گیسهایت را همان جا بگذار ، گفتگوی اختصاصی هنرلند با بانوی نویسنده “فهیمه پوریا”

خانم فهیمه پوریا نویسنده ای بسیار مردمی‌و خوش اخلاق است که از بابت لحن روان و نیمه طنز گفتارش ، همواره مورد توجه دوستان و طرفدارانش بوده است . با او در جلسات نقد داستان آشنا شدم . رفتارشان چنان صمیم و روان است که باورم نمیشد او نویسنده کتاب پرطرفدار “ایلگار دخترم” باشد.به بهانه چاپ چهارمین کتاب خانم فهیمه پوریا ، بر آن شدم تا گفتگویی با او داشته باشم.

هنرلندخانم فهیمه پوریا ، لطفا خود را برای دوستدارانتان معرفی کنید.

فهیمه پوریا هستم ،متولد دوم خرداد سال پنجاه و پنج. اصالتا آذری هستم اما متولد و ساکن تهران. سال هفتاد و دو به پسر همسایه بله گفتم و یک سال بعد ازدواج کردیم. نوید پسرم، متولد سال هفتاد و پنج هست و نهال دخترم، سال هشتادو دو به دنیا اومد.

هنرلندتا کنون چه آثاری از شما به چاپ رسیده است؟

“ایلگار دخترم” ، “قلعه ی دل” ، و “نجوای شبانه” سه رمان چاپ شده از من هستند و “گیسهایت را همانجا بگذار” ، از انتشارات علی در راه است و امیدوارم نمایشگاه کتاب امسال،به دست عزیزان برسد.

هنرلنداز کتاب “ایلگار دخترم” بگویید . این کتاب در چه ژانری نوشته شده و دلیل استقبال این کتاب از سوی مخاطبان را چه میدانید؟

ایلگار یه رمان عاشقانه اجتماعی است ، اما تم عاشقانه اش خیلی پررنگ نیست. نمی‌توانم زیاد عاشقانه بنویسم .چون هم خودم اینطور نیستم و هم مشکلات و مسائل ریز و درشت اجتماعی به نظرم اولویت بیشتری دارد. عاشق مسلک نیستم و احساس میکنم این در نوشته‌هایم هم نمود دارد.

هنرلند خانم فهیمه پوریا ، چطور شد که چند سال از نوشتن دست کشیده بودید؟

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

دو سه سال بعد از چاپ “نجوای شبانه” درگیر مشکلاتی بودم. دو سه دوره چند ماهه به خاطر دیسک کمر و گردنم تقریبا زمینگیر بودم و بعد بیماری قلبی پدرم و…
زمانی به خودم آمدم که چندسالی از نوشتن آخرین کتابم گذشته بود و من خیلی تغییر کرده بودم . حس می‌کردم دیگر حرف جدیدی برای گفتن ندارم و ترجیح دادم ننویسم.
اولین شبکه  اجتماعی که عضوش شدم، وایبر بود و یکباره با استقبال پر از مهر دوستانی مواجه شدم که نمیشناختمشان. آنها من را تشویقم میکردند تا دوباره بنویسم. مدتی صبر کردم ببینم این شوق نوشتن ناشی از جو ایجاد شده است یا واقعا دلم میخواهد دوباره شروع کنم.خیلی در موردش فکر کردم و سوژه ای که سالها در ذهنم بود را زیر و رو کردم و بالاخره به این نتیجه رسیدم که میخواهم بنویسم.سعی کردم ضعف‌های گذشته را تا حد ممکن نداشته باشم و… نوشتم.

هنرلند در مورد کار جدید خود بگویید. این کار در چه ژانری و از چه انتشاراتی در دسترس هست؟

“گیسهایت را همانجا بگذار” هم در دسته رمان‌های عاشقانه اجتماعی قرار میگیرد . دیگر سنم بالاتر رفته و به همین نسبت، تم عاشقانه کتاب خیلی کمتر از کارهای قبلی است. این به آن معنا نیست که سن بالا ، عشق را کمرنگ میکند اما نگاه من به عشق در چهل سالگی خیلی متفاوت با بیست و چندسالگی است.

هنرلند اخیرا جامعه با مشکل عدم استقبال مردم از خواندن کتاب مواجه شده است. شما برای سوق دادن مردم ، مخصوصا مخاطبان کودک و نوجوان به سوی خواندن کتاب، چه راهکاری پیشنهاد میدهید؟ و آیا راه کارهای پیشنهادی شما برای فرزندان خودتان کارساز بوده است؟

اول سوال دوم را جواب میدهم. نه، راهکارهای زیادی را امتحان کردم ولی بچه‌هایم خیلی اهل مطالعه نیستند. با این حال هر دو تقریبا خوب مینویسند و من نمیفهمم وقتی کتاب نمیخوانند ،چطور میتوانند طوری بنویسند که بشود به آن  گفت خوب! اما خب این نظر اساتید و آموزگاران هر دوی آنهاست.
و سوال اول، مجموعه ای از مشکلات و مسائل باعث این عدم استقبال هست، نه یکی دو مورد. از قیمت کتاب و جیب مردم و سبد کالای خانواده و باقی عناوین اعم از حجم کتاب و عام و خاص بودنش که بگذریم، مردم در مشکلات روزمره غرق شدند و متاسفانه این خیلی آنها را  بی حوصله کرده است .  ولی شاید نمیدانند که خواندن کتاب، آدم را از این همه دور باطل دور میکند و باعث آرامش میشود.

هنرلند و کلام آخر خانم فهیمه پوریا با مخاطبان هنرلند:

ممنون که وقت گذاشتید و این مصاحبه را تا آخر خواندید. از همه سپاسگزارم و امیدوارم بهترین لحظه‌ها را هر روز در زندگیتان تجربه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
۲ نظرات
  1. حمید می گوید

    درسته، بانو پوریا بسیار دوست داشتنی و مهربون و خوش اخلاق هستند

    1. ناشناس می گوید

      ممنون قربان.لطف عالی مستدام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.