“لانتوری” یعنی

« لانتوری»اسم عجیب و غریبی ست که در این روزهای سینما ایران زیاد شنیده می‌شود .

اصطلاح لانتوری یکی از فحشهای رایج در زندان است. ظاهراً این اصطلاح به افراد تازه کار، کار نابلد و ناکارامدی گفته می‌شود که بسیار پرمدعا نیز هستند. البته ناگفته نماند توی ان  محیط از این کلمه به معانی دیگه هم استفاده میشه ولی معنی ظاهری اش همین است .
« لانتوری» تازه‌ترین فیلم رضا درمیشیان با محدودیت سنی بالای ۱۶ سال که از( ١۶ مرداد) که در گروه آفریقا به نمایش درخواهد آمد ، نام سومین فیلم رضا درمیشیان پس از فیلم‌های «عصبانی نیستم!» و «بغض» است.
«لانتوری» داستانی عاشقانه است که در آن باران کوثری، نوید محمدزاده ، مهدی کوشکی و بهرام افشاری نقش اعضای گروه «لانتوری» را ایفا میکنند.مریم پالیزبان نیز نقش اصلی زن این فیلم را بازی می‌کندو این دومین فعالیت سینمایی باران کوثری با درمیشان  بعد از« من عصبانی نیستم!» است.
داستانی عاشقانه  در بستر شهر تهران روایت می‌شود.حقوق زنان، تعصب مذهبی و ناکارآمدی قانون، طبقات فرودست و مرفه، جنایت و مکافات و عشق و خیانت موضوعاتی است که در این فیلم به آن پرداخته شده است.
بارون (کوثری ) در نقش زنی فاسد که  و دیوانه‌‌وار عاشق و دیوانه پاشا است، اما از وقتی که پاشا با روزنامه‌نگاری به نام مریم (مریم پالیزبان) که زنی بسیار سرد است، آشنا می‌شود و به او دل می‌بندد انگار دیگر متوجه حضور باران نیست. مریم یک فعال اجتماعی برآمده از خانواده‌ای اشرافی. کمپینی با عنوان «نه به خشونت» به راه انداخته و گروه او می‌کوشد تا اولیای دم قربانیان خشونت را راضی کند تا مجرمان و قاتلان فرزندان‌شان را عفو کنند.
ولی موضوعی که این فیلم را از دیگر فیلمها متمایز میکندصحنه اسید پاشی در آن است.کارشناسان بر این باورند که صحنه‌های شوک اور میتواند نقطه قوت و ضعف این فیلم باشد و مخاطبان را تا چند روز به فکر فرو برد.صحنه‌های شرارت آمیز در اکثر سکانس‌ها و صحنه اسید پاشی و نمایش چاقو شاید دلیلی برای اکران به موقع این فیلم و محدودیت سنی آن باشد.با توجه به مضمون اجتماعی ، فرهنگی آن،شاید این فیلم به کیس مناسبی برای مطالعات پیرامونی موضوع در تحقیقات علوم اجتماعی تبدیل شود.

دیدن این فیلم برای +۱۶ سال یا +۱۸ سال مجازدانسته شده و دیدن آن برای افراد کمتر از ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
۱۱ نظرات
 1. لیلا می گوید

  با سلام

  می خواستم بگم خیلی فیلم اعصاب خوردکنی بود . و پخش این فیلم و امثال این فیلمها میگه هر کسی بهت جواب منفی بده خیلی راحت می تونی اسید بپاشی . آخه این چه فیلمیه بابا

 2. لیلا سلیمانی می گوید

  سلام
  نکته مهم این فیلم نمایش همین صحنه هاست
  که تا به حال تو حوزه ی سینما به اون اشاره ای نشده
  دلیل توجه به این موضوع میتونه هم در جهت مثبت و هم منفی این جریان باشه و نگاه مردم به افرادی که قربانی اسید پاشی میشن .

  1. هدایت می گوید

   سلام خانم خسته نباشید. این سومین کار مشترک درمیشیان و باران کوثری هست. نه دومین.

   1. هنرلند می گوید

    از دقت وتوجه جنابعالی کمال تشکر را می کنیم.

   2. م.رضایی می گوید

    و این دومین فعالیت سینمایی باران کوثری با درمیشان  بعد از« من عصبانی نیستم!» است.
    یعنی سومی

 3. لیلا سلیمانی می گوید

  سلام
  به دلیل اینکه فیلم بغض با این شرط که در خارج از کشور ساخته شود پروانه ی ساخت گرفت
  این دومین همکاری داخلی کوثری با درمیشان محسوب میشود.
  ممنون از نگاه شما

 4. قره پيشتوك می گوید

  فیلم بود دیگه من خودم عاشق باران کوثریم
  توهین ممنون

 5. دنیا می گوید

  باید بگم واقعا رو مخ بود می تونست قشنگتر ادامه داده بشه و اینکه میگن بالای ۱۶ سال کاملا مخالفم چون من خودم ۱۵ سالمه اصلا هم تاثیری این فیلم روم نزاشت و هیچوقت ب چرندیات توجه نمیکنم ولی باید بگم خیلی رو مخه

  1. ناشناس می گوید

   چون ۱۵ سالته مخت این چیزا رو نمیکشه

   1. زهرا می گوید

    واقعا!!!

 6. Reza می گوید

  مطلبی که در بالا در باره معنی لانتوری امده میتواند نادرست باشد . این کلمه بر گرفته از lanter به معنی فانوس است و داستان از این ق ار است . در گذشته در جنوب کشور چون انگلسها ب.دند و برق هم نبود به کسی که فانوس بردار کسی بود لانتور میگفتن و کسی که در قمار میباخت میبایست سه شب فانوس کش برنده باشد و به نوعی تحقیر شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.