رمان عامه پسند| چارلز بوکوفسکی |معرفی کتاب هفته

در معرفی کتاب این هفته رمان عامه پسند را مورد بررسی قرار می‌دهیم. عامه پسند را می‌توان به عنوان داستانی از بوکوفسکی پذیرفت که در آن سعی کرده است تمام کوشش را به کار گیرد تا شبیه یک رمان باشد !

چارلز بوکوفسکی کیست؟

چارلز بوکوفسکی کارمند اداره پست بود. در نوجوانی جسته و گریخته داستان می‌نوشت و در جوانی شعر می‌سرود. بعدها انتشارات بلک اسپرو از وی خواست تا از شغلش استعفا بدهد و تمام وقتش را در قبال پرداخت صد دلار به نوشتن مشغول باشد. عامه پسند آخرین رمانی ست که قبل از مرگ وی به چاپ رسید. نام اصلی داستان پالپ به معنای مبتذل و سطحی ست و در حقیقت در مورد روزنامه‌های بی ارزشی که روی کاغذ کاهی چاپ می‌شدند، به کار می‌رفت.

بوکوفسکی در این اثر با بهره گرفتن از طنزی که تلخ است، سعی کرده است تا پوچی انسان امروزی را هرچه را بیشتر نمایان کند. سرگردانی و بی هدفی نقش اصلی داستان یعنی کاراگاهی به اسم “نیک بلان” کاملاً مشهود است. داستان از جائی شروع می‌شود که بلان روی صندلی دفترش نشسته است و مگس می‌کشد. تلفن زنگ می‌خورد. دستش را با شلوارش پاک می‌کند و جواب می‌دهد. خانمی‌از او می‌خواهد که “لوئی فردینان سلین” را پیدا کند. اسم خانم پشت تلفن “مرگ” است !

بوکوفسکی علاقه ی زیادی به سلین داشت. یک بار در خاطراتش گفته بود که یکی از کتاب‌های او را خریدم و یک نفس بدون آنکه از آن چشم بردارم خواندم. در این رمان شخصیت سلین را به طرزی خنده دار و البته مشکوک زنده کرده است که بلان باید دنبال او بگردد. شخصیت کاراگاه بلان در واقع از بسیاری جهات به خود بوکوفسکی شبیه است و وی تقریباً سعی در به نمایش درآوردن زندگی خود از طریق شخصیت بلان داشته است.

بوکوفسکی در زندگی اش مدام مشغول نوشیدن و خوشگذرانی با افراد مختلف بود و از این جهت زندگی بی بند و باری داشت که تنها هدف آن خوشی و دوری جستن از تلخ کامی‌های اجتماع و تعامل با انسان‌های دیگر بود. وی در شعر‌هایش به وفور به این جمله به طور مستقیم یا غیر مستقیم متوسل شده است که: “هرچه آدم کمتری در دور و اطراف مان ببینیم، احساس آسودگی بیشتری داریم.”

رمان عامه پسند

در رمان عامه پسند نیز مدام از رفتار آدم‌ها شکایت دارد. سعی می‌کند مدت بیشتری را در خانه بماند تا با انسان‌ها مواجه نشود؛ چرا که آن‌ها رفتار تهاجمی‌دارند و برای وی دردسر درست می‌کنند. شاید انتخاب شخصیت کاراگاه به همین دلیل باشد که وی دقیقاً در وسط مخمصه و کنش‌های انسانی قرار گیرد تا این دشواری زندگی ناشی از اتفاقاتی که انسان‌ها برای هم رقم می‌زنند، بیش از پیش لمس شود.

رمان عامه پسند

 

 

در این داستان، بوکوفسکی کاملاً اصول رئالیسم را رعایت نکرده است. چرا که ما اشخاصی را داریم که از فضا و نقطه ی نا معلومی‌آمده اند. مردی که در یک چشم به هم زدن غیب می‌شود و خانم شگفت انگیزی که از قدرت‌های خارق العاده ای برخوردار است. حتی خانم مرگ هم که در ابتدا اسمش را می‌آورد از قدرت‌هایی مثل در کنترل گرفتن انسان‌ها برخوردار است که البته این مثال کاملاً برای مان این نکته را واضح می‌سازد که ذهن بوکوفسکی هرگز از واقعیت مرگ تهی نبوده است.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

کاراگاه بلان به دنبال مأموریتی ست که به او داده می‌شود و آن پیدا کردن گنجشک قرمز است که حتی کسی که از او می‌خواهد آن را بیابد، نمی‌داند که آن چیست و در آخر داستان ماهیت گنجشک مشخص می‌شود.

 

مرگ بوکوفسکی

بوکوفسکی

بوکوفسکی  که زندگانی بی بند و باری داشت و در مصرف الکل و کشیدن سیگار مداومت می‌کرد، در آخر عمر به سرطان خون دچار شد و در 73 سالگی در گذشت. آخرین شعر‌هایش نشان می‌دهد که بوکوفسکی کمی‌از تفکر خشن و بدبینانه ی خود به زندگی کوتاه آمد و شاعری شده بود : خسته. عاقل و پر از حسرت زندگی کردن.

از جمله کتاب‌های او که در ایران منتشر شده است می‌توان به :

مجموعه اشعار: سوختن در آب، غرق شدن در آتش و آویزان از نخ

مجموعه داستان کوتاه: آدمکش‌ها

رمان: ساندویچ ژامبون و‌هالیوود اشاره کرد.

رمان عامه پسند در 198 صفحه توسط نشر چشمه با ترجمه پیمان خاکسار منتشر و در سال جاری چاپ سیزدهم خود را پشت سر می‌گذارد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.