علی دهباشی ، ذخیره فرهنگ و ادب ایران

علی دهباشی ، ذخیره فرهنگ و ادب ایران | سیدرضا اورنگ | سینما | سرزمین هنر 

ویروس کرونا دامن سلامتی مردم را گرفته و گویا خیال رها کردن ندارد.

کمتر کسی در مخیله اش می گنجید که در عصر حاضر، با وجود این همه پیشرفت روزافزون در زمینه پزشکی، یک موجود میکروسکپی بتواند دانشمندان و مردم را زمین گیر کرده و بیش از یک سال طفیلی جسم و جان آنان باشد.

در سراسر جهان مردمان بسیاری به این عارضه خانمان برانداز دچار شدند، گروهی جان به سلامت بردند و جمعی نیز تسلیم و راهی دیار باقی شدند.

این بیماری، فقیر و غنی نشناخته و فرقی نیز بین هنرمند و غیر هنرمند نگذاشته و نمی گذارد. بسیاری از دوستان فرهیخته و هنرمندمان با این بیماری مهلک دست و پنجه نرم کردند.

خدا را صدهزار مرتبه شکر،اکثر آنان توانستند بر این بیماری غلبه کنند، اما متاسفانه عزیزانی نیز زورشان به این ویروس نرسید و دست ها را بالا بردند و جان خویش تقدیم کردند.

دهباشی و کرونا

امروز خبر رسید که دوست فرهیخته و ادیب مان،جناب علی دهباشی نیز دچار عارضه کرونا شده و در خانه بستری است.

با شناختی که از وی داریم، شک نداریم ویروس کرونا را هم مانند مشکلات بیشماری که با آن روبرو بوده و هست، مفتضحانه شکست خواهد داد.

علی دهباشی را کمتر کسی است که با ادب و فرهنگ و هنر آشنایی داشته باشد،اما او را نشناسد.

فرهیخته ای که یک تنه بخش اعظمی از مسوولیت ادب و فرهنگ ایران را به دوش کشیده و هرگز آن را بر زمین نگذاشته و نخواهد گذاشت.

دوستان نزدیک وی به خوبی می دانند و آگاه هستند که این فرهیخته خستگی ناپذیر، چگونه و با چه مشقتی مجله ارزشمند «بخارا» را منتشر و به دست ادب دوستان می رساند.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

او، یک تنه چنین مجله وزینی را به زیور طبع آراسته و می آراید.

هرچند که سرزمین پهناور و فرهنگ خیز ایران،در طول تاریخ ادبای بیشماری داشته و دارد،اما علی دهباشی در میان آنان یک استثناست.

او تمام زندگی خویش را وقف کاری کرده است که دوست دارد و به آن عشق می ورزد، یعنی حفظ و اشاعه فرهنگ ایرانی و ادب پارسی.

برای رسیدن به این هدف، با وجود مشکلات فراوان و سنگ اندازی های بسیار، هرگز قدمی به عقب برنداشته و با تمام توان به سمت جلو حرکت کرده و می کند.

مردی از تبار ادب

علی دهباشی ، سال هاست که برای ادیبان و فرهیختگان ایرانی و خارجی، مجالسی برپا کرده و ضمن تجلیل از آنان، علاقه مندان به ادب و هنر را نیز با آنان آشنا می کند.

شاید وی تنها کسی باشد که با اکثر بزرگان ایرانی و خارجی ارتباط داشته و با آنان مراوده دارد.

شهرت دهباشی محدود به ایران نیست و در کشورهای مختلف بین اقشار فرهیخته و ادبا سرشناس است.او صاحب نظر است و همه به این مهم اذعان داشته و دارند.

علی دهباشی ذخیره فرهنگ و ادب ایران است و گنجینه ای با گنج های رنگارنگ که باید از وجودش سال های سال بهره برد و علم آموخت.

ایران بزرگ به او و دیگر بزرگان احتیاج مبرم دارد تا همواره پرچم رنگین و سنگین فرهنگ و ادب ایران بر بلندای جهان در اهتزاز دائم باشد.

علی دهباشی ،مانند پهلوانی قوی بنیه،به زودی پشت ویروس کرونا را به خاک خواهد مالید و در دفتر خویش به فعالیت های همیشگی اش ادامه خواهد داد.

از خداوند متعال عاجزانه درخواست داریم تا هرچه زودتر آفت بیماری را از وجود نازنین علی دهباشی دور کرده و مدال سلامت را بر سینه ستبرش نصب کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =