نوبل «گوبلز»!

گزارش هنرلند از نمایش “نویسنده” از کشور هلند

چراغ تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر در اولین روز جشنواره عروسکی با نمایش “نویسنده” به کارگردانی “جو استروگرومن” از کشور هلند ، روشن شد.نمایشی زیبا و درخور توجه که بازی و عروسک گردانی آن تحسین تماشاگران را برانگیخت.

یک دانشجوی سی و شش ساله ادبیات برای تز فوق لیسانس درباره “کنوت هامسون” نویسنده نروژی درحال تحقیق است . که خود نویسنده به سراغش می آید. سوالهایی را که دانشجو درباره آثار و زندگی “هامسون” دارد را از وی می پرسد و به دنبال دلایل بعضی از کارهای تعجب برانگیز او در زمان زنده بودنش است.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

نویسنده نروژی “کنوت هامسون” در یک خانواده فقیر روستایی در سال ۱۸۵۹ به دنیا آمد و رمان معروف او “گرسنگی” (به فارسی ترجمه شده) درباره گرسنگی و وضع فلاکت بار جوان بی نامی در خیابانهای شهر اسلو و در قرن نوزدهم است. او پول اندکی از کنار فروش مقاله و داستان به روزنامه، گدایی و دزدی به دست می آورد که به نوعی زندگی خود “هامسون” در جوانی است.این نویسنده علاقه فراوانی به آلمان و هیتلر داشت و بسیار او را تحسین میکرد.حتی جایزه نوبل ادبیات خود را در سال ۱۹۴۳ به گوبلز وزیر تبلیغات هیتلر تقدیم کرد. بعد از مرگ هیتلر گفت: «من لایق آن نیستم که در مورد آدولف هیتلر با صدای بلند صحبت کنم. او یک جنگجو برای بشریت و یک بشارت‌دهندهٔ عدالت برای تمام ملت‌ها بود. او یک مصلح در بالاترین رده‌ها بود.»

در این نمایش سعی شد به واکاوی ذهنی نویسنده از این رفتار پرداخته  شود.تنها بازیگر این نمایش “اولریک کواد” که خود نویسنده این نمایش هست ، بازی بسیار روانی با عروسکها دارد . در این نمایش از سه عروسک ماپت*و تن پوش استفاده شده است که یکی از آنها در ابعاد بسیار بزرگ ساخته شده است . این عروسک بسیار بزرگ در طول نمایش به زیبایی داستان را جلو می برد و تماشاگر را با ذهنیات نویسنده(کنوت هامسون) آشنا می کند.

“نویسنده” به زبان انگلیسی اجرا و ترجمه فارسی به صورت زیر نویس در بالای صحنه نمایش داده می شود و ویژه مخاطب بزرگسال در نظر گرفته شده است.


*ماپت (Muppet)،ماپت ها عروسک هایی هستند که انعطاف زیاد، قابلیت حرکتی فراوان و چهره هایی زنده ای دارند و به همین دلیل حرکاتشان خیلی شبیه انسان هاست و بنابراین می توانند حس بیشتری را  به مخاطب القا کنند. این عروسک ها اغلب از ابر یا فوم های نرم ساخته می شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =