۸۰ سال رادیو ۸۰ میلیون ایرانی | گزارش برگزاری چهارمین جشن ارمغان اردیبهشت

۸۰ سال رادیو ، ۸۰ میلیون ایرانی | درست در غروب روز چهارم اردیبهشت، چراغ جشنی روشن شد که گمان می رفت امسال تحت تأثیر بیماری کرونا هیچگاه روشن نمی شود. چهارمین جشن ارمغان اردیبهشت به طور رسمی از ساعت ۲۰ با حضور پیشکسوتان رادیو ، کارکنان این رسانه و دوستداران قدیمی ترین رسانه ی عصر الکترونیک در ایران برگزار شد. این جشن که هر سال با همت مؤسسه فرهنگی هنری سرزمین هنر برگزار می شود امسال حال و هوای دیگری داشت.

۸۰ سال رادیو (۱۳۹۹-۱۳۱۹)

در عصر روز ۴ اردیبهشت ۱۳۱۹ هجری شمسی رادیو ایران در ایستگاه فرستنده ی سید خندان معروف به بی سیم در تهران افتتاح شد. مرحوم سیدرضا سجادی اولین گوینده ای بود که اعلام رسمی تولد رادیو در ایران را به عهده داشت. او گفت: اینجا تهران است؛ رادیو ایران.

از آن روز ۸۰ سال می گذرد و ۸۰ سال رادیو در تمام لحظات زندگی مردم ایران وارد شده است. رادیو رسانه ای محبوب که همراه مردم شادمانی ها کرده است و در کنارشان گریسته است. روزهای کودتا و جنگ و صلح ، روزهای قحطی و درد و رنج ،روزهای غم و شادی و  روزهای شادی و نشاط.

اکنون ۸۰ سال از آن روزها می گذرد، رسانه های مختلفی آمده اند و در زندگی مردم تحولی ایجاد کرده اند اما رادیوییها هنوز به خود می بالند که این رسانه هنوز پابرجاست اگرچه پیر است اما باشکوه و استوار ایستاده است درکنار مردم.

چهارمین ارمغان اردیبهشت
چهارمین ارمغان اردیبهشت

چهارمین جشن ارمغان اردیبهشت

در عصر روز ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ علیرضا دباغ سردبیر و مدیر مسؤل مؤسسه ی فرهنگی هنری “سرزمین هنر” در مصاحبه ای با رادیو تهران اعلام کرد که چهارمین جشن ارمغان اردیبهشت امسال با شعار « ۸۰ سال رادیو ، ۸۰ میلیون ایرانی» برگزار و بسیاری از هنرمندان و پیشکسوتان رادیو در آن شرکت خواهند داشت. او جزییات این جشن را پیشتر با خبرگزاری دانشجویان ایران “ایسنا” نیز درمیان گذاشته بود.

سردبیر سرزمین هنر اعلام کرد که فکر نمی کردیم مجبور باشیم ۸۰ سالگی رادیو را در خانه بمانیم اما به مدد تکنولوژی توانستیم خانه به خانه ی کاربرانی سر بزنیم که ۸۰ سال رادیو را به جشن و شادمانی نشسته اند. وی گفت ما به دلیل شرایط خاص کرونا نمی توانستیم جمع رادیویی ها را در محفلی بزرگ برگزار کنیم اما به جای یک شب چهار شب جشن تولد رادیو را برگزار کردیم.

جشن مجازی ۸۰ سالگی رادیو

در حالی که رادیو ایرانصدا هم آغاز جشن ارمغان اردیبهشت را در صفحه ی اصلی خود به شنوندگان یا کاربرانش در میان گذاشت، رأس ساعت ۲۰ مریم قاسمی اعلام کرد: چهارمین جشن ارمغان اردیبهشت با شعار ۸۰ سال رادیو ، ۸۰ میلیون ایرانی از این لحظه در صفحه ی اینستاگرام سرزمین هنر آغاز شد.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

او به همه ی پیشکسوتان و علاقمندان رادیو خوشامد گفت و بلافاصله از تهران به کرج رفت تا با همکار دیگرش آناهیتا برزویی شروع رسمی جشن ارمغان اردیبهشت را به شادمانی تبریک بگویند. به این ترتیب جشنی آغاز شد که در فضای مجازی مخاطبان زیادی یافت .

حمید شاه آبادی- 80 سال رادیو، 80 میلیون ایرانی
دکتر شاه آبادی – جشن ارمغان اردیبهشت ۹۷

خیلی زود همه آمدند،همه ی کسانی که رادیو را دوست داشتند و همه ی کسانی که روزی روزگاری در رادیو کار کرده یا می کنند ، از حمید شاه آبادی معاون صدای جمهوری اسلامی ایران تا نادر برهانی مرند دبیر جشنواره تئاتر فجر ؛ همه آمدند.

از حسن خجسته که بین بچه های قدیمی تر رادیو به عنوان پدر رادیو خوانده می شد تا محمد حسین صوفی که او هم روزی روزگاری بر مسند ریاست رادیو نشسته بود. مدیران چند دوره ی رادیو  آمده بودند که ارادت خود را به پیشکسوتان و کارکنان صدیق رادیو در حال حاضر اعلام نمایند.

گلایه های پیشکسوتان از رییس سازمان صداوسیما

آمدند و شنیدند درد دلهای بزرگانی چون شهریار کرمی را که با بغض در گلو گفت که نباید ۸۰ سال رادیو را با بی توجهی به پیش کسوتان به تلخکامی مبدل کرد. او با اشاره به تصمیم مدیران جدید سازمان مبنی بر بی اعتبار دانستن کارت بازنشستگی کارکنان سازمان برای ورود به صداوسیما گفت هیچگاه حاضر نیستم برای ورود به خانه ی خودمان (رادیو) به جای کارت خودم آفیش شوم.

مریم نشیبا از شیرینی خاطرات ۸۰ سال رادیو در ایران  گفت و از برنامه ی گلبانگ که ۲۵ سال است در کنار مردم ایران ارتباط ناگسستنی با مخاطبان یافته است. او گفت که صدا برای اهالی رادیو مقدس است و به آن عشق می ورزند.

حرفهای جوانترها

جوانترها هم بودند،از رضا ساکی و ابوالفضل اینانلو تا سیدمهدی مفیدی و صاحبه ی  از پیشکسوتانی همچون مریم واعظ پور تا جوانترهایی چون مژگان ذوالفقارخانی و گیتی محمدی ….همه آمده بودند  از مهران رسام از پیشکسوت تهیه کنندگی تلویزیون تا جمال الدین منبری استاد موسیقی سنتی و خواننده ی ارکستر ملی ایران.

حتی پیام حصیری و سیدرضا سجادی هم آمدند تا پیانو بنوازندو بخوانند و جشن بگیرند تا بگویند ۸۰ سال رادیو ، ۸۰ میلیون ایرانی فقط یک شعار نیست و این یک حقیقت است که حتی کرونا هم نمی تواند رادیوییهای با صفا را ازجشن گرفتن تولد رادیو باز دارد.

ادامه دارد…..

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − چهارده =