .
 • مملکتشان البته پلیس هم ایکاش نداشت ! چون پلیس‌هایش کاری به کشف جرم ندارند .
 • زندان در بشتر مواقع ادم‌ها را پولدار کرده است .
 • تحصیلات و تجربه‌های حرفه ای آدم‌ها هیچ تاثیری بر درکشان نسبت به اتفاق‌ها و رویدادها ندارد .
 • آدم کشتن خیلی راحت است . هر کسی برای خودش یک ششلول بند حرفه ای است .
 • آنقدر در انجام یک کار پافشاری و اصرار می‌کنند که تقریبا می‌شود گفت دیگر آدم نیستند .
 • تقریبا تمام آدم‌های سریال‌ها فاقد وجدان هستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
7 نظرات
 1. نوید آریا می گوید

  سلام. من یک سال بیشتر میشه مقیم ترکیه شدم. اوایل چندین بار برا مصاحبه با کارخونه های مختلف چندباری میرفتم ترکیه برمیگشتم. اون موقع ها یه سری رفتارها میدیدم ولی اهمیت نمیدادم. ولی از وقتی مقیم شدم و چندین ماه گذشت کم کم فهمیدم که ملت ترکیه فقط از حکومت شانس آوردن. و واقا خودشون خیلی بیشعور هستن. اکثرا بالای هشتاد درصد مردم ترکیه مثل همین تعاریف بالا هستند. یعنی تا زندگی نکنید حرفامو قبول نمیکنید. واقا بعضی موقع ها واقا باید بگیم احمق و آداب معاشرت انسانی بلد نیستند. راستش رو بگم مستعد استفاده و سو استفاده هستن. منکه به راحتی و با زبون میتونی راحت کنترلشون کنی حتی مدیر کارخونه رو.
  از نویسنده این مقاله ممنونم و تشکر میکنم واقا تحلیل خوب و کاملی از این ترکیه ای ها کردن.

 2. م‌.ش می گوید

  کاملا صحیح گفتید! تازه مطمئنم اگر قرار بود کل نکات احمقانه ی سریال های ترکی رو بگید، مقاله تون اندازه ی مثنوی میشد! به شخصه متنفرم از این ویژگی سریال هاشون که عشاق در یک لحظه به هم یک قول آرمانی میدند مثلا ” هیچوقت ترکت نمی کنم ” بعد به ثانیه نکشیده، با کوچکترین سوتفاهم مثل باد از طرف دور میشن و مثل طوفان بهم میتازن!😒
  پ.ن : عاشق محیط های مثلا کاریشون هستم! زن ها چنان لباس پوشیدند که انگار قراره تو مراسم فرش قرمز شرکت کنند و همه ی همکار ها هم با هم رابطه دارند!😁

 3. حامد می گوید

  معلومه نویسنده متن بالا خیلی بیشعور تشریف داره

 4. منتقد! می گوید

  شما که همچین رزومه ی پرملاتی واسه خودتون دست و پا کردید و یجوری حرف میزنید انگار ملت ترک باباتونو کشتن دوتا سریال پرمحتوا از تلویزیون ملی نام ببرید لطفا! البته حرف مفت اسمش رووشه، مفته دیگه شمام میزنید! خوبه تلویزیون ایران تماااام برنامه ها و مسابقه هاش و حتی پیام بازرگانیاشو از رسانه ی ترکیه کپی پیست میکنه.

 5. میلاد می گوید

  متاسفم برای زمانی که برای خوندن این متن شما قرار دادم . معلومه خیلی بیشعوری
  من هم فیلمنامه نویس هستم و هم فیلم ساز . چندین جایزه هم کسب کردم . ولی نیومدم خودم رو تعریف کنم . کاش صدا و سیمای ایران و قدرت نویسندگی فیلمهای ایران هم در حد نویسندگی ترکیه بعد از ۱۰۰ سال باشه چون ترکیه صادر کننده فیلم محصوب میشه با در آمد ۴.۵ برابری نفت ایران . پس مطالعاتت رو یبر بالا بعدا .

 6. لیمیتا می گوید

  به نظر من این مقاله کاملا درسته.نمیدونم چرا همه سریال های ترکی نگاه میکنن.یا هندیا!اونا که از همه مزخرف ترن.درمورد کره‌ایا نظر خاصی ندارم چون اونایی که دیدم خوب بودن.ایرانو هم که اصلا صحبتشو نکنید که تا حالا دوتا سریال خوب هم نداده.خب چرامردم نمیرن بجاش سریال های آمریکایی و انگلیسی نگاه کنن.تا بیان غنچه‌های زخمی و فاطما گل و عروس استانبول و … رو نگاه کنن!!

 7. razi می گوید

  یه سوال: تو سریال های ایرانی این مواردی که اشاره کردید نیست؟!!!! الان که تبلیغ ازدواج کودکان رو هم دارن
  نمیگم همه سریال هاشون خوبه . لطفا تعصب بدون تفکر و بررسی نداشته باش. به نظرم اول سریال های ملی خودمون رو نقد و بررسی کن بعد بقیه رو . بعضی سریال ها و فیلم ها (ایرانی، ترکی، کره ای و ….) بی محتوا و یا بدمحتوا هستن و این ربطی به قوم و فرهنگ و کشور خاصی نداره. بعضی سریال های ترکی واقعا عالی هستند مثل کارا دایی و سرزمین من .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.