نقد فیلم آباجان- اختصاصی هنرلند از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

آباجان،مادربزرگی برای تمام آدمها

یادداشتی بر فیلم آباجان

خلاصه فیلم آباجان:

در دهه شصت در شهر زنجان خانواده ای،هم جنگ را تجربه می‌کنند و هم کشمکشهای درون خانواده را که به یک جنگ داخلی و درونی تبدیل می‌شودو……..

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

شناسنامه  فیلم:

نویسنده،تهیه کننده و کارگردان:هاتف علیمردانی/مدیر فیلمبرداری:حسین جعفریان/جلوه‌های ویژه:محمد لطف علی/بازیگران:فاطمه معتمد آریا،سعید آقا خانی،حمید رضا آذرنگ،شبنم مقدمی،فریبا متخصص و…..

نقدفیلم آباجان:

هاتف علیمردانی یکی از فیلمسازانی است که تقریبا در سالهای اخیر با یک فیلم بلند سینمایی در جشنواره حضور داشته است.(کوچه بی نام) توقع‌ها را از او بالا برد تا آنجا که (هفت ماهگی) او در جشنواره سال گذشته نگاهها را به خود جلب نکرد. فیلم آباجان قصه جنگ را در یک خانواده زنجانی روایت می‌کند.خرده داستانها ،کشمکشها و کنشهای افراد دیگری را به قصه اصلی پیوند میزند، که موجب باز شدن گره‌هایی از زندگی شخصیتهای قصه می‌شود و از چهره‌های مختلف نقاب بر می‌دارد.
استفاده از لهجه ترکی یکی از ویژگی‌های فیلم علی مردانی است. بازیگران فیلم گرچه با زبانی بین فارسی و ترکی صحبت می‌کنند اما نیاز به زیر نویس و ترجمه ندارند. زیرا می‌شود معنای کلمه‌ها را از طریق القای حسهایشان درک کرد.
(مثلا در صحنه ای که آباجان پسرش را در بین اسرای عراقی در تلویزیون می‌بیند. یک بازی حسی را به نمایش می‌گذارد. در این صحنه او با زبان ترکی حرف می‌زند و حسش معنای کلمات را القا می‌کند.)
دیالوگهای فیلم آبا جان تمیز و شسته رفته نوشته شده اند.شخصیت آباجان و بیشتر شخصیتهای قصه پردازش خوبی دارند.صحنه پردازی،جلوه‌های ویژه میدانی و بصری بدون اغراق و ساده است.کسانی که دهه شصت و دوران جنگ را تجربه کرده اند به راحتی با این فیلم همذات پنداری می‌کنند. بازیگران در آباجان حرف اول را میزنند چه در انتخابشان و چه در بازی‌هایی که ارائه می‌دهند.
فاطمه معتمد آریا که یکی از بازیگران درجه یک سینمای ایران است در این فیلم توانسته نقشش را بسیار عالی و درخشان ایفا کند.او البته در فیلمی‌مثل گیلانه با لهجه شمالی حرف میزند و اینبار لهجه ترکی را چنان با نقش آمیخته که باور پذیری شخصیت آباجان بسیار راحت می‌شود.بازی درخشان گاه با درون ریزی حس و گاهی با برون ریزی احساسها بسیار تحسین بر انگیز است .
حمید رضا آذرنگ ،شبنم مقدمی‌و سعید آقا خانی هم نقشهایی متفاوت را به نمایش می‌گذارند.
در موازات قصه اصلی عشق دختر و پسری جوان، روایت می‌شود که خوب از آب در نیامده است.با پیرایش این نکته شاید بتوان گفت آباجان یکی از فیلمهای تحسین بر انگیز و ارزشمند کارنامه‌هاتف علی مردانی است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.