همایون شهنواز مردی که به تاخت رفت …

همایون شهنواز کارگردان مشهور تلویزیون وسینما در حادثه ای تلخ در  ۷۹ سالگی دارفانی را وداع گفت. آنچه می خوانید یادداشت کوتاهی است به قلم حبیب احمدزاده که از سوی مجله تلگرامی چهار فصل هنر به دست ما رسیده است.

شهنواز مردی که به تاخت رفت…

همایون شهنواز هم اکنون به تاخت از ما گذشت تا در کنار رییسعلی ها و دریاقلی هایش از آن سوی زمان به ما بنگرد.

او در زمانی سریال دلیران تنگستان را ساخت که بسیاری از ما مردم این کشور و جنوبی ها حتی نام این قهرمان موطن خود را نشنیده بودیم .

اوبرگردن من یکی بسیار حق اسطوره ای دارد…

چه وقتی موسوم به قبل از انقلاب که در جلوی تلویزیون لامپی شاوب لورنس خانه عمویم در آبادان به همراه دیگر بچه ها دراز کشیده و منتظر شروع سریال دلیران تنگستان می شدیم و همراه با آنان با انگلیسی های متجاوز در نخلستانهای ندیده دلوار نبرد می کردیم و چه سالها بعدتر و پس از انقلاب که همراهش شدم در سفری دونفره به مناطق جنگی آبادان و خرمشهر و دریاقلی را که شناخت و در لحظه برگشت در هواپیما که کمربندش را می بست و گفت که بنظرش دریاقلی و ماجرایش حتی بزرگتر از رییسعلی دلواری است که من به شوخی گفتم این حرف را در آبادان زدی تمام ، ولی هرگز در بوشهر تکرارش نکن که خونتان پای خودتان‌ است و همین سفر شد مبنای نوشتن فیلمنامه شب واقعه برای ایشان و فیلمی با همین نام و….

 آخرین لبخند

در کنگره شهیدان استان بوشهر و در آخرین لحظات ، لختی بالا امد و با اشاره به عکسهای شهدا و گفت تا قبلش برایم رییسعلی فقط یک نفر بود ولی الان با دیدن عکس این همه شهید ، متوجه شدم که این استان , این همه رییسعلی پرورانده …
و هیچوقت لبخندهای کودکانه و معصوم این مرد هشتادساله را حتی بر روی تخت بیمارستان فراموش نخواهم کرد ، هیچ وقت
پی نوشت : عکس گرفته شده در همان سفر به مناطق جنگی جنوب در یک روز بارانی در منطقه شلمچه ، زمستان سال ۷۴

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 1 =