آقای بازیگر خداحافظ | درگذشت عزت الله انتظامی

علیرضا دباغ

خبر سنگین درگذشت عزت الله انتظامی صبح جمعه 26 مرداد را تلخترین روز سینمای ایران در سال 1397 کرد.

هنوز خورشید بساط نور افشانیش را کاملاً نگسترانده بود و دیده‌های خواب آلود از خواب نوشین بامداد رها نشده بود که مجید انتظامی‌هنرمند آهنگساز و فرزند استاد، خبر درگذشت عزت الله انتظامی‌را در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی‌(ایرنا) تایید کرد.

خبری که پایان یک عمر مجاهدت فرهنگی و هنری ، هنرمندی را رسمیت بخشید که در یک روز خردادی در سال 1303 در محله ای از محله‌های تهران دیده به جهان گشود.محله ای که نامش با نام تئاتر گره خورده است. محله ی سنگلج در 31 خرداد آن سال زادگاه کودکی شد که 94 سال بعد با عنوان شیرین «عزت سینمای ایران» در گوشه ای از تهران بزرگ دیده از جهان فروبست.

در این سالها او که فعالیت هنریش را با پرده خوانی در تماشاخانه‌های لاله زار آغاز کرده بود خود را پله به پله به اوج هنر بازیگری نزدیک و نزدیک تر می‌کرد. در سال 1320 در حالی که هنوز 17 سال بیشتر نداشت نخستین نمایش حرفه‌ای خود را با نام «اولتیماتوم» نوشته پرویز خطیبی و به کارگردانی «اصغر تفکری» در تئاتر پاریس در خیابان لاله‌زار تهران اجرا کرد و تا سال 1326 توانست در بیش از 10 نمایش نقش پردازی کند.

اگرچه با بازی در فیلم «واریته بهاری» به کارگردانی پرویز خطیبی برای نخستین بار کار در سینما را  تجربه کرد اما این داریوش مهرجویی بود که  توانست قدرت اعجاب انگیز آقای بازیگر را در سینما به تصویر کشد. 

بازی در نقش مش حسن در فیلم «گاو» در سال 1348 نام عزت الله انتظامی را در ردیف بازیگران بزرگ سینمای ایران به ثبت رساند. اگرچه در بازیگری تئاتر استاد بود اما بازی در بیش از 50 فیلم سینمایی ایرانی او را برازنده ی عنوان نام «آقای بازیگر» در سینمای ایران کرده است.

زندگی سالم خانوادگیش طرازی از اعتبار فرهنگی این هنرمند در جامعه ای است که برخی از سوپراستارهای جوانش از همان ابتدا بند را آب می‌دهند و خانواده‌های پاشیده از هم ایشان نشانگر بیگانگیشان با فرهنگ ایرانی است. مجید انتظامی‌فرزند برومند آقای بازیگر حاصل تربیت این خانواده ی فرهنگی است که خود بر تارک آسمان هنر موسیقی می‌درخشد و یادگار دلنشینی از پدر محسوب می‌شود.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

او را می‌توان طراز فرهنگ و هنر ایران دانست، در مقابل طبلهای توخالی کسانی که امروز خود را سلبریتی می‌نامند.«گلنوش انتظامی» نوه استاد انتظامی‌خبر غمبار امروز  را در صفحه اینستاگرامش با این عبارت نوشت:

عزت خانه ی مان رفت…..

و ما می‌نویسیم:

عزت سینمای ایران عزیزتر شد.

آقای بازیگر خداحافط

اینستاگرام گلنوش انتظامی
اینستاگرام گلنوش انتظامی
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.