پایین گذر سقاخانه | تلاش محرمی‌هنرمندان نقده

پایین، گذر سقاخانه | زمان اجرا ۲۷ شهریور الی ۵ مهر | مکان اجرا: آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌نقده

پایین گذر سقاخانه عنوان نمایشی است که هنرمندان نقده این روزها روی صحنه برده اند.متن این نمایش  از زنده یاد اکبر رادی است. اکبر رادی یکی از بزرگترین درام نویسان ایرانی است. او به همراه ساعدی از بهترین‌های نمایشنامه نویسی ایرانند.

خلاصه داستان پایین، گذر سقاخانه نوشته زنده یاد اکبر رادی:

فری کشتی گیر کهنه کار محله سقاخانه در اوج مسابقات کشتی قهرمانی بدلیل مصدوم شدن زانویش نمی‌تواند ادامه دهد و در این شرایط طاهر با پیروزی بر تمامی‌رقبا اول شده و کاپ قهرمانی را که در دو سال گذشته از آن فری بوده باز به سقاخانه می‌آورد و تقدیم می‌کند به فری. طاهر که حالا در محله ابهتی دارد می‌خواهد امنیت را در سقاخانه بوجود بیاورد و برای همین از همه می‌خواهد تیزی‌هایشان را دور بیندازند.

همه قبول می‌کنند. فری شرط می‌گذارد که طاهر باید عکس قاب شده با دو بند کشتی را که پشت ویترین مغازه اش گذاشته بردارد تا او هم چاقویش را کنار بگذارد. طاهر قبول می‌کند اما وقتی می‌شنود فری در میدان تره بار با حیله و کلک موزهای نرسیده را بصورت مصنوعی رسیده می‌کند و با قیمت بالاتر به خلق الله می‌فروشد بر سر این مساله با فری درگیری لفظی پیدا می‌کند.

پایین گذر سقاخانه
پایین گذر سقاخانه

 

فری در نهایت قبول می‌کند چاقویش را کنار بگذارد اما شرطی دارد؛ طاهر باید از دختر زیبای محله سقاخانه پریناز، که با قهرمانی طاهر به او ابراز علاقه کرده، دست بردارد. فری می‌گوید عاشق پری هست و عشق او جانش را آتش زده. طاهر با دیدن گریه فری که از پریناز می‌گوید و عشقش، به او قول می‌دهد پریناز را از سر خود واکند.

پریناز طاهر را متوجه می‌کند که فری بخاطر ارث و میراث پدریش که مریض شده و بزودی دار فانی را ترک خواهد کرد می‌خواهد او را تصاحب کند نه به خاطر عشق و علاقه درونی. طاهر اما بخاطر قولی که به فری داده علیرغم عشق درونی به پری، او را از خود دور می‌کند. پریناز عاشق طاهر، اشک ریزان و شکسته دل، شمع‌های نذرکرده اش برای قهرمانی طاهر را در سقاخانه خاموش می‌کند و از طاهر جدا می‌شود.

فری که شاهد آخرین گفتگوی طاهر و پری در جلو سقاخانه است نمی‌تواند بپذیرد طاهر داشته پری را مجاب می‌کرده با فری ازدواج کند. فری معتقد است طاهر نامردی کرده است. در آخر فری به قولش عمل می‌کند، خودش با چاقو طاهر را نمی‌زند، اما امیر دوست فری طاهر را از پشت با چاقو می‌زند و می‌کشد.
داستان در شب‌های محرم اتفاق می‌افتد و طاهر شب عاشورا چاقو می‌خورد.

پایین گذر سقاخانه
پایین گذر سقاخانه

گروه اجرا کننده ی این نمایش به مخاطبانشان گفته اند؛ اگر قصد دارید نمایش پایین، گذر سقاخانه را ببینید؛ متن را بخوانید. پیش از آنکه برای دیدن نمایش تشریف بیاورید متن را بخوانید.

آنجا، بر لب مرز صحنه ی اجرا و سالن تماشا، روی در روی هم تقابلی خواهیم داشت. در پس تمامی‌ستیزهای پنهان و آشکار متن، اینک زمان آن رسیده است که شما بعنوان مخاطب و ما بعنوان راویان اثر آخرین ستیز زنده را در رویارویی مشترک با هم تجربه کنیم. آنچه بعدها با منتقدان و داوران و خوانندگان احتمالی چند و چون اجرا روی خواهد داد دیگر زنده نخواهد بود. پس آخرین ستیز زنده را در تماشاخانه با هم تجربه خواهیم کرد. ما و شما.
متن را بخوانید، تحلیل کنید، زیرمتن و روی متن و طرح و قصه و ایده و دیالوگ‌ها و ژرفای شخصیت‌ها و اعجاز قلم نویسنده و تم و موضوع و نبوغ رادی و گره و کشمکش و ستیزها و اوج و تمامی‌بود و نبود متن را در خلوت خود به چالش بکشید، با آن زندگی کنید، و، آگاهانه و اندیشمندانه و منتقدانه و تحلیلگرانه در اجرای ما حاضر شوید.
این سوی تر نیز، گروه اجرایی کار، طراحان و بازیگران و عوامل پشت و روی صحنه با تحلیل‌های خود و ژرف کاوی‌های خود و یافته‌های خود از متن، دست در دست و پا به پای کارگردان اثر، آمده اند تا اثر را برای شما به تماشا بگذارند.

پایین گذر سقاخانه
پایین گذر سقاخانه

متن را بخوانید، بخوانید تا با تماشای کار ما، شگفت زده از دراماتورژی کار ستیزی حیرت آور و هیجان انگیزی داشته باشیم. دراماتورژی بر اساس بود و نبود و نمود و وانمود و داشته و نداشته و گذشته و اینک و تاریخ و فرهنگ و تمدن و هنر و آرزوها و خواست‌ها و نیازهای اینجایی مان. ما با شما مخاطبانمان کشمکشی خواهیم داشت، ستیز و کشمکش مخاطب و اثر.
ثانیه به ثانیه با شما خواهیم بود تا دراماتورژی خودمان از اثر نوشته شده را به رخ بکشیم، تحلیل خودمان از اثر نوشته را به رخ بکشیم، و، اگر شما با خوانش متن پا به تماشاخانه بگذارید حیرت زده از کارمان تمامی‌لحظات را با هم همراهانی در کشمکش و ستیز اما دوست و همدل خواهیم بود. تجربه ای
مشترک و رویایی.

تماشای کار برای عموم رایگان بوده و بلیط فروشی در اجراهای عمومی‌نقده نخواهیم داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.