کژفکریهایی در سطح جام قهرمانان اروپا در شبکه 3 تلویزیون ایران

نقدی بر ماجرای سانسور لوگوی تیم رم در بازی رم و بارسلونا درسیمای جمهوری اسلامی ایران

نمي دانم بخندم يا ناراحت باشم از اقدام غير حرفه اي كه با لوگوي شناخته شده تيم مشهور«رُم» – که در عرصه ورزش وجهه بين المللي دارد- انجام شده است.
اينكه سازمان صدا و سيما بر اساس فرهنگ جامعه اسلامي اقدام به سانسور برخي تصاوير مي كند قابل درک است چرا که كه هر رسانه ی دیگری هم در دنيا بر اساس دستور العملهای خاص خود که به فرهنگ و موازین اجتماعیشان مربوط است عمل می‌کنند. در کشور ما هم قوانین خاصی بر پخش تصاویر تلویزیونی حاکم است مثلاً بر اساس دستورالعملي كه در صدا و سيما وجود دارد هرگونه تصاويري كه مسائل جنسي را نشان می‌دهد، ممنوع است و اين موضوع هم در مورد انسان‌ها و هم در مورد حيوان‌ها به صورت جداگانه مشخص شده اما لوگويي كه تیم رم دارد هیچ ارتباطی به مسائل اینچنینی ندارد. تصوير آن نامشخص بوده و تنها نمادي اساطيری است، که در هيچ چارچوبي براي سانسور قرار نمی‌گيرد.

نکته حائز اهمیت این است که در مورد حذف صحنه‌های ناشایست، با توجه به اينكه كارشناسان خبره اي در اين زمينه در صدا و سيما وجود دارد كه به صورت كاملاً حرفه اي اقدام به پوشاندن تصاوير به شیوه (روتوسکوپی)مي كنند به طوري كه به مضمون خدشه اي وارد نمي شود، تعجب مي كنم كه چرا در اين زمينه كج سليقگی صورت گرفت و به اين شكل با لوگوي باشگاه رم برخورد شد. اما اين سانسورها در تصاويري انجام مي گيرد كه در چارچوب دستورالعمل صدا و سيما قرار دارند و نمي دانم لوگويي كه سابقه اي تاريخي دارد با چه منطقي سانسور شده است؟

روال برنامه‌هاي تلويزيوني مستقيم به اينگونه است كه با تأخير چند ثانيه اي به منظور نظارت بر تصاوير، پخش زنده داريم وناظر پخش كه مسئوليت اصلي در اين زمينه را دارد در كنار تهيه كننده برنامه و تهيه كننده پخش زنده حضور داشته اما در خصوص حذف برخي تصاوير حرف آخر را ناظر پخش مي زند چراكه نماينده مستقيم مديريت پخش در برنامه زنده اوست.

با اين وجود عقلاني به نظر نمي رسد چنين لوگويي كه طراحان خود برنامه بزرگنمايي كرده و در كنار تصوير مجري قرار داده اند، اينگونه سانسور شود و به نظر مي رسد تنها سلقيه شخصي موجب شده تا اين اقدام صورت گيرد. در غير اينصورت اگر تشخيص بر اين بوده كه لوگو نمايش داده نشود، مي شد آنرا به صورت كوچك در كنار تصوير مجري قرار داد.
موضوعي كه در اينجا اهميت دارد، سانسور شدن تصوير نقاشي شده پستان گرگ ماده در هنگام شير دادن به كودكان در لوگوي باشگاه رم نيست، بلكه مخدوش كردن لوگويي است كه بازتاب آن در رسانه‌هاي بين المللي، تصويري مخدوش از رسانه ملي و پیرو آن، خدشه به فرهنگ كشورمان را به همراه دارد.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

اقدام سليقه اي كه يك فرد بر اساس دانش اندك خود نسبت به لوگو و نماد يك باشگاه و فرهنگ اساطیری یک ملت انجام داده است نه تنها اقدامي در خور تقبیح است بلكه منجر به موجي منفي و جريان سازي تبليغي عليه صدا و سيما شده است و چه خوب بود مسؤلان در این باره فرد مذکور را به یک دوره آموزشی ویژه می‌فرستادند.

نکته آخر این که اين اتفاق را نباید به کل سازمان صدا و سيما ربط داد چراكه به نظر مي رسد نتيجه تصميمي كاملا فردي بوده و اين تصميم با توجه به زنده بودن برنامه و آماده نبودن عوامل و دست اندركاران برنامه براي اجراي آن به بدترين شكل ممكن صورت گرفته و مسئوليت مستقيم آن تنها به فرد تصميم گيرنده بر مي گردد چرا که می‌دانم در بین همکاران فهیم من در صداوسیما افراد با سواد و کارشناسان رسانه ای کم نیستند و یک اشتباه را نباید به حساب یک سازمان گذاشت هرچند تعداد اشتباهات افراد در مسند کار در رسانه ملی روز به روز بیشتر می‌شود.

جريان منفي با يك كليك

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.