نگاهی اجمالی به مجموعه تلویزیونی «گاندو»

حسین شاکری

طوفان در فنجان چای

مجموعه تلویزیونی «گاندو» با تمامی حواشی و فراز و نشیب تمام شد. برخی مثبت نگریستند و برخی منفی؛ اما چرا یک مجموعه تلویریونی این همه حاشیه ساز میشود؟ از چند منظر قابل بخث است:

یک: شخصیت محوری کیست؟

در آغاز: شخصیت محوری کیست

در آغاز با آقازاده زرف هستیم؛ در میان با یک مشت آدمهای اقتصادی که نه نقشها معلوم است و نه تکلیف آنها؛ و در نهایت مایکل هاشمیان، که نه نقش او در چگونگی تبادلات اطلاعات معلوم است و نه اصلا نقش او در این جمع

یک: واقعیت یا داستانگویی

در تمامی آغاز فیلم اصرار بر این است که سریال داستان واقعی است ولی مکانها و اشخاص تغییر نام دادهاند؛ زمانها چطور؟

تعدادی پرونده امنیتی در زمانهای مختلف را هم زمان کردن یعنی سریالسازی یا سریال سازیاین مجموعه به شدت دچار آسیب است.

دو: بررسی پرونده

«گاندو» از منظر بررسی پرونده، بنا بر بررسی اخبار منتشره دچار مشکل است؛ مگر فیلمنامه نویس به اطلاعاتی دست داشته که ما آدم های عادی در اخبار دست نداشتهایم.

گرچه مثلا نبوغ به خرج داده از نادانی ما درباره تبادل جاسوسها، فرونشاندن هواپیمای مسافربری بدون هماهنگی، ناهمزمانی ورود پول نقد دلار در زمان تبادل جاسوس  زیرسئوال بردن کل سیستم پرواز در بخش نخست وشاید کارساز افتاد که نیافتاد، همه از سیستم فرودگاهی ایران کاملا آگاه هستیم.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

سه: شایعهپراکنی برای تبلیغ

در این بخش به هیچ عنوان هیچ شخصی را مدنظر ندارم؛ اما از همان قسمت نخست شایعات پراکنده شد؛ از فرود هواپیمای مسافربری به اجبار جت های جنگنده ایران !!!!! که بدون هماهنگی بینالمللی و با فرودگاه مقصد امکانپذیر نیست با قضیه ریگی تا قصه مایکل هاشمیان با جیسون رضاییان

چهار:چسباندن چند پرونده مختلف و گرفتن  نتیجه سیاسی

با عرض پوزش، با تف چسباندن چند پرونده مختلف و گرفتن یک نتیجه سیاسی غیرهمزمان نچسب چی نسیب شما میشود جناب افشار؟ با گریم یکسان کردن و هم زمان کردن  دو واقعه غیر یکسان چقدر سریال دیگر به شما میدهند؟

پنج: مجموعه گاندو پربازدید شد به چند دلیل

یک: مردم از این خزعبلات دلداری و حاجی خسته شدند؛ دنبال موضوع جدید هستند.

دو: مردم بفهمند که چه میگذرد.

هر دو را خراب کردیدشرمنده

شش: مسخرهبازی

طنز در یک اثر جدی وقتی جواب میدهد که اثر کلا جدی باشددر غیر این صورت فقط فکاهی بیش نیستطنز میان ماموران امنیتی در این مجموعه تلویزیونی حتی کمتر از فکاهی است زیرا طبق معمول جاسوسان خارجی را احمق فرض کرده است.

بگذریم از این که تیم تحقیق، تیم بررسی و تیم عملیات متفاوت است

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =