از فرهنگ،اجرا و نقدسلامت دفاع کنید | حاشیه های برنامه من و شما

جبارآذین

برنامه من و شما در هفته اخیر با حاشیه ای همراه شد که دیگر همه ی علاقمندان سینما و حتی کسانی که علاقه ای هم به سینما ندارند از آن مطلع شده اند. درباره این موضوع یادداشتهایی از صاحبنظران مختلف به دستمان رسیده است که به تدریج منتشر خواهیم کرد. از شما کاربران عزیز و همراهان سرزمین هنر هم درخواست می کنیم در این باره اظهار نظر فرمایید.

منقدان باسواد و مجریان کارآمد، فرهنگیان وپیش نمایان تشکل هاو جریان هایی اند که ایشان، در قالب منقد و مجری، آن ها را مستقیم و غیرمستقیم، نمایندگی می کنند. ازهمین رو، شکل ها و شیوه های نقد و اجرای آنها، افزون بر نمایشگری توانایی ها و قابلیت هایشان، معرف فضا، اهداف و چگونگی عملکرد آنچه در عرصه آن فعالیت می کنند، است.

برخورد نامناسب، غیرخردمندانه و ضدفرهنگی مجری برنامه من و شما با منتقدِ مهمانِ برنامه اش، نمونه ای بد از عملکردهای جاری برخی دستگاه ها، جریان ها و افرادی است که مدعی انجام کار و امور فرهنگی اند.

این نوع برخوردهای نادرست و ناپسند، نشانگر جای خالی و یا کاستی فرهنگ ارتباط با یکدیگر و جامعه، و سیما و سینما با مردم است. این نوع برخوردها در حوزه های صدا، و سیما و نقد و اجرا، تازگی ندارد و مخاطبان سیما و سینما بارها شاهد برخوردهای نامناسب افراد مدعی فرهنگ در مورد مسایل و تولیدات هنری و فرهنگی با الفاظ و واژه های غیرفرهنگی بوده اند.

دوغ و دوشاب قاطی شده است

این معضل، بیانگر قاطی شدن دوغ و دوشاب در بخش فرهنگ و نقد به ویژه در رادیو و تلویزیون و بی احترامی به مردم از سوی کسانی است که تریبون های هنر و فرهنگ را ابزار ترویج و اشاعه لمپنیسم به جای فرهنگ کرده اند.

درغلط بودن برخوردناشایست و قابل نقد مجری برنامه تلویزیونی “من و شما” با منتقد میهمان برنامه اش، شک نیست، با این حال از یاد نبریم که این دوست منتقد و باسواد مهمان، خود هم پیشتر چندین بار از واژه های نامناسب و غیرفرهنگی در تلویزیون استفاده کرده است.

با آنکه او این بار خود مورد بی ادبی و بی احترامی واقع شده و برخورد مجری با او محکوم است.اما در این ارتباط بدنیست بدانیم که مهم تراز «مسعود فراستی» و آن مجری بی ادب ، پاسداشت و رعایت ادب و فرهنگ و اخلاق و ادبیات اجتماعی در سینما و تلویزیون و عرصه های فرهنگ و هنر است که قربانی خود محوری، سلیقه مداری، سوداگری و انحراف درصدا و سیما و سینما شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + دو =