بالا رفتن از شب ، با طعم شعر و دغدغه زنان | مصاحبه با غزاله شمعدانی

غزاله شمعدانی متولد اردیبهشت سال ۱۳۶۳ است. او فارغ التحصیل رشته شیمی از دانشگاه آزاد کرج است. آنچه در زیر می خوانید، حاصل گفتگوی من با  این شاعره ی خوش قلم و خوش صدا درباره مجموعه اشعار غزاله شمعدانی است.

بالا رفتن از شب ، با طعم شعر و دغدغه زنان | مصاحبه با غزاله شمعدانی

گفتگو کننده گلپر فصاحت

هنرلند خانم غزاله شمعدانی، چه شد بعد از رشته ی شیمی ،از ادبیات نمایشی سر درآوردید؟

حقیقتش رو اگر بخوام بگم این هست که شیمی رشته مورد علاقه ی من نبود ، در همون سال ها که من دانشجوی رشته شیمی بودم عضو انجمن ادبی دانشگاه بودم و فعالیت هایی در حوزه شعر و شعرخوانی داشتم اما به صورت جدی بعد از فارق التحصیلی از این رشته و آشنایی با حافظ موسوی ، باعث شد به صورت جدی در این حوزه به فعالیت بپردازم ، بعد از کسب تجربه در کارگاه ها ی حافظ موسوی در موسسه کارنامه ، تصمیم گرفتم به دلیل علاقه ام و حساسیت به مسائل اجتماعی و نگاهی که به هنر داشتم وارد حوزه تاتر شوم و به طور اختصاصی به تحصیل ادبیات نمایشی بپردازم ، چرا که تئاتر به دلیل جایگاهی که در فرهنگ سازی و بازتاب مسائل اجتماعی دارد می تواند بستری مناسب برای فعالیت و پرداخت به درونیات فردی باشد.

هنرلند آیا فقط شعر نو می گویید یا در سرودن انواع دیگر شعر هم، مثل غزل یا طور کلی شعر کلاسیک، اشعاری دارید؟

بله ، من با وجودی که بسیار اشعار کلاسیک را مطالعه می کنم اما در زمینه سرودن شعر صرفا شعر نو مینویسم .

هنرلند آیا اینکه می گویند سرودن شعر نو یا شعر سپید راحت تر است و قاعده ای ندارد را قبول دارید؟

نه ، اصلا نمیشود همچین موضوعی را گفت ، به دلیل اینکه اتفاقا شعر سپید قوانین خودش را برای سرودن دارد ، همون جوری که میدونید به هر نوشته ای نمیشود شعر گفت ، بنابراین باید حتما چارچوبی را رعایت کرد که وارد حوزه شعری بشویم ، و به هیچ عنوان نمیشه گفت سرودن این نوع شعر از دیگری سخت تر یا راحت تر هست . هر کدام شیوه و دنیای خود را دارند ، و بدون آگاهی و درک و تعمق به هیچ کدام نمیشود دسترسی پیدا کرد.

هنرلند در مورد مجموعه اشعار غزاله شمعدانی بگویید . مضمون کلی اشعارتان در این مجموعه چیست؟

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

مجموعه بالا رفتن از شب ، حاوی دغدغه های من در خصوص نگاه زنانه به دنیا است ، ادبیاتی که از این نوع نگاه نشات میگیرد ، جایگاهی که زنان در اجتماع دارند ، تبعیض هایی که مواجهش هستند و در مجموع آنچه به من در طول سال ها گذشته است ، این مجموعه شامل شعرهایی غنایی هم هست ، اشعاری که صرفا از تجربه من در زندگی برخاسته اند و انگار صدای زنی هستند که تلاش می کند صدای خود را به گوش دیگران برساند .

بالارفتن از شب | مجموعه اشعار غزاله شمعدانی
بالارفتن از شب | مجموعه اشعار غزاله شمعدانی

هنرلند گویا داستان نویس هم هستید. در مورد فعالیت های داستان نویسی تان هم برایمان بگویید.

نوشتن داستان را اخیرا شروع کرده ام ، نوشتن برای من به معنی زندگیست ، تمام اشکال نوشتن نوعی تجربه زیستن هستند ، شعر به طور کاملا تخصصی و داستان و نمایشنامه در کنار آن بستری برای تجربه کردن برای من هستند ، جهانی که داستان در برابر ما قرار می دهد ، کمک به شناخت هر چه بیشتر خودمان ، دنیای اطراف و انسان های اطرافمان می کند ، آنچه که کم کم ما را به سمت کشف معنای زندگی سوق می دهد . به طور کلی از دیدگاه من هنر و ادبیات در کنار هم به زیستن معنا می بخشند ، البته باید بگویم در داستان بسیار کم تجربه تر از شعر، و در حال آزمودن هستم و این دو ، دو جهان بسیار متفاوت از هم هستند و نوشتن داستان هم مانند شعر به تمرین و ممارست بسیار نیازمند هست ، به دلیل اهمیتی که نوشتن در نگاه من دارد به سمت نوشتن داستان تمایل پیدا کردم و در کنار شعر و فعالیتم در تئاتر به آن هم می پردازم.

هنرلند بازخورد مخاطب امروزی و سطح توقع آنها از شعر نو را چطور ارزیابی می کنید؟

متاسفانه باید بگویم مخاطب امروزی از نظر من به دنبال راحت ترین و کوتاه ترین مسیر برای درک اشعار، داستان ، و یا هر متن ادبی دیگر است ، شاید فضای مجازیست که حوصله کنکاش ، کشف و به عمق رفتن را از ما گرفته است ، مخاطب امروزی به دنبال کوتاترین متن ها و شعرهاست و به دنبال کوتاه ترین مسیر برای رسیدن به پاسخ است ، فرقی نمیکند شعر نو باشد یا کلاسیک یا رمان یا داستان ، او حوصله ندارد و به راحتی عبور میکند شاید به دلیل هست که متخصصان ما نگران حال و آینده ی ادبیاتمان هستند .

هنرلند خانم شمعدانی، شما صدای بسیار دلنشینی دارید. آیا تا کنون برای خواندن داستان یا شعر یا دوبله از این نعمت خدادای خود استفاده کردید؟

ممنونم از لطف شما ، اما من تا کنون هیچ فعالیتی در این زمینه نداشتم و تنها اشعار خودم را خوانده ام .

هنرلند آیا مجموعه ی جدید در دست نگارش یا چاپ دارید؟

خیر ، مجموعه بالا رفتن از شب در اردیبهشت امسال چاپ شده است و من فعلا در حال تجربه کردن و آموختن مطالب جدید هستم …

مجموعه اشعار غزاله شمعدانی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =