مروری بر کارنامه فرهنگی برنامه 2018

عادل فردوسی پور و بی عدالتی هایش به زبان فارسی

جام جهانی فوتبال 2018 در روسیه به پایان رسید و خوب و بدیهایش، شیرینی‌ها و تلخی‌هایش برای فوتبالیست‌ها و طرفدارانشان به خاطره‌ها پیوست.اکنون زمان بررسی کارنامه فرهنگی مهمترین برنامه تلویزیونی جام جهانی 2018 روسیه در رسانه ملی است.

رسانه ای که این روزها به دلایل مختلف تحت انتقادات مخاطبان و افکار عمومی‌است و شاید هر نقدی ولو تخصصی به حساب همین نوع انتقادات گذاشته شود که امیدواریم مسؤلان و کارشناسان صدا و سیما این نوشته را در آن راستا نپندارند و صرفاً به جنبه‌های فرهنگی و تخصصی متن توجه نمایند .

موفقیت در سرگرمی‌و تفریح

در نگاهی کلی می‌توانیم بگوییم صدا و سیما در انجام وظیفه سرگرمی‌و تفریحی و اطلاع رسانی در جام جهانی 2018 روسیه عملکرد مثبت و درخور تحسینی از خود به جا گذاشت که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و بنا به رسم فرهنگی خویش باید به تمامی‌عواملی که در این روزها و شبها برای پوشش کامل مسابقات کار و تلاش کرده اند خسته نباشید بگوییم.

ناموفق در آموزش و آگاهی رسانی

در عین حال به جز دو وظیفه ای که برشمردیم صدا و سیما وظایف دیگری نیز دارد که به نظر می‌رسد آنچنانکه لازمه ی یک سیستم ایدئولوژیک تبلیغی است به آن توجه نمی‌شود. وظیفه‌هایی مانند آموزش یا آگاهی رسانی که از این حیث در کارنامه این سازمان نمره‌های درخشانی نمی‌یابیم.

باید دقت کرد که یک رسانه ی موفق رسانه ای است که به تمامی‌جوانب وظایف خویش در قبال مخاطبان با دقت و درستی عمل کند و هرگونه عدم توازن در انجام این وظایف از سوی برنامه ساز و مدیران رسانه به نمرات منفی در کارنامه رسانه منجر می‌شودونمره‌هایی که در احراز آنها سیاستگذران رسانه ملی و برنامه سازان سرشناسش هم پیمان به شمار می‌روند.

 

عادل فردوسی پور مجری و تهیه کننده جام جهانی 2018 روسیه
عادل فردوسی پور مجری و تهیه کننده برنامه جام جهانی 2018 روسیه

عادل فردوسی پور برنامه ساز خوش شانسی است که در 20 سال اخیر در سیستم به شدت خودی و غیر خودی کننده ی صداوسیما توانسته است محبوب رادیکال ترین مدیران سیاسی رسانه ملی در شبکه 3 باشد و هرچند وجهه ی اپوزیسیون واری به خود می‌گیرد اما کیست که نداند در این سیستم بسته اوست که با کژدار و مریز کردنهای مختلف همچنان خود را در ارتباط تؤامان با مسؤلان و مخاطبان نگاه داشته است.

بنابراین نمی‌توان کارنامه صداوسیما را در هرکدام از سرفصلهای گفته شده بدون درنظر گرفتن نقش محوری عادل فردوسی پور به عنوان مجری ویژه برنامه2018 در شبکه 3 سیما بررسی کرد.

وی به عنوان تهیه کننده و مجری ویژه برنامه جام جهانی در سیمای جمهوری اسلامی‌ایران بی شک در نمره‌های مثبت و منفی این کارنامه سهیم و شریک است. یعنی همانطور که در اطلاع رسانی و ایجاد سرگرمی‌در این ایام نمره قبولی می‌گیرد در بخش آگاهی رسانی و آموزش نیازمند تلاش به شمار می‌رود و امید است لااقل در دو مورد زیر تفکر و تأمل کند:

اول، رواج فرهنگ بخت آزمایی و تبلیغات بی حساب و کتاب

دوم،بی توجهی به ارزشهای زبان فارسی

در بخش بعدی  این نوشتار به طور مفصل به تشریح این موارد خواهیم پرداخت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.