مالکیت معنوی، اصل فراموش شده ،درخواست ترانه سرایان ایران

اعتراض جمعی از شاعران ترانه سرا به حمید هیراد

ترانه سرایان ایران ،مالکیت معنوی آثار هنری را امر فراموش شده ای می دانند که باید به آن توجه شود. آنچه می خوانیدبیانیه ی تنی چند از ترانه سرایان معاصر ایران است که درپی استفاده خواننده ی نوخاسته ی موسیقی پاپ از بخشی از اشعار ترانه های ایشان در آلبوم وی ، منتشرشده است.

بیانیه جمعی از شاعران و ترانه سرایان علیه خواننده پاپ

در کشور ما، احترام به حق مالکیت اثار هنری امری‌ست فراموش شده و درین میان، شاعران بسیاری نیز قربانی آن شده‌اند. از سویی عدم واکنش صنفی نیز به وخیم تر شدن این ناهنجاری انجامیده است. یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد، صیانت از آثار ادبی‌ست. طبیعتاً زمانی ‌که این مسئولیت پذیری در قبال آثار کسانی چون مولانا و شهریار تبریزی و سیمین بهبهانی وجود نداشته باشد، شعر و ترانه‌ی امروز نیز از گزند دستبرد نوآمدگان در امان نخواهد ماند.

ما جمعی از شاعران و ترانه‌سرایان ضمن ناپسند دانستن سرقت ادبی و محکوم کردن آن، موارد زیر را که توسط حمید هیراد خواننده صورت گرفته‌است ناشایست دانسته و خواستار رسیدگی مراجع ذیربط در جهت احقاق حقوق از دست رفته صاحبان آثار هستیم:

۱. استفاده اثر بدون کسب مجوز از صاحب اثر
۲. ضایع کردن حقوق مادی_معنوی شاعران و ترانه‌سرایان
۳. جعل نام و دستبرد در متن بدون اطلاع و رضایت صاحب اثر
۴. تلفیق ابیاتی از شعرای مختلف بدون کسب اجازه و ثبت تمامیت این کلاژ به نام حمید هیراد در پوستر و صفحه شخصی وی.
۵. هتاکی و طرح داعیه‌ی شکایت از منتقدان و افرادی که در جهت تنویر افکار عمومی اقدام کرده‌اند
۶. اهانت‌های زننده‌ی مدیر برنامه‌های حمید هیراد به منتقدان و کاربرد عبارات سگ‌های هار و گرسنه در مورد منتقدان!
شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

در پایان ضمن پای‌فشاری بر مصالح صنفی خویش اعلام‌ می‌داریم که تا احقاق حق یک‌یک شعرایی که به دلیل نداشتن رسانه‌ای رسا، از گفتار وا مانده‌اند، از کار نخواهیم ماند.

حمید هیراد
حمید هیراد

و اما روی اصلی این پیکان به سمت تهیه‌کنندگان این دست آثار است که بدون توجه به حقوق پایمال‌شده، تنها به فکر تهیه‌ی آثاری سودآور بدون منفعت ملی و ارتقای فرهنگی می‌باشند. بی شک این بنگاه‌های اقتصادی نیز باید پاسخگوی مطالبات برحق صنف شاعران و ترانه‌سرایان باشند و در صورت عدم توجه به مطالبات مذکور، با برخوردهای وسیع‌تر صنفی و دیگر اقدامات قضایی مواجه خواهند شد.

بخشی از امضا کنندگان:
علی آذر،اکبر آزاد،روزبه آزادی،محسن انشایی،یلدا انگالی،علی ایلیا،مهدی ایوبی،علیرضا بدیع،روزبه بمانی،سیامک بهرام‌پرور،محمدعلی بهمنی،سعید بیابانکی،امیر پیرنهان،پریا تفنگ‌ساز،امیر توده فلاح،کمال حسینیان،سعید دبیری،الهام دیداریان،رویا دیژن،ایرج زبردست،صابر ساده،هما سعادت،امید صباغ نو،آریا صلاحی،حمیدرضا صمدی،حامد صوفی‌پور،آبا عابدین،ایمان عباس پی،حامد عسکری،اصغر علی کرمی،حسن علیشیری،حسین غیاثی،علی فردوسی،صابر قدیمی،اکبر قنبرزاده،نیلوفر لاری پور،امیرحسین مدرس،محمد مقتدایی،پرسا مقدس،ایلیا منفرد،مهدی موسوی میرکلایی،عمران میری،مهتاب یغما،میثم یوسفی

پیش از این و انتشار نامه ترانه سرایان کشور، علیرضا بدیع شاعر و مجری تلویزیونی نیز در شبکه ۴ سیما به این موضوع اشاره کرده بود که در ویدئوی زیر ملاحظه می کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. حمید جاوید می گوید

    خوشبختانه با تلاش و پیگیری دوستان ادیب و خصوصا موسسه سرزمین هنر در راستای آگاهی عمومی پاره یی از این مشکلات رو به همواریست. …امید با پیگیری و زیر نظر داشتن آن دسته از تهیه‌کنندگان و افراد که گاهن در اثر بی تفاوتی جامعه هنری منجر به سوءاستفاده میگردد دیگر شاهد موارد سرقت ادبی خرد یا کلان نباشیم. … درودهااااا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

23 − 17 =