محمد حیدری (کالیفرنیا ۱۳۹۵-۱۳۱۶تهران)

آهنگساز

محمد حیدری در دوم دی ماه سال ۱۳۱۶ در تهران دیده به جهان گشود او از جمله ردیفدانان و آهنگساز برجسته موسیقی ایرانی و نوازندهٔ سنتور بود.

وی در سن ۱۳ سالگی مقدمات نوازندگی سنتور را از« استاد ابولحسن صبا» فرا گرفت.

مدتی نیز از تجربیات عبداله دوامی و محمد ایرانی مجرد بهره برد. از سال ۱۳۳۴ به مدت یک سال با ارکستر شماره یک هنرهای زیبا به سرپرستی ابوالحسن صبا همکاری داشت و از ۱۳۳۶ با گروه دیگری در اداره هنرهای زیبا به سرپرستی نصرت‌اله گلپایگانی همکاری داشت. از همین دوران تا سال ۱۳۵۷ برنامه‌های متعددی در داخل و خارج کشور اجرا کرد.

در کتاب «موسیقی‌دانان ایرانی» نوشته پژمان اکبرزاده (نشر نوید شیراز) آمده است:

محمد حیدری از سال ۱۳۴۰ نیز به تدریس در هنرستان موسیقی ملی و کلاس‌های شبانه هنرستان اشتغال داشت. وی توانست شاگردان چیره‌دستی را به موسیقی ایرانی معرفی کند. او سرپرستی «گروه نوازندگان» را نیز عهده دار بود و همراه با نوازندگان و خوانندگان مختلف، برنامه‌هایی را نیز در رادیو به اجرا درآورد.
اسماعیل واثقی که از شاگردان حیدری بوده است و اکنون یکی از نوازندگان برجسته سنتور است در مورد استاد خود چنین می‌گوید: «سنتور ایران به حیدری بدهکار است.»

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

پس از انقلاب اسلامی به آمریکا مهاجرت کرد و در آنجا کار آهنگسازی را ادامه داد.از جمله ترانه‌های مشهورش، «سوغاتی» و «بهار بهار» با صدای هایده، «بیا بنویسیم» با صدای مهستی، «صبحت بخیر عزیزم» با صدای معین و «دل من» با صدای داریوش را می‌توان نام برد. او در سوم شهریور سال ۱۳۹۵ در غربت دیده از جهان فرو بست.

شادروان افشین یدالهی پس از درگذشت وی چنین نوشت:

محمد حیدری پس از انقلاب به آمریکا مهاجرت نمود و فعالیت هنری خود را در زمینه‌های ساخت ترانه، تدریس و نوازندگی سنتور ادامه داد.
حیدری طی سالهای حضور در آمریکا با خوانندگان جوانتری نظیر امید سلطانی و پویا جلیلی پور همکاری کرد.

محمد حیدری در ۳ شهریور ۱۳۹۵ در جنوب کالیفرنیا و در سن ۷۸ سالگی درگذشت.


نمی دانم برای ساخته شدن برخی آثار موسیقی در دهه های قبل توسط هموطنانمان باید احساس شرمندگی کنیم یا افتخار؟
نمی دانم محمد حیدری در محضر خداوند چه جایگاهی دارد؟
نمی دانم چرا این افراد باید به نوعی از کشور رانده می شدند و دیگر امکان بازگشتن پیدا نمی کردند؟
نمی دانم جایگاه کسانی که اساساً موسیقی را حرام و کنسرت را یکی از انواع عیاشی می دانند در پیشگاه خداوند، چقدر رفیع است و خداوند آنها را با چه خطابی به فرشتگان نشان می دهد و به خلقتشان افتخار می کند؟
اما می دانم که در تمام سال های عمرم و در میان تمام کسانی که با آنها معاشرت و برخورد داشته ام، تا به حال حتی یک نفر را هم ندیده و نشنیده ام که با صدایی مثل هایده، تحریک شده باشد یا با موسیقی محمد حیدری و آهنگسازانی از این دست، حرمت اعتقاداتش را زیر پا گذاشته باشد.
می دانم که تا به حال کسی را ندیده ام که از آثاری اینچنین و خالقان آن ها به بدی یاد کند که هیچ، به نیکی یاد نکند.
زمان، دیر یا زود جایگاه همه را در محضر خداوند و دل مردم مشخص خواهد کرد.

افشین یداللهی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =