آیریس نابلاک رییس جشنواره فیلم «کن» شد

آیریس نابلاک به عنوان نخستین زن ریاست جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» را بر عهده گرفت.

آیریس نابلاک رییس جشنواره فیلم «کن» شد|سرزمین هنر|سینما

ایسنا:هیات مدیره جشنواره فیلم «کن» پس از بحث فراوان در نهایت آیریس نابلاک رییس سابق وارنر مدیا در فرانسه و آلمان را به عنوان رییس این جشنواره مهم سینمایی انتخاب کرد.

نابلاک جانشین پیر لسکور می‌شود که ژوئن ۲۰۲۰ برای سومین دوره انتخاب شد و قصد دارد پس از این دوره آتی جشنواره کن از سمت خود کناره‌گیری کند.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

این مدیر اجرایی آلمانی‌الاصل در پاریس زندگی می‌کند، اما از حمایت ویژه چهره‌های برجسته در دولت فرانسه برخوردار بوده و بر اساس اعلام منابع خبری فرانسوی، روزلین باشلو وزیر فرهنگ و دومنیک بوتونات رییس هیات ملی فیلم فرانسه از مهم‌ترین حامیان او برای تصدی این سمت بوده‌اند.

اگرچه ریاست بر جشنواره «کن»  بیشتر از این‌که نقشی عملیاتی باشد، یک منصب افتخاری است، اما به مهارت‌های ویژه‌ای برای هدایت سیاست‌های داخلی جشنواره در کنار تیری فریمو مدیر هنری جشنواره و تامین حامیان مالی جدید نیاز دارد. در حالی که تیری فرمو مسوولیت تمام تصمیمات خلاقانه و مذاکره با فیلمسازان بین‌المللی را همچنان عهده‌دار خواهد بود.حضور فردی چون آیریس نابلاک به عنوان رییس که پیش‌تر از مدیران یک استودیوی آمریکایی بوده، نقش مهمی در جذب فیلمسازان آمریکایی بیشتری برای نمایش فیلم‌های شان در کن دارد.

نابلاک نقش مهمی در آوردن فیلم «هنرمند» ساخته میشل آزاناویسوس به بخش رقابتی جشنواره «کن» در سال ۲۰۱۱ داشته، فیلمی که در ادامه موفق به کسب پنج جایزه اسکار شد. او امسال در کنار تیری فرمو یکی از اعضای کمیته اسکار سینمای فرانسه نیز بود.

پیش از پیر لسکور که از بنیانگذاران کانال پلاس فرانسه است، ژپل ژاکوب برای مدت ۱۳ سال ریاست جشنواره «کن»  را بر عهده داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

30 + = 37