پایان فاجعه آمیز سریال‌های تلویزیونی ادامه دارد

تلویزیون سلیقه مدار، انحصاری و اسپانسری کشور، همچنان حریم و حرمت هنر و هنرمند و مخاطب راپاس نمی‌دارد. این را می‌توان از پایان فاجعه آمیز سریالهای تلویزیونی دانست.

از میان صدها نمونه این بی احترامی‌و بی اعتنایی، این بار فقط به مجموعه‌ها و سریالهای تلویزیونی اشاره می‌کنم که می‌تواند مشت نمونه خروار باشد. نبود حضور حرفه ای‌های سینما و تلویزیون در عرصه سریال سازی تلویزیون، به دلیل بدعهدی‌ها، باندبازی‌ها و ندانم کاری‌های مدیران و برنامه سازان کار نابلد سیما و وانهادن میدان تولید فیلم و سریال به دوستان و اقوام کم توان و ناتوان، عامل اصلی غیبت مجموعه‌های خوب و جذاب و فاخر است.

ازهمین رو اغلب سریال‌های سیما در سالهای اخیر از نظر ساختار هنری و مضمون و محتوا از سطح متوسط فراتر نرفته اند. جدا از اشکالها و ضعف‌های داستانی و ساختاری بسیاری از آن‌ها، چنانچه سریال متعادل تری هم در میانشان یافت شود، به سه دلیل قربانی پایان بندی‌های بد و فاجعه آمیز می‌شود.

نخست: دخالتها و نظرهای سلیقه ای، تحمیلی و غیر تخصصی نامدیران تلویزیون که در چگونگی پایان سریال‌هانقش مهم دارد!
شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

دو: اعمال نظر اسپانسرهای سریال‌های اسپانسری که نه تنها پایان سریالها که آغاز و میانه و عوامل تولید آن‌ها، با نظر و سلیقه و سرمایه آن‌ها، تأمین می‌شود!

سه: ناتوانی یا کم توانی اکثر سازندگان سریالها که برای سریال ساختن از داستان و فیلمنامه ای که ظرفیت لازم را ندارد، با اضافه کردن ماجراها و داستانک‌ها به آن، آب و البته نان می‌بندند و چون نمی‌توانند، حوادث و آدم‌های فراوان سریال‌ها را به درستی جمع کنند، با پایان بندی سطحی و ناپسند و گاه فاجعه آمیز سر و ته آنها را هم می‌آورند و آه از نهاد همین عده مخاطب تلویزیون برمی‌آورند.

مصداق ملموس چنین فجایعی که در کارنامه آشفته تلویزیون ثبت می‌شود، سریال پر حاشیه «پدر» با آن پایان بندی بد و نازل و سریال در مجموع جمع و جور و پرحرف «بازی نقاب‌ها» با پایان نامناسب و سریال «دلدادگان» با پایان رها و ناپسند است.

باچنین تولیدات و اعمال نظرها و ضعف‌ها، صدا و سیمای انحصاری و اسپانسری، داعیه رقابت با ماهواره‌های خارجی را هم دارد، غافل از آنکه با این نوع محصولات آزاردهنده، دچار ریزش فراوان تر مخاطبان شده و آن‌ها را به جمع مشتریان ماهواره‌های خارجی ملحق می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.