پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت به پایان رسید | تنگه ابوقریب بهترین فیلم شد
«تجلی گفتمان فرهنگی انقلاب اسلامی» شعار پانزدهمین جشنواره بینالمللی فیلم مقاومت
پانزدهمین جشنواره بینالمللی فیلم مقاومت که از روز دوشنبه پنجم با حضور سینماگران ، هنرمندان و اصحاب رسانه در تالار وحدت تهران آغاز به کار کرده بود؛ روز جمعه نهم آذرماه به کار خود پایان داد.
در این رویداد،۴۲ سینماگر از ۲۴ کشور حضور یافتند. همچنین در این مراسم برگزیدگان چهل سال سینمای مقاومت از میان ۲۵۰ عنوان فیلم سینمایی در بخشهای بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین فیلنامهنویس و بهترین بازیگر معرفی شدند.علاوه بر این بهترین فیلمهای کوتاه این دوره جشنواره نیز در این مراسم معرفی و تقدیر شدند.
پانزدهمین جشنواره بینالمللی فیلم مقاومت به همت بنیاد فرهنگی روایت فتح، انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس از ۵ تا ۹ آذر ماه به دبیری محمد خزاعی در تهران برگزار شد. اعضای هیأت انتخاب فیلمهای مستند پانزدهمین جشنواره بینالمللی فیلم «مقاومت» به این ترتیب عبارت بودند از: مصطفی دالایی، مهدی نقویان، بهروز نورانی پور، محمد صدری و زهره یزدان پناه قره تپه.این هیات بیش از ۳۰۰ عنوان مستند رسیده به این دوره جشنواره بینالمللی «مقاومت» را برای حضور در مرحله مسابقه ارزیابی و انتخاب کردند.
در این جشنواره فیلمهایی از ترکیه، بوسنی، اروگوئه، هند، سوریه، اسپانیا، روسیه و ایران به رقابت پرداختند.
- عناوین فیلمهای سینمایی راه یافته دربخش مسابقه بینالملل این رویداد سینمایی به این ترتیب بودند از:
- هیچوقت ترکم نکن/ ایدا بژیک از ترکیه و بوسنی
- مسیری به سپیده دم/ اندرو کاسترو از اسپانیا
- ماجرای نیمروز / محمدحسین مهدویان از ایران
- شب دوازده ساله/ الوارو برچنر از اروگوئه
- سرو زیر آب / محمدعلی باشه آهنگر از ایران
- پدر/ باسل الخطیب از سوریه
- زندان حلب/ نجدت انزور از سوریه
- تیک آف/ ماهش نارایان از هند
- تنگه ابوقریب/ بهرام توکلی از ایران
- تایگر زنده است/ علی عباس ظفر از هند
- باران حمص/ جود سعید از سوریه
- ۲۸ سرباز پانفیلو/ کیم دروزینین، آندری شالوپا از روسیه
بخش مسابقه سینمای ایران:
برگزیدگان فیلم های سینمایی
- لوح تقدیر، جایزه نقدی بهترین فیلمبردار: علیرضا زرین دست برای فیلم «سرو زیر آب»
- تندیس و دیپلم افتخار بهترین بازیگری، جایزه نقدی بهترین بازیگر: ناصر بابائیان برای فیلم «دایان»
- تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه، جایزه نقدی بهترین فیلمنامه: منیر قیدی و ارسلان امیری برای فیلم «ویلایی ها»
- جایزه ویژه- تندیس و دیپلم افتخار، جایزه نقدی بهترین کارگردان: محمدعلی باشه آهنگر برای فیلم «سرو زیر آب»
- تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی، جایزه نقدی بهترین کارگردان: بهرام توکلی برای فیلم «تنگه ابوقریب»
- تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم، جایزه نقدی بهترین فیلم: سعید ملکان برای فیلم «تنگه ابوقریب»
بخش فیلم های مستند ایران
- لوح تقدیر، جایزه نقدی کارگردانی: محمد مهدی خالقی برای فیلم مستند «پسرم»
- لوح تقدیر ویژه، جایزه نقدی کارگردانی: مصطفی اشراق برای فیلم مستند «بِیتُنا»
- دیپلم افتخار برگزیده سوم، جایزه نقدی کارگردانی: محمد رضا امامقلی برای فیلم مستند «آقای نخست وزیر»
- دیپلم افتخار برگزیده دوم، جایزه نقدی کارگردانی: وحید فراهانی برای فیلم مستند «با صبر زندگی»
- تندیس و دیپلم افتخار برگزیده اوّل، جایزه نقدی کارگردانی: رضا فرهمند برای فیلم مستند «زنانی با گوشواره های باروتی»
بخش سینمای بین الملل
- تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه، جایزه نقدی: باسل الخطیب نویسنده فیلم سینمایی «پدر»
- دیپلم افتخار بهترین کارگردانی، جایزه نقدی: کیم دروژنین و اندری شالوپا کارگردانان فیلم «۲۸ مرد پانفیلوو»
- تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی، جایزه نقدی : آلوارو برچنر کارگردان «شب ۱۲ ساله»
- جایزه ویژه شامل تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم، جایزه نقدی: سعید ملکان تهیه کننده «تنگه ابوقریب»
- تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم، جایزه نقدی : سیدمحمود رضوی تهیه کننده «ماجرای نیمروز»
بخش روایت نو – فیلم های سینمایی
جایزه ویژه – تندیس و دیپلم افتخار، جایزه نقدی: علی دهکردی بازیگر فیلم «دریاچه ماهی»
تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردان فیلم اول، جایزه نقدی: منیر قیدی کارگردان «ویلایی ها»
بخش جلوه گاه نور
جایزه ویژه- تندیس و دیپلم افتخار، جایزه نقدی: محمد حسین مهدویان کارگردان «ماجرای نیمروز»
بخش عماد مغنیه
- جایزه بهترین فیلم، جایزه نقدی: وحید فراهانی کارگردان «با صبر زندگی»
- جایزه برگزیده دوم، جایزه نقدی: رضا فرهمند کارگردان «زنانی با گوشواره های باروتی»
بخش بین الملل- فیلم های مستند
- لوح تقدیر، جایزه نقدی: جرمی ویلیام کارگردان «بر روی لبه چاقو»
- دیپلم افتخار برگزیده سوم، جایزه نقدی: خدیجه السلامی کارگردان «یمن، کودکان و جنگ»
- دیپلم افتخار برگزیده دوم، جایزه نقدی: آقایان دن کوهن و مکس بلومنتال کارگردانان «کشتن غزه»
- تندیس و دیپلم افتخار برگزیده اول، جایزه نقدی: رضا فرهمند کارگردان «زنانی با گوشواره های باروتی»
ابراهیم فیاض ، نادر طالبزاده، لوییس کاسترو از ونزوئلا، جان جیانویتو از آمریکا و فدریکو تامس بوتو از شیلی فیلمهای مستند بخش مسابقه بینالمللی این دوره جشنواره «مقاومت» را داوری کردند.
آیین اختامیه پانزدهمین جشنواره بینالمللی فیلم مقاومت ۹ آذر ماه ساعت ۱۸ در برج میلاد تهران برگزار شد و شبکه نمایش پخش زنده این مراسم را در دستور کار خود قرار داد.همچنین شبکه تلویزیونی افق و شبکه شما نیز بخشهایی از این مراسم را در هنگام برگزاری پوشش دادند.