میرفخر الدین آقا مرثیه خوان اهل سنت افغانستان

پادکستی به مناسبت اربعین حسینی

میرفخر الدین آقا از مشاهیر مرثیه سرایی اهل بیت علیهم السلام است که در کشور افغانستان از شهرت بسیاری برخوردار است. او نعت خوانی را در این کشور با زبان شیرین فارسی اجرا کرده است.

خوشبختانه رواج زبان پارسی از کرانه های خاوری ایران تا شبه قاره ی هند گسترده شده است و همین مسأله پیوندهای فرهنگی ایران را با افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و هندوستان را بیشتر کرده است. همین پیوند عمیق فرهنگی باعث شده است که بزرگانی همچون میرفخرالدین آقا (آغا) که یکی از هنرمندان مداحی یا به قول افغانها «نعت خوان» محسوب می شود، با وجود آنکه اهل تسنن است تسلط جامعی به اشعار ادیبان و شاعران پارسی گوی مرثیه سرای اهل بیت عصمت و طهارت(ع) داشته باشد.

نعت خوانی

مردم شریف اهل سنت افغانستان علاقه ی زاید الوصفی به پیامبر اکرم حضرت محمد ابن عبدالله (ص) و خاندان گرامی ایشان دارند از این رو سبکی در موسیقی ایشان به وجود آمده است به نام «نعت خوانی».

جلسه نعت خوانی
جلسه نعت خوانی

«نعت خوانی» که از سبکهای موسیقی صوفیان افغانستان و پاکستان به شمار می رود با اشعاری در توصیف ذات مقدس رب جلیل و مقام حضرت ختم المرسلین حضرت محمد(ص) و صحابه ی آن حضرت همراه است.برخی از مجالس «نعت خوانی» در میان صوفیان افغانستان ساعتها به طول می انجامد و معمولاً در کنار نعت خوان اصلی ۳ تا ۱۰ نفر که به آنها «مکررین» – به معنای تکرار کنندگان – قرار دارند که وی را همراهی می کنند.

این سبک از موسیقی به سه بخش اصلی «چشتی»، «روضه ای» و «نوایی» تقسیم می شود و در آن از قصاید به عنوان متن اشعار استفاده می شود.

میرفخر الدین آقا

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

سید میرفخر الدین آقا که یکی از مشهورترین نعت خوانان افغانستان به شمار می رفت.

میرفخرالدین در جوانى نعت خوانى را آغاز کرد و در این راه، از محضر حاجى غلام حسین ( پدر استاد سرآهنگ ) استاد مشهور موسیقى قوالى افغانستان نعت خوانى را آموخته بود.

میرفخر الدین آقا
میرفخر الدین آقا

او درهمان زمان با وجود جوانیش ، منقبت خوان اصلی محفل «پاچا صایب» بود و تا درگذشت «پاچا صایب» درسا ل۱۹۷۳ وی همیشه و هر جمعه در این محفل حضور داشت. شهرت او از این محفل به سایر محافل صوفیه سرایت یافت و تقریباً تمامی خانقاههای کابل میزبان نعت خوانی او بوده است.

او در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی جان به جان آفرین تسلیم کرد و در میان حزن و اندوه دوستداران پرشمارش در مزار شریف به خاک سپرده شد.

میرفخر الدین آقا آثار بسیاری در رادیو و تلویزیون افغانستان از خودبه جا گذاشته است و صدای روحانی و دلنشنینش هنوز بین مردم افغانستان جایگاه ویژه ای دارد.

امروز به مناسبت اربعین حسینی صدای او را در این پادکست تقدیم می کنیم به تمامی دوستداران رسول خدا حضرت محمد ابن عبدالله (ص) و خاندان پاک  و مطهر ایشان.

در این پادکست اشعاری از محتشم کاشانی را با صدای استاد میرفخرالدین آغا خواهید شنید. روحش شاد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 1 =