علی انصاریان،محصول جدید خُم رنگرزی تلویزیون !!!

سیدرضا اورنگ

علی انصاریان بازیکن سابق فوتبال که اخیراً به عنوان مجری برنامه ی ورزشی شبکه 5 در صداوسیما مشغول فعالیت شده است این روزها به دلیل واکنش نامناسب به گزارشگر افغان در معرض انتقادات زیادی قرارگرفته است. آنچه می‌خوانید دیدگاه کارشناسانه ای است که خواندنش را توصیه می‌کنیم.

بیشتر برنامه‌های محبوب و پر طرفدار تلویزیونی در سراسر جهان،مدیون مجریان توانمند و کاربلد هستند،زیرا اگر این هنرمندان خوشرفتار و خوش کلام نبودند،بیننده ای هم وجود نداشت تا پای گیرنده‌ها بنشیند.

بسیاری هنر اجرا را سخت تر از بازیگری دانسته اند،برای همین است که هرکسی نمی‌تواند وارد این عرصه مشکل شده و به موفقیت برسد.
در کشورهای صاحب تلویزیون که همه چیز حساب شده و با برنامه است،هر کسی را به عنوان مجری مقابل دوربین قرار نمی‌دهند.فردی که می‌خواهد وارد این حیطه حساس شود،باید دانش و توانایی لازم را داشته باشد.مخاطبان اجرای مجری‌ها را به دقت زیر نظر دارند و هرگونه خطایی را رصد می‌کنند.

مجری و ادب

اگر کسی خوش سیما باشد،اما با ادب و فرهنگ رسانه آشنا نباشد،در این عرصه راه به جایی نخواهد برد.
مخاطبان، برنامه را در آینه اجرا به تماشا می‌نشینند، اگر برنامه ای بسیار هم حرفه ای تولید شده باشد،اما مجری مودب و با دانشی نداشته باشد،فاتحه آن از همان اولین برنامه خوانده شده است.

پیش از انقلاب اسلامی‌در تلویزیون ایران،هنر اجرا بسیار جدی گرفته می‌شد و هر کس که علاقه مند به فعالیت در این حرفه بود،باید آزمون‌های سخت و آموزش‌های طاقت فرسا را تحت نظر استادان این حرفه از سر می‌گذراند تا او را بپذیرند.وقتی هم که پذیرفته شد،به مرور به او اجازه فعالیت مقابل دوربین می‌دادند تا تجربه کسب کند.

بازنگری در ورود مجریان به تلویزیون

زمانی که یک مجری تمام توانایی‌ها را به دست می‌آورد و جلب اعتماد می‌کرد،مدیران مربوطه اجازه می‌دادند برنامه زنده اجرا کند.از بوته همین سختگیری‌ها بود که مجریان توانمند و با دانشی مانند استاد اسماعیل میرفخرایی سربلند بیرون آمده و سرآمد دوران شدند.

متأسفانه بعد از انقلاب به امر مهم آموزش مجریان توجه نشد.دروازه‌ها گشوده شد و صدا و سیما پذیرای جمعی به عنوان مجری شد که حداقل شرایط اجرا را نیز نداشتند.
حاشیه‌هایی که در این چند سال، به ویژه اخیرا مجری‌ها در تلویزیون به وجود آورده اند، نتیجه همین درهای باز است.بسیاری از این به اصطلاح مجریان،کوچک ترین دوره آموزشی را نیز از سر نگذرانده اند،چه رسد به آموزش‌های سخت و نفسگیر.
اگر صداوسیما استادی مانند اسماعیل میرفخرایی را مسوول انتخاب و آموزش متقاضیان مجری گری می‌کرد، هرکسی جرأت نمی‌کرد وارد این عرصه شود.
ضعف اجرا، بی دانشی، بی ادبی، بدرفتاری، آشنا نبودن با فن بیان، غرور کاذب، عدم شناخت مخاطب، توهین به مهمانان ، بینندگان و چندین و چند مورد دیگر،دست گل‌هایی است که مجریان سوگلی تلویزیون به آب داده و می‌دهند.

نقش مدیران در ضعف مجریان

مدیران ناتوان و کم توان در صداوسیما، به دلیل سوار نبودن بر کار و نداشتن مدیریت، عرصه خالی را در اختیار نامجری‌ها گذاشته اند تا در آن به دلخواه تاخت و تاز کرده و مخاطبان را به ستوه بیاورند که آورده اند.
آن قدر کار بی حساب و کتاب شده است که یک بازیکن معمولی فوتبال را نیز با سلام و صلوات به جمع مجریان راه داده و عرصه را در اختیارش قرار داده اند تا بتازد!این چه معنایی می‌دهد؟

علی انصاریان در مکالمه روزمره خود دچار مشکل عدیده است، چگونه می‌تواند به عنوان مجری مقابل دوربین تلویزیون دولتی بنشیند؟
واقعاً مدیران تلویزیون و مدیر شبکه مربوطه با چه تفکری چنین تصمیمی‌گرفته اند؟ این توهین مستقیم به مخاطبان شریف صدا و سیماست.
خنده دار اینجاست که مسوولان این شبکه اعلام کرده اند،علی انصاریان به آنان قول و تعهد داده مراقب رفتار و گفتار خود باشد!
این نشان دهنده این است که مدیران می‌دانند این فرد شایسته اجرا نیست،اما باز به او مجوز داده اند!

یعنی هرکس تعهد داد بچه خوبی باشد،توانایی اجرای برنامه پیدا می‌کند؟!

اگر چنین بشود،معجزه ای استه که فقط در تلویزیون ایران می‌تواند اتفاق بیفتد!
این عمل توهین به تمام مجریان جهان و مخاطبان است،مدیر این شبکه باید،هم اشتباه خود را جبران کرده و هم از مردم عذر خواهی کند.قرار است هرکس وانت وانت با خود اسپانسر آورد،اختیار دار تلویزیون شود؟! یعنی در صداوسیمای امروز، پول هدفی است که هر وسیله ای را توجیه می‌کند؟!
هنر اجرا خم رنگرزی نیست که دست در آن کرد و مجری بیرون آورد!
رییس صداوسیما و مدیران بالادست، اگر هرچه سریع تر اقدامی‌نکنند و مقابل این کجرفتاری‌ها نایستند، روزی برسد که دیگر سنگ روی سنگ بند نشود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.