گفتگو با فهیمه سلیمانی | از فیلمنامه تا رمان | قسمت سوم

گفتگو با فهیمه سلیمانی | در قسمت های قبلی، خانم فهیمه سلیمانه از رمان هایشان و هم چنین فیلم نامه هایی که نوشته اند گفتند. در این قسمت سوال ها را کمی تخصصی کردم و در مورد دوره های فیلم نامه نویسی از ایشان پرسیدم. با هم جواب های خانم سلیمانی را می خوانیم

از فیلمنامه تا رمان

گفتگو با فهیمه سلیمانی

 

هنرلند آیا موسسات آموزش فیلمسازی و فیلمنامه نویسی می توانند جایگزینی برای تحصیلات دانشگاهی در این زمینه باشند؟

البته که مدارک دانشگاهی خیلی در پیشبرد کارها تاثیر گذاره. اما سینما صرفا تحصیل نیست. سینما بیشتر اجراست. تو اگر دکترای کارگردانی سینما را هم داشته باشی شاید استاد خوبی بشوی اما این دلیل نمی شود که فیلمساز خوبی هم باشی. دانشگاه فقط می تواند کمک کند که شخص تکنیکی تر و اصولی تر کار کند. و گرنه ابتدای امر قبل از علم، استعداد،  لازمه ورود به این هنر است. همانطور که می دانید ما فیلمسازان خوبی چون رسول ملاقلی پور داشتیم که تحصیلاتشون درحد سیکل بود اما فیلمساز خوبی بودند در دوره خودشان و فیلمهایشان حتی بعداز اینهمه سال قابل تامل و جذابه. البته که تحصیلات در کنار استعداد خیلی می تواند به ما کمک کند.
فکر کنم از سئوال کمی دور شدم. بله موسسات می توانند جایگزینی برای تحصیلات دانشگاهی باشند اما نه هر مؤسسه ای . انتخاب این مؤسسات و اساتید، خودش یکی از مهمترین مسائل است.

فهیمه سلیمانی

هنرلند رشته ی تحصیلی شما در دانشگاه کارگردانی است. آیا در زمینه کارگردانی هم فعالیت داشته اید؟

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

بله من در دانشگاه کارگردانی خواندم. چون فکر می کردم یه دایره المعارف کامل برای تمام امور سینمائی است و یک تهیه کننده خوب باید از تمام آنها سر در بیاورد. مثل کارگردانی. فیلمبرداری. صدابرداری. گریم. تدوین . موسیقی. بازیگری و… و دغدغه ام از انتخاب این رشته صرفا کارگردانی کردن نبود. اما بله ، فیلم کوتاه چند تایی ساختم که البته یکی دوتا از آنها هم منتخب جشنواره های مختلف شده اند.مثل درباره حاجی که منتخب جشنواره حماسه عاشورایی شد و در همان زمان جشنواره، در سینما هم اکران شد.

 

فهیمه سلیمانی

هنرلند کدامیک از عرصه های فعالیت هنریتان برایتان جذاب تر است؟ به بیانی اگر یک حق اتخاب داشته باشید؛ به نگارش رمان روی می آورید یا نوشتن فیلمنامه یا تهیه کنندگی؟

سینما که قطعا دغدغه اصلی من هست و با آن ارتزاق می کنم. نوشتن رمان در حال حاضر فقط یک تفنن و سرگرمی محسوب می شود. هرچند واقعا نوشتن عشق اصلی من هست. اما انسان صرفا با عشق نمی تواند زندگی کند. شاید این حرف دور از کلیشه های رایج امروزی باشد و شاید باید ژست روشنفکری می گرفتم و جوابم غیر از این بود. اما من اساسا ژست گرفتن بلد نیستم. حرفم را می زنم، حتی اگه حرفهایم به مزاق خیلی ها خوش نیاید و یا بی کلاس جلوه کنم.

من واقعا نگران اوضاع نشرم. تا زمانیکه ناشرها به جای کار خوب دنبال منافع مالی خودشان باشند، اثری خلق نمی شود که همه از خلق آن راضی باشند و تا آن زمان من ترجیح می دهم بیشتر وقتم را جایی بگذارم که به قلمم بها بدهند. البته این هجمه نویسندگان مجازی و خاله بازی شدن نویسندگی رمان هم شاید دراین دلزدگی زیاد بی تاثیر نبوده.

فهیمه سلیمانی

هنرلند در پایان گفتگو با فهیمه سلیمانی اگر صحبت دیگری لازم است بیان کنید ، بفرمایید.

من از سایت honarland.ir و شما اهالی سرزمین هنر تشکر می کنم به خاطر این فرصتی را که در اختیار من گذاشتید تا آرا و آثار خودم را معرفی کنم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + پانزده =