کاهگلها و سقاخانه ها نامش را به خاطر خواهند سپرد

آخرین روز اردیبهشت ۱۳۹۵ خاطره تلخی برای هنر نفاشی ایران به یادگار گذاشت.

پرویز کلانتری، نقاش، طراح نویسنده و روزنامه نگار ایرانی، شب گذشته در سن ۸۴ سالگی در تهران دیده از جهان فروبست . او  که از هنرمندان بنام مکتب سقاخانه است از حدود چهل سال پیش، کاه گل را وارد نقاشی خود کرد و تصویر گر بیابان و صحرا شد.برخی از آثار او در مشهورترین موزه های جهان، شاخص هنر نقاشی ایران است.

پرویز کلانتری طالقانی در شنبه روز نخست فروردین ۱۳۱۰ در زنجان دیده به جهان گشود . وی از کودکی علاقهٔ خود را به رنگ‌ها نشان داد و به گفتهٔ خودش از کودکی با خط خطی کردن دیوار همسایه‌ها کشیدن نقاشی انتزاعی را تمرین می‌کرد. او در دانشکدهٔ هنرهای زیبای تهران درس خواند و در سال ۱۳۳۸ در رشتهٔ هنرهای تجسمی دانش آموخته شد.
او در دانشکده با همایون صنعتی‌زاده رییس دانشکدهٔ هنرهای زیبا آشنا شد و این آشنایی موجب راهیابی او به موسسهٔ انتشاراتی فرانکلین ناشر کتاب‌های درسی و نشریهٔ پیک گشت. به این ترتیب به تصویرگری کتاب‌های درسی روی آورد.
کلانتری در مراکز هنری از جمله دانشکدهٔ هنرهای زیبای تهران و کالج هنری کودکان در کالیفرنیا کار کرده و مدتی مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران بوده‌است. تاکنون در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی بسیاری در داخل و خارج از ایران، شرکت کرده‌است و یک اثر از آثار این نقاش برجسته، درفهرست تمبرهای ویژه سازمان ملل به چاپ رسیده‌است. هم چنین تابلوی مشهور شهر ایرانی از نگاه نقاش ایرانی او در مقر سازمان ملل قرار دارد.
از سال ۱۳۵۳ با شروع نقاشی‌های کاهگلی، دورهٔ تازه‌ای را در زندگی هنری خود آغاز کرد که تا امروز آن را ادامه داده‌است. تابلوهای او جلوه‌ای ملموس از زندگی مردمان کویر و ساحل را در خود دارد. او بیش‌تر با تابلوهای کاهگلی‌اش شناخته می‌شود و حتی بسیاری او را پایه گذار سبک کاهگلی می‌دانند اما به گفتهٔ خودش پیش از او مارکو گریگوریان اولین کسی بود که این کار را کرد، هرچند شیوهٔ کلانتری برخلاف گریگوریان که کاملا انتزاعی و مدرن بود، ملایم تر و طبیعی تر است. وی می‌گوید «من نقاش مناظر خاک آلود مملکتم هستم» به همین دلیل است که او در بیش تر کارهایش فضاها و نمادهای روستایی و بومی را تصویر می‌کند. وی هم‌چنین از هنرمندان بنام مکتب سقاخانه است.
او نویسنده و روزنامه گار نیز هست و تا کنون چند مجموعه داستان منتشر کرده و کتاب‌های “ولی افتاد مشکل ها”،”چهار روایت” و “نیچه نه، فقط بگو مشداسماعیل” ازجمله آثار اوست. هم چنین مقالات هنری متعددی از این هنرمند درخصوص ارتباط هنر و هنرمند ایرانی، درنشریات ایرانی منتشرشده‌است.

سایت هنر آنلاین در سال۱۳۹۳ مصاحبه مبسوطی با زنده یاد پرویز کلانتری انجام داده است که بازخوانی آن برای علاقمندان ایشان خالی از لطف نخواهد بود.لینک زیر دسترسی شما را به این مصاحبه فراهم می کند.

بخشی از بهترین نقاشی‌هایم را بر روی تخم‌مرغ کشیدم/ زندان مرا از سیاست متنفر کرد

«هنرلند» درگذشت اینن هنرمند نامدار را به جامعه هنری کشور و بازماندگان محترم ایشان تسلیت می گویدو

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.