دهکده جهانی مارشال مک لوهان

مروری اجمالی بر نظریه دهکده جهانی مارشال مک لوهان

رضا چهره نگار

مک لوهان معتقد است که جوامع بشر در اثر ماهیت وسایل ارتباطی شکل گرفته اند. تا در نتیجه محتوای آن, به عقیده او, وسیله نه تنها از محتوای پیام جدا نیست, بلکه به مراتب مهم تر از خود پیام است و بر آن تاثیر چشم گیر دارد.

نظریه دهکده جهانی در سال۱۹۶۴ پایه گذاری شد. به نظر مک لوهان, چنانچه خطوط اصلی تاریخ تمدن بشری را از آغاز تا کنون موردبررسی قرار دهیم ,خواهیم دید که تاریخ از سه مرحله متوالی می گذرد و هرکدام از آنها, تحت سلطه مجموعه ای از رسانه های جمعی است.

 

مراحل تحول انسان از دید مک لوهان

۱-تمدن  باستانی یا کهکشان شفاهی:

در این دوران پیام ها از طریق تسلط و دریافت سمعی منتقل میشوند. به این دلیل حس غالب شنوایی است و در این عصر ارتباط چهره به چهره صورت میگیرد.

۲-عصر تمدن بصری یا کهکشان گوتنبرگ:

ذر این عصر حس غالب بینایی است و به اعتقاده او موجبات جدایی انسان از محیط گرم روستایی شد و بدبختی ماشینی آغاز میشود.

۳-عصر ارتباطات الکترونیک و دهکده جهانی:

این دوره از تمدن انسانی با اختراع رادیو توسط مارکنی آغاز می شود.

اکنون در سومین دوره زندگی اجتماعی انسان ,عصر چاپ و زندگی فردگرایی که ناشی از برتری یافتن حس بینایی بر سایر حواس است. در برابر گسترش و پیشرفت وسایل ارتباطی الکترونیکی مانند:رادیو, تلویزیون و سینما در حال زوال است.(دادگران,۹۶:۱۳۸۵)

دهکده جهانی

مک لوهان دنیای امروز را دنیای الکترونیک می داند و معتقد است:

محیط الکترونیکی عصر حاضر, فضای قدیمی تصویری را که سالهاست به آن خو گرفته ایم, نامطبوع و بدون ارزش خواهد ساخت. در دنیای اکترونیک حوادث, اشیا و موجودات در یکدیگر فرو می روند و با یکدیگر رابطه پیدا میکنند و محیط جدیدی بوجود می آید که آنرا دهکده جهانی می نامند(رشیدپور.۸:۱۳۵۴) مک لوهان معتقد است که رسانه های جدید باعث بوجود آمدن پدیده جهش خواهد شد. اطلاعاتی که انسان نیاز خواهد داشت از چهار گوشه جهان و با سرعت فراوان در اختیارشان قرار خواهد گرفت(رشیدپور.۴۱:۱۳۵۴)

در حالی که سالها از مرگ مک لوهان می گذشت اما شکل گیری دهکده جهانی با ایجاد اولین وب سرویس در سال۱۹۹۰ ، تأسیس شبکه جهانی سی ان ان در سال ۱۹۹۱ ، و ایجاد وب سایت یاهو در سال۱۹۹۳ آغاز شد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 11 =