یک جنوبی تمام عیار:ناصر تقوایی کیست؟

 سینماتک خانه هنرمندان در اقدام جالبی  از سوم مرداد  با مرور فیلم‌های ناصر تقوایی  از این فیلمساز برجسته تجلیل می‌کند.این برنامه که با«گزیده ی فیلم‌های پیش از انقلاب »  شروع و به ترتیب  با «ناخداخورشید » ، «گزیده ی آثار مستند »،«ای ایران» و«کاغذ بی خط »ادامه می‌یابد، در روز آخر با اکران فیلم کوتاه «کشتی یونانی و رهایی » به پایان می‌رسد.

ناصر تقوائی که این روزها متأثر از درگذشت عباس کیارستمی‌است حال وهوای غریبی دارد .درشب آغاز مراسم ویژه سینما تک در خانه هنرمندان آنگونه که خودش گفته است از روزی که کیارستمی‌از دنیا رفته است او از خانه بیرون نیامده وانگار در خلأ زندگی می‌کرده است. با این وصف به نظر می‌رسد،این اقدام سینما تک خانه هنرمندان بسیار به موقع انجام پذیرفته است چرا که درگذشت غم انگیز کیارستمی‌می‌تواند در روحیه بسیاری از سینماگران وهنرمندان همعصر او نوعی غم وافسردگی را به وجود آورد و از این منظر برگزاری اینگونه مراسم در این اوقات می‌تواند جو اندوهناک موجود را بشکند و دوباره حس پویش را در این جمع احیاکند. کارگردانی همچون تقوائی که به قول خودش عاشق ادبیات است نمی‌تواند از کنار سینمای شاعرانه کیارستمی‌به سادگی عبور نماید .

متولد بیستم تیر ۱۳۲۰ یک جنوبی تمام عیار است این تنها به دلیل نام آبادان در جلوی محل تولدش در شناسنامه اش نیست بلکه شناسنامه هنریش به خوبی تعلقش به خطه جنوب را به رخ می‌کشد. «اربعین» و «بادجن» نشانه‌های روشنی از تعلق خاطرش به جنوب است. او اگر رمان یک نویسنده آمریکائی را هم بخواند، آن را ایرانی جنوبی می‌بیند همانطور که داشتن ونداشتن همینگوی را به ناخدا خورشید مبدل می‌کند.ناخدائی کاملا جنوبی با بازی درخشان یک بازیگر مشهدی بیش از آنکه مدیون استعداد ذاتی بازیگر توانمندی چون داریوش ارجمند باشد حاصل هوشیاری کارگردانی چون ناصر تقوائی در انتخاب دقیق تمام عوامل فیلم درخشانی است که بوی دریا از آن به مشام می‌رسد.

تقوائی یک فیلمساز تمام عیار است، مستند سازی که ۶فیلم سینمائی داستانی ساخته است و سریالی که جزء بهترین سریالهای تلویزیونی ایران در تاریخ این رسانه به شمار می‌رود ،هرچند نسل امروز کمتر با نام آن آشا باشند. سریال دائی جان ناپلئون براساس رمانی به همین نام نوشته طنزپرداز معاصر ایرج پزشک زاد.

او اگر دائی جان ناپلئون را هم نمی‌ساخت آن قدر مشهور بود که امروز از آن تجلیل به عمل آید اما ساخت این سریال نشان داد که بزرگان آن روز سینما و تئاتر کشور در جوان جنوبی آن روز هیبت سینماگر بزرگ امروز را می‌دیدند و اینکونه بود که نامهای بزرگ آن روز همچون پرویز فنی زاده و محمد علی کشاورز و غلامحسین نقشینه به خوبی دربرابر دوربینی که او کارگردانی می‌کرد به بازی پرداختند.

تسلط او بر تعزیه وساخت مستندهایی همچون تمرین آخر ،تعزیه حر دلاور به او شناختی متفاوت از تعزیه داده است آنگونه که تعزیه را  غم نامه نمی‌داند و می‌گوید :

به جزء تعزیه حضرت اباعبدالحسین (ع) ما انواع دیگر تعزیه نیز داریم مانند تعزیه مختار، تعزیه سلیمان و بلقیس که این دو حتی به دلیل اغراق زیاد در صحنه‌های خود به کمدی نزدیک می‌شوند. کمدی ترین تعزیه، تعزیه ی مختار است. در متون جدید اغراق زیادی شده است و تعزیه مختار با هزینه زیاد به مجموعه ی مختارنامه تبدیل شده است.

نامزد نخل طلایی جشنواره فیلم کن برای فیلم قصه‌های کیش،نامزد پلنگ طلایی جشنواره فیلم کارنو برای فیلم ناخدا خورشید و برنده پلنگ برنزی جشنواره فیلم کارنو برای همین فیلم نشان از جایگاه این فیلمساز ایرانی در میان فیلمسازان معتبر جهانی است.

حضور او در جامعه فرهنگ و هنر  ایرانی در ۷۵ سالگی زندگیش مبارک و میمون باد.


فیلم شناسی تقوائی در یک نگاه/ منبع

فیلم[ویرایش]

فیلم‌شناسی
سالنام فیلمکارگردانتدوینگرفیلمنامه‌نویستوضیحات
چای تلخYesنیمه تمام
زنگی و رومیYesنیمه تمام
۱۳۸۰کاغذ بی‌خطYesعباس گنجویYes
۱۳۷۷کشتی یونانیYesبخشی از قصه‌های کیش
۱۳۶۸ای‌ایرانYesعباس گنجویYes
۱۳۶۵ناخدا خورشیدYesYesYes۱۳۶۵ – برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از پنجمین جشنواره فیلم فجرداریوش ارجمند
۱۳۶۵ – برندهٔ لوح زرین بهترین بازیگر نقش دوم مرد از پنجمین جشنواره فیلم فجرسعید پورصمیمی
۱۳۶۵ – نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم مرد از پنجمین جشنواره فیلم فجرفتحعلی اویسی
۱۳۶۵ – نامزد سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از پنجمین جشنواره فیلم فجر – ناصر تقوایی
۱۳۶۵ – نامزد سیمرغ بلورین بهترین فیلم از پنجمین جشنواره فیلم فجر – محمدعلی سلطان‌زاده،‌هارون یشایائی
۱۳۶۵ – نامزد سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری از پنجمین جشنواره فیلم فجرمهرداد فخیمی
۱۳۶۵ – نامزد سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن از پنجمین جشنواره فیلم فجرفریدون ناصری
۱۹۸۸ – برندهٔ یوزپلنگ برنزی چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو – ناصر تقوایی
۱۳۵۲نفرینYesعباس گنجویYes
۱۳۵۰صادق کُردهYesعباس گنجویYes
۱۳۴۹آرامش در حضور دیگرانYesعباس گنجویناصر تقوایی با غلامحسین ساعدی

فیلم مستند[ویرایش]

فیلم کوتاه

  • رهایی (۱۳۵۰) آرمان بحرینی (خط)

فیلم نامه

  • انسان کامل
  • کبریت بی خطر
  • چای تلخ
  • کوچک جنگلی

داستان

  • تابستان همانسال (هشت داستان پیوسته)

جوایز[ویرایش]

 

 

 

از مهمترین جوایز تقوایی

 

حواشی تقوایی

به گزارش آفتاب نیوز
«مرضیه وفامهر» مستندساز و بازیگر سینمای ایران متولد  (١٣۵٢) همسر تقوایی در ٣١/تیر/١٣٩٠  به دلیل بازی در فیلم «تهران من، حراج» بازداشت شد.

تقوایی گفت:« همسر من به خاطر بازی در فیلمی‌که مجوز داشته بازداشت شده .»

این کارگردان سینما تاکید می‌کند: «من پیش آقای شمقدری هم رفته‌ام. ایشان در ابتدا تصور می‌کرد که فیلم مجوز ندارد، اما بعد مجوز آن پیدا شد که متعلق به سال ۱۳۸۷ است .»

به گزارش فرارو،تقوایی همچنین انتقاد شدیدی به«مختارنامه»  در سال ١٣٩٠ داشته است:

اودر نشست در اصفهان ،با اشاره به انواع تعزیه گفت: .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.