«گفتگو باسایه» در «شهر آفتاب»

سایه ات را فقط وقتی می بینی که پشت به آفتاب بایستی. «جبران خلیل جبران»

انتشارات «سوره مهر» دست به کار قابل تقدیری زده است.دراین نوشته به جزئیاتی درباره کتاب «گفتگو باسایه» نوشته «حبیب احمدزاده» خواهیم پرداخت که قراراست تا ساعاتی دیگر در بیست ونهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران فروش آن آغاز شود.

انتشارات «سوره مهر» ، کتاب «گفتگو باسایه» اثر «حبیب احمدزاده» را منتشر کرده و قرار است آن را  در بیست ونهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در شهر آفتاب در اختیار علاقمندان قرار دهد.

«صادق هدایت» یکی از نویسندگان مطرح تاریخ ادبیات معاصر ایران است که به دلیل نگاه کتفاوت وجسورانه اش به جامعه و قدرت قلمش در بازتاب این نوع نگاه همواره مورد توجه منتقدان ادبی بوده است.

کتاب «گفتگو باسایه» حاصل ۸ سال تحقیق «حبیب احمدزاده» دانشجوی دکترای دانشگاه تهران است که تلاش کرده ،نگاهی بدور از تعصب به زندگی وآثار «صادق هدایت» بیاندازد.

«علی دهباشی» مدیر مجله « بخارا »در باره این کتاب گفته است:

“کار مهم این کتاب آن است که با انصاف ویژه ای، مسائل اصلی را که تاکنون برای شناخت آثار هدایت و بویژه بوف کور از دید محققین و منتقدین بزرگ کشورمان و نیز محققان

خارجی، پنهان مانده را نه فقط آشکار بلکه مهمتر آنکه، با ارائه اسناد متقن، کاملا ثابت کرده است.”

 

«رضا امیرخانی» نویسنده و منتقدادبی هم  اظهار کرده است که :

“ما در جامعه ادبی مان متاسفانه تحقیقی اینگونه نرم و محققانه کمتر داریم و بیشتر با سایه ساختگی مان از هدایت روبرو هستیم تا سیر واقعی در افکار، آرا و آثار او. به همین دلیل، این کتاب می‌تواند یک انقلاب عظیم در نگاه همه ما به صادق هدایت ایجاد کند و بی شک آیندگان درباره این کتاب بسیار بیشتر از ما صحبت کرده و قدر آن را بیشتراز ما خواهند دانست.

جالب اینکه «حبیب احمدزاده» تحقیقات خود دراین زمینه را پیش از انتشار کتاب دراختیار مستندساز مشهور کشورمان ،«خسروسینائی» قرارداده است واین هنرمند نیز فیلم مستندی را به همین نام  ساخته است .دراین فیلم که در سال ۸۴ساخته شد  بازیگرانی چون مهدی احمدی، فرشید ابراهیمیان، داریوش فائزی و بهروز شعیبی در آن ایفای نقش کرده‌اند.

goftego-ba-saieh.

این فیلم در سال ۲۰۰۸ در «کانون فیلم لس آنجلس» ، و در اردیبهشت‌ماه۱۳۸۷ در «مرکز فرهنگی ایرانیان در پاریس» به نمایش درآمده بود و اخیرا در آخرین روز فروردین امسال (۱۳۹۵) نیز در تالار استاد ناصری خانه هنرمندان ایران اکران شده است.

اما سیمای جمهوری اسلامی ایران در اقدام ارزنده ای امشب چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ قراراست در برنامه زنده ساعت ۲۲:۳۰ شبکه ۴ خود،  همزمان با ارائه این کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ، به معرفی آن  با حضور «خسروسینائی» و «حبیب احمد زاده» بپردازد.

لازم به ذکر است پرداختن به زندگی وشخصیت «صادق هدایت» به خصوص نحوه خاتمه زندگیش (خودکشی) سالهای طولانی از خطوط قرمز حوزه های فرهنگی و هنری به خصوص در صداوسیما به شمار می رفته است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. ناشناس می گوید

    کاش می نوشتید که دکتر حبیب احمد زاده اهل کدام استان است!

  2. در اقلیم حضور می گوید

    کاش می نوشتی که دکتر حبیب احمد زاده اهل کدام اقلیم(استان) است؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =