“مدیریت هنری بدست هنرمند ؛ فرصت‌ها و تهدیدها” با بهنام زنده دل نوبری- قسمت اول

در بخش‌های پیشین با دو رویکرد کلّی در مورد پیدایش و چرایی هنر ( هنرهای کاربردی و هنرهای زیبا ) در مقاله ای که آقای بهنام زنده دل نوبری با نام “ارتباط بین هنرمند و سرمایه گذار هنری به عنوان یک کانال بازاریابی” در دو قسمت ارائه دادند آشنا شدیم.  بعد از بررسی نظریات و سلایق هر یک از مکاتب دریافتیم که ، تولیدات هنری پس از آفرینش به شرایط مساعد و فرآیندهای سازماندهی شده برای ارائه نیاز دارد ، که به بازگشت سرمایه منجر شود. در ادامه  به این نتیجه رسیدیم که، موفقیت تلاش‌های انجام شده از سوی دو عضو کانال بازاریابی هنری ؛ لازمه ی داشتن اهداف مشترک است. همچنین به حالت دیگری هم اشاره شد که در آن هنرمند ، مدیریت فعالیت‌های هنری خود را به عهده می‌گیرد؛ این روش در علم مدیریت به  ” ادغام عمودی” معروف است . در این باره گفتگویی با آقای بهنام زنده دل نوبری در زمینه ی “ادغام عمودی، و مدیریت هنری به دست هنرمند” انجام دادیم که در ادامه آن را میخوانید :

 هنرلند آقای بهنام زنده دل نوبری ، لطفا روش ادغام عمودی در مدیریت فعالیت‌های هنری را تشریح کنید؟

درعلوم مدیریت و اقتصاد ، با روش ادغام عمودی ، هر شرکت اجرای مراحل پس از تولید محصولاتش ( توزیع، پخش و …) را خود به عهده می‌گیرد. این کار به تولید کننده (هنرمند) امکان مدیریت ، کنترل و سایر فرآیند‌های تکمیلی تا فروش محصول هنری را خواهد داد. به زبان ساده تر، ادغام عمودی هنرمند ، یعنی: فرآیندی که یک هنرمند بتواند همه ی فعالیت‌های هنریش را شخصا مدیریت ( تولید، ترویج، توزیع و فروش ) کند.

هنرلند اگر امکان دارد چند مثال در این رابطه بیان کنید؟

امروزه موسسات زیادی محصولات فرهنگی خویش را در مقیاس بزرگ ( صنعتی ) ، با استفاده از این شیوه تولید می‌کنند.

 مثلا: شرکت “گاج” که محصولات فرهنگی ( چاپ و نشر کتاب ) تولید می‌کند ، مسئولیت تالیف ، ویرایش ، چاپ ، حمل و نقل ، پخش و فروش آثارش را خود به عهده گرفته است. این روش یکی از راه‌های مدیریت شبکه ی تامین کنندگان و توزیع کنندگان است . در واقع ادغام عمودی، ترکیب دو فعالیت تجاری است که در دو سطح متفاوت قرار دارند.

مثال دیگر: یک تولید کننده ی آلات موسیقی که با یک فروشگاه محصولات موسیقی ادغام می‌شود ، می‌تواند محصولاتش را سریع تر، مقرون به صرفه تر و با خدمات پس از فروش بهتر به دست مصرف کننده برساند. این حالت اصطلاحا به ” ادغام رو به جلو ” معروف است.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

هنرلند این روش در عمل چه مزایا و معایبی دارد؟

۱-کسب درآمد بالاتر بدون واسطه

۲- ریسک بسیار بالا برای هنرمند (  اگر هنرمند نتواند فعالیت‌های خود را به طور کامل مدیریت کند ، پروژه در یک یا چند بخش با شکست مواجه شود. )

۳- در تولیدات با تیراژ بالا ، مزایایی در تولید هنری محصولات از قبیل: ظرفیت بیشتر برای کنترل دستیابی به ورودی‌ها ، کنترل هزینه‌ها ،کم کردن واسطه‌ها ی فروش ، کیفیت و زمان تحویل وجود دارد.

۴-  امکان پذیری سرمایه گذاری در زمان مناسب برای سرمایه گذارانی که اطلاع بیشتری از شاخص‌های آن دارند ؛ زیرا  فرصت‌هایی را که سرمایه گذار به دنبال آن‌هاست فراهم می‌شود و در دسترس قرار می‌گیرد.

۵–  امکان بهره برداری از ارزان‌ترین شیوه‌ی عرضه ، به ویژه در موارد ناآرامی‌و اغتشاش بازار ، فراهم می‌آورد.

۶- از آن جایی که تولید کننده ( هنرمند ) در شرایط عادی نمی‌تواند موفقیت یا عدم آن را پیش بینی کند ، ادغام سبب می‌شود که  اطلاعات ضروری از واحد فروش سریعا به تولید کننده منتقل شود ؛ تا در صورت نیاز در آن‌ها اصلاح مجدد انجام گیرد.

۷-  کنترل صحیح فروش محصولاتی با میزان تقاضای نامشخص هم میسر می‌شود.

گفتگو با آقای بهنام زنده دل نوبری ادامه دارد…

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.