۲۷ مارس روز جهانی تئاتر فرصتی برای مطالبه امنیت شغلی هنرمندان

شکرخدا گودرزی

۲۷ مارس روز جهانی تئاتر را به تمام هنرمندان این عرصه تبریک و تهنیت می گوییم. سرزمین هنر

به راستی راز ماندگاری تئاتر پس از این همه سال و این همه رسانه ی ارتباطی از سینما گرفته تا رادیو و تلویزیون و در این سال های اخیر دنیای گسترده مجازی چیست؟

چه جوهری در تئاتر هست که آن را نسبت به بقیه هنرها متمایز کرده و تئاتر به عنوان زنده ترین هنر انسانی توانسته در خماپیچ شیب های تند تحولات اجتماعی و سیاسی پیشرو بوده و قادر شده از شیب های تند، حکومت های تمامیت خواه، نگاه های فاشیستی گذر کند و همدوش و همراه دیگر اقشار جامعه جهانی از دموکراسی دفاع کند؛ و هر جا که فعالیت اجتماعی صورت می گیرد تئاتر حضوری جدی و شایسته دارد.

تئاتر نسبت به همه رویدادها و پدیده هایی که انسان از دیرباز با آن ها درگیر بوده واکنش نشان می دهد از تبعیض نژادی، جنسیتی و طبقاتی گرفته تا عدالت اجتماعی، دفاع از حقوق انسانی، صیانت از روابط خانوادگی، دفاع از حریم شخصی افراد، تئاتر با طرح پرسش های هستی شناسانه و جستجوی راهی برای تعالی انسان جستجو می کند و از کلیه پدیده های اجتماعی که موضع دفاع از حقیقت را دارند، با نگاه به آینده دنبال می کند.

تئاتر همانند بسیاری از کشورها در سرزمین ما نیز در سالی که گذشت شرایط سختی را گذراند و به کلیه صنوف و اقشار تئاتری فشار مضاعفی وارد آمد. امیدوارم به همدلی و همراهی همه اهالی تئاتر سال پیش رو سال همگرایی و هم سویی جامعه تئاتری باشد.

۲۷ مارس روز جهانی تئاتر ، روزیست که تئاتری های تمام دنیا به شکلی شایسته نشان می دهند در عین داشتن اختلاف سلیقه همگی از حقوق واحدی بر خوردارند که تجلی آن در امنیت شغلی نهفته است.

ضمن گرامیداشت روز جهانی تئاتر و تقارن این روز با آیین باستانی نوروز را به فال نیک گرفته و این روز با شکوه را به تمام هنرمندان و خانواده نجیب تئاتر تبریک می گویم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 1