نقد فیلم دایان ساخته ی بهروز نورانی پور

شهناز جلیلی

فیلم داستانی دایان حکایت پیر مردی را روایت می کند که گذشته خودرا به یاد نمی آورد؛ ولی دختر و پسرش ذهن او را به گذشته می برند.

آن مرد اسب ندارد.

آن مرد تفنگ ندارد.

آن مرد خانه ای از خود ندارد.

بی سرزمین است.

آن مرد اما عاشق است، آن مرد سرشار از اندوه است. غم های بزرگی در سینه دارد.

آن دختر با چشمان ارغوانی اش اندوه بی کسی دارد. موجهای دریا در چشمانش شراع می کشند.

نگاه کن و بنگر مرا «روژان»…

تو می دانی اندوه من از دریاست وپرواز کاکایی هاست.

نه روژان!

مهربانم : تا وقتی که تو در کنارم باشی اندوهی ندارم.

حالا پاییزان خرامان، خرامان از راه می رسد. تا تو هم خرامان خرامان به نزد قبیله بیایی. ما تورا به بزم اهل هوایی ها خواهیم برد ،تا باران ببارد و اندوه تورا با خود ببرد نه اندوهت زیباست.

باران و برف بر چشمان زیبایت خواهد بارید. و تو نغمه خوان خواهی خواند:

پس کجاست سرزمین من ،کجاست قبیله لیلی ..

و رکضنا  و شادی فی هواک و اجینک فی ایام خریف .

بانی چاو روژان

نقد فیلم دایان

«دایان» روایت مردمانی ست که بی سرزمین هستند. جنگ آنها را بی خانمان کرده است و قرار است ما شاهد اتفاقاتی باشیم که در بستر داستان به تصویرکشیده شود.

فیلمساز جوان کرد سابقه ساخت چندین مستند را در کارنامه هنری اش ثبت کرده است، اما مشکل فیلم نبودن یک دست قصه و داستان است.مشکل دایان ، عدم شخصیت سازی و رها نمودن شخصیت های قصه است چفت و بستی ندارد.

ساختار دراماتیک نیازمند به زبان سینما و شناخت دارد. شخصیت پدر کاریزماتیک عمل نمی کند. فیلمساز اطلاعاتی از او به ببیندگانش می دهد. اینکه قبلاً مبارز بوده و دارای تفکرات سیاسی است. در راه آهن مشغول کار بوده و سابقه مبارزاتی داشته و سرد و گرم روزگار را چشیده است، اما در رفتار هایش آدم بسیار ضعیف و مستأصلی است و توان تصمیم گیر ی ندارد. زود خودش را رها می کند. نحیف و سرخورده می نمایند. دخترش ظاهراً به دست داعشی ها گرفتار شده و توسط فردی آزاد می گردد و به خانه باز می گردد.

پدر دارای دو فرزند معلول است دختر و پسر. فرزندش شبانه قاطری که نزد پدر به امانت است می برد تا کولبری کند. لیکن به میدان مین برمی خورد. صاحب قاطر و اجناس به نزد پیرمرد می آیند و طلب خسارت می کنند و همه این داستانک ها جمع وجور می شود تا فیلمساز حرف اصلی اش را بزند اما چیدمان روایت فاقد منطق دراماتیک است. دختر فاقد یک شخصیت کاریزماتیک است و با پدر ش همدلی وهم زبانی ندارد.  آدمهای روایت یک دست سیاه هستند. همه درحال تجارت و بند و بست می نمایند. فقر و فلاکت شاید آنها را آسیب پذیر کرده باشد.

تصنع در روایتی نادرست

آنچه که یک اثر را سرپا ماندگار می کند روایت درست و شخصیت پرادزی آن است. فیلم فاقد این شاخصه هاست. تصنع در بستر روایت به فیلم آسیب زده است. اصولاً درچنین روایتی برای مخاطب اصل باور پذیر شرط پذیرفتن اتفاقات ورویدا ها ست. زبان سینما بجز سرگرمی اندیشه ورزانه است. حکایت یک قوم و ملتی که ستمی بر آنها وارد گشته است و اکنون در دل کوه و برف و سرما در میانه ی کارزار جنگی ناخواسته تحت هر لوای و عنوانی به شرطی که فیلمساز بستر روایتش را بتواند درست دراماتیز کند و شخصیت پردازی هایش در دل اثر درست بنشینند و مخاطب با آنها همذات پنداری نماید موفق خواهد.

پدر در یک تصمیم ناخواسته فریب یک دلال اعضای بدن می شود و هر دو فرزندش را در قبال مبلغی می فروشد، تا باند پزشکی جوارشان را از بدنشان جدا کرده و به کشورهای اروپایی بفروشند.زمانی که متوجه این موضوع می شود آشفته و درمانده به سراغ کمپ آنها می رود .و یکی از فرزندانش را با رشوه آزاد می کند.

اما نباید تلاش و زحمات کارگردان فیلم دایان را نادیده گرفت. در لوکیش هایی که کار تصویر برداری را سخت کرده و بازیگران حرفه ای هم حضور ندارند. جای تحسین دارد. یک نکته که خیلی آشکارا به چشم می خورد، رد پای فیلم “مستی اسب های” قبادی سینماگر کردستانی است. و البته ای کاش بهروز نورانی پور در نگارش فیلم نامه با اهل فن مشاورت بیشتری می کرد.

امیدواریم درساخته بعدی این فیلمساز شاهد اثر پخته تری باشیم.

*شهناز جلیلی- روانشناس

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − دو =