آقای بازیگر خداحافظ | درگذشت عزت الله انتظامی

علیرضا دباغ

خبر سنگین درگذشت عزت الله انتظامی صبح جمعه ۲۶ مرداد را تلخترین روز سینمای ایران در سال ۱۳۹۷ کرد.

هنوز خورشید بساط نور افشانیش را کاملاً نگسترانده بود و دیده های خواب آلود از خواب نوشین بامداد رها نشده بود که مجید انتظامی هنرمند آهنگساز و فرزند استاد، خبر درگذشت عزت الله انتظامی را در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) تایید کرد.

خبری که پایان یک عمر مجاهدت فرهنگی و هنری ، هنرمندی را رسمیت بخشید که در یک روز خردادی در سال ۱۳۰۳ در محله ای از محله های تهران دیده به جهان گشود.محله ای که نامش با نام تئاتر گره خورده است. محله ی سنگلج در ۳۱ خرداد آن سال زادگاه کودکی شد که ۹۴ سال بعد با عنوان شیرین «عزت سینمای ایران» در گوشه ای از تهران بزرگ دیده از جهان فروبست.

در این سالها او که فعالیت هنریش را با پرده خوانی در تماشاخانه های لاله زار آغاز کرده بود خود را پله به پله به اوج هنر بازیگری نزدیک و نزدیک تر می کرد. در سال ۱۳۲۰ در حالی که هنوز ۱۷ سال بیشتر نداشت نخستین نمایش حرفه‌ای خود را با نام «اولتیماتوم» نوشته پرویز خطیبی و به کارگردانی «اصغر تفکری» در تئاتر پاریس در خیابان لاله‌زار تهران اجرا کرد و تا سال ۱۳۲۶ توانست در بیش از ۱۰ نمایش نقش پردازی کند.

اگرچه با بازی در فیلم «واریته بهاری» به کارگردانی پرویز خطیبی برای نخستین بار کار در سینما را  تجربه کرد اما این داریوش مهرجویی بود که  توانست قدرت اعجاب انگیز آقای بازیگر را در سینما به تصویر کشد. 

بازی در نقش مش حسن در فیلم «گاو» در سال ۱۳۴۸ نام عزت الله انتظامی را در ردیف بازیگران بزرگ سینمای ایران به ثبت رساند. اگرچه در بازیگری تئاتر استاد بود اما بازی در بیش از ۵۰ فیلم سینمایی ایرانی او را برازنده ی عنوان نام «آقای بازیگر» در سینمای ایران کرده است.

زندگی سالم خانوادگیش طرازی از اعتبار فرهنگی این هنرمند در جامعه ای است که برخی از سوپراستارهای جوانش از همان ابتدا بند را آب می دهند و خانواده های پاشیده از هم ایشان نشانگر بیگانگیشان با فرهنگ ایرانی است. مجید انتظامی فرزند برومند آقای بازیگر حاصل تربیت این خانواده ی فرهنگی است که خود بر تارک آسمان هنر موسیقی می درخشد و یادگار دلنشینی از پدر محسوب می شود.

او را می توان طراز فرهنگ و هنر ایران دانست، در مقابل طبلهای توخالی کسانی که امروز خود را سلبریتی می نامند.«گلنوش انتظامی» نوه استاد انتظامی خبر غمبار امروز  را در صفحه اینستاگرامش با این عبارت نوشت:

عزت خانه ی مان رفت…..

و ما می نویسیم:

عزت سینمای ایران عزیزتر شد.

آقای بازیگر خداحافط

اینستاگرام گلنوش انتظامی
اینستاگرام گلنوش انتظامی
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 4 =