«لِرد» برنده جایزه نوعی نگاه در جشنواره کن ۲۰۱۷

فیلم لرد آخرین ساخته محمد رسول اف موفق به کسب جایزه نوعی نگاه در جشنواره کن ۲۰۱۷ شد. این فیلم که به داستان مردی می پردازد که برای حفظ زمین خود مجبور به مقابله با مافیای زمین خواری است، سال گذشته از فهرست فیلمهای جشنواره فجر کنار گذاشته شده بود و اینک موفق به کسب جایزه در یک جشنواره معتبر جهانی شده است.

رسول اف فیلمساز جوان شیرازی است که پیش از این فیلمهای گاگومان،جزیره آهنی، باد دبور،کشتزارهای سپید، دستنوشته  ها نمی سوزند وبه امید دیدار را ساخته و بیش از آنکه فیلم داستانی بسازد به مستند سازی علاقه دارد. او با فیلم گاگومان  در بیست ویکمین جشنواره فیلم فجرموفق شد برنده سیمرغ بلورین بهترین مستند آن دوره ازجشنواره شود و در سال ۲۰۱۱ هم با فیلم به امیددیدار همین جایزه نوعی نگاه را از جشنواره کن ۲۰۱۱ دریافت نماید.فیلمهای دیگر او نیز اگرچه در جشنواره های داخلی مطرح نشدند اما در جشنواره های بین المللی مورد توجه منتقدان و هیئت داوران قرار گرفته اند.

فیلم لرد که امسال برای دومین بار جایزه نوعی نگاه جشنواره کن را برای محمد رسول اف به ارمغان آورد به فساد اداری در بخشهایی از کشور اشاره دارد. درخلاصه داستان این فیلم می خوانیم:

رضا که برای یک زندگی ساده از شهر به روستا آمده است برای اداره مزرعه خود در زنجیره رابطه فسادمحلی گرفتار می شود و با شرکتی که  برای خرید زمین روستائیان با قیمتی اندک به هر کاری دست می زند مواجه می شود.

بازیگران فیلم عبارتند از رضا اخلاقی‌راد، سودابه بیضایی، نسیم ادبی، میثاق زارع، زینب شعبانی، ژیلا شاهی، مهدی مهربان، مجید پتکی، باقر یکتا، سپهر عبادی، محمد پورحسن، امین نامدار، شهرام یحیایی. این فیلم سال گذشته پس از اخذ مجوز از اداره نظارت وارزشیابی فیلمهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامید در تهران و یکی از شهرهای شمالی فیلمبرداری شد اما موفق به راهیابی به بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر نشد.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + شانزده =