۳۳۰ سی سی خاطره

محسن فاضلی

فیلم ۳۳۰ سی سی خاطره ساخته ی الهام معروفی* همانگونه که از اسمش پیداست روایت نوستالژیکی از خاطرات دروانی است که فیلمساز از آن یاد کرده است. محسن فاضلی نویسنده و منتقد خوزستانی فیلم را دیده است و یادداشتی که می خوانید به قلم ایشان بر این فیلم نوشته شده است.

فیلم را در خانه سینما در هفته فیلم های مستند دیدم. الهام را دریکی از جشنواره های کوچک ومستقل روز اختتامیه دیدم .چندسال پیش بود. همان روزی که کنارم آمد و مؤدبانه پرسیدمی شود اینجا نشست و همان شب هم جایزه فیلم نامه نویسی همین فیلم را گرفت.

از همان جا فهمیدم آبادانی است. تا اینکه بعداً برای ساخت این فیلم با من تماس گرفت و می خواست به او کمک کنم. تا منابعی را برای ساخت فیلم به او معرفی کنم و ادامه این دوستی و آشنایی باعث رفاقت و دوستی پایدارمان گشت.

خوشحالم که الهام فیلم اش را بالاخره با سختی ها و مشقتها ساخته است ، فیلمی که در جشن خانه سینما مطرح شد و حالا هم به جشنواره فیلم های کوتاه راه یافته است. امیدوارم فیلم بعدیش رابسازد.

نوستالژی های ۳۳۰ سی سی خاطره

فیلم سرشار از لحظات ناب ونوستالژیک است. از خرمشهر و آبادان و روز هایی سخن می گوید که ما در کمال آرامش زندگی می کردیم. روزهای قبل از جنگ و روزهایی که پپسی کولای خنک و گوارا می نوشیدیم و همین نوشابه بعدها توسط مردمی که آن را نوش جان می کردند. در اوایل انقلاب کارخانه اش به آتش کشیده شد.

تا چشم برهم زدیدم شعله های جنگ برافروخته شد. و شهر های آبادان و خرمشهر در شعله های آتش سوخت. ما نوجوانی مان را در خرمشهر و آبادان جا گذاشتیم.

الهام کودکی اش را ساخته است

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

الهام معروفی فیلمی ساخته از نسل گمشده ما بروبچه های سال های دهه ۳۰  و۴۰ و۵۰ ما جنوبی ها همیشه عاشق موسیقی، ترانه و شعر و ادبیات و سینما بودیم. روایت الهام از روزهایی است که دیگر تکرار نخواهد شد. در فیلم روایت الهام با حوادث تاریخی شروع می شود و پیوندشان با تولد پدربزرگش وجنگ دوم جهانی و بعد با ورود انگلیسی ها به جنوب پالایشگاه آبادان وهمین طور ادامه می دهد. پیوند تولدها و حوادث تاریخی و چقدر

هم هوشیارانه اینها را دراماتیزه می کند.*انقلاب و آتش گرفتن سینما رکس و تولد برادرانش و تولد خودش و شروع جنگ و مهاجرت مردم سرزمین اش.

نوشابه پپسی کولا و روایت ساخته شدنش توسط یک آبادانی و نوشابه پپسی کولا یعنی: برادر پس کو کلاه من” و این بطری نوشابه شیشه ای بستری

می شود. برای به تصویر کشیدن فیلم ۳۳۰ سی سی خاطره. فیلمی سرشار از لحظات ناب وخاطره انگیزه برای مردمان جنوبی. 

محسن فاضلی | منتقد سینما دوم آبان ۹۷


 

330 سی سی خاطره
۳۳۰ سی سی خاطره از الهام معروفی

*الهام معروفی:گذراندن دوره فیلم سازی در انجمن سینمای جوان سال ۱۳۸۱ دوره یک ساله فیلمسازی در موسسه کارنامه ۱۳۹۱ گذراندن دوره نوشتار وگفتار نریش فیلم مستند درمرکز گسترش سینمای مستند وتجربی ۱۳۹۴

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =