صدیق تعریف | استاد کرد ِموسیقی ایرانی

صدیق تعریف (سنندج – ۱۳۳۵)

استاد آواز

صدیق تعریف ردیف‌دان و خواننده سنتی ایرانی است. صدیق تعریف در دوران فعالیت هنری اش با هنرمندان سرشناس بسیاری از جمله محمدرضا لطفی (در آلبوم چاووش ۱۰ به یاد طاهرزاده)، جلال ذوالفنون (آلبوم شیدایی حسین علیزاده، فرهاد فخرالدینی و حسین یوسف‌زمانی همکاری داشته است. از میان شاگردان او نیز می‌توان به سالار عقیلی اشاره کرد. وی تصنیف‌های بسیار زیبایی را تاکنون اجرا کرده که از میان آن‌ها می‌توان به تصنیف  ازنگاه یاران (همراه با شعری از فریدون مشیری همراه در آلبوم شیدایی) اشاره کرد.

اولین اثر صدیق تعریف به یاد طاهرزاده (در گذشته با نام چاووش ۱۰ شناخته می‌شد) می‌باشد که توسط گروه شیدا و عارف به سرپرستی محمدرضا لطفی اجرا شده است.

زندگی‌نامه و فعالیت‌هنری

به گفته خودش، از دوران دبیرستان در تئاترهای دانش‌آموزی بازی می‌کرد و پشت صحنه یا روی صحنه آواز نیز می‌خواند و معمولاً از خوانندگانی چون ایرج یا گلپایگانی تقلید می‌کرد. در سال ۱۳۵۴ به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۵۹ در رشته هنرهای نمایشی فارغ‌التحصیل شد. از جمله اساتید وی در دانشکده می‌توان به بهرام بیضایی، هوشنگ گلشیری، شمیم بهار، گلی ترقی، میرفندرفسکی، حمید سمندریان و داریوش آشوری اشاره کرد.

 

اولین کار رسمی

اولین اثر صدیق تعریف به یاد استاد طاهرزاده (در گذشته با نام چاووش ۱۰ شناخته می‌شد) می‌باشد که توسط گروه شیدا و عارف به سرپرستی محمدرضا لطفی اجرا شده است. خود تعریف در یکی از مصاحبه‌هایش پس از مرگ محمدرضا لطفی گفته بود که: در سال ۱۳۶۳، یعنی حدوداً ۳۰سال پیش لطفی مرا برای همکاری دعوت کرد و «دستم بگرفت و پا به پا برد» و آن کار سنگین و سترگ به یاد طاهرزاده را با دقت و صبوری و عشق به من آموخت. صدیق تعریف در این مصاحبه محمدرضا لطفی را مصداق یک استاد کامل نامید. این اثر ابتدا توسط کانون چاووش منتشر شده بود و در فهرست مجموعه ۱۲ آلبوم چاووش قرار داشت و امروزه توسط مؤسسه فرهنگی و هنری آوای شیدا زیر نظر محمدرضا لطفی بازنشر شده است.

صدیق تعریف
صدیق تعریف

صدیق تعریف و مکاتب آوازی

در بدو ورود به دانشگاه از طریق جلیل عندلیبی به استاد برجسته آواز محمود کریمی معرفی شد و از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶ نزد وی به فراگیری آواز پرداخت. همچنین از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ نزد رضوی سروستانی با مکتب و شیوه آوازی حسین طاهرزاده به روایت نورعلی خان برومند آشنا شد. پس از آن در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۴ در کانون چاووش به یاری نصرالله ناصح پور با شیوه و سبک آوازی عبدالله دوامی آشنا شد.

در همین زمان در سال‌های ۱۳۶۱ و ۱۳۶۲ با شیوه و سبک مکتب حسین طاهرزاده به اهتمام محمدرضا لطفی بیش تر آشنا شد. سال ۱۳۶۲ همراه بود با اجرای اولین کنسرت رسمی صدیق تعریف و ارایه اولین آلبوم موسیقی او به نام “چاووش ۱۰” (که امروزه با نام به یاد طاهرزاده در دسترس می‌باشد) در دستگاه سه گاه باهمکاری گروه‌های شیدا و عارف به سرپرستی محمدرضا لطفی که شامل بازسازی یکی از آوازهای طاهرزاده بود. وی در سال ۱۳۶۴ چند تصنیف کوتاه بر روی رباعیات ابوعلی سینا در سریال ابن سینا با آهنگ سازی فرهاد فخرالدینی اجرا کرد. از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ قطعات و تصنیف‌های استادان قدیمی را در محضر علی اصغر بهاری فرا گرفت. در همین زمان از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۳ نزد مجید کیانی با مکاتب و شیوه‌های آوازی قدیمی ایران آشنا شد و از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۷۵ نیز از محضر رجب امیری‌فلاح بهره برد.

تعریف از سال ۱۳۶۴ تا هم اکنون تدریس و تعلیم آواز ایرانی می‌کند. همچنین از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ در دانشکده تئاتر و سینمای دانشگاه سوره ودانشکده موسیقی دانشگاه هنر نیز به تدریس موسیقی و آواز پرداخت.

سالار عقیلی و استاد صدیق تعریف
سالار عقیلی و استاد صدیق تعریف

او در طول کار حرفه‌ای خود با موسیقی دانانی چون محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، حسین دهلوی، فرهاد فخرالدینی، جلال ذوالفنون، حمید متبسم، مجید درخشانی، حسین یوسف‌زمانی، گروه همنوازان و گروه کامکارها همکاری کرده است. همچنین هنرمندانی چون سالار عقیلی ، حسین علیشاپور، امیر اثنی عشری، مهدی کلاهدوز و… از جمله شاگردان وی بوده‌اند.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

وی در پاییز سال ۱۳۸۸ بنا به دعوت رسمی همسر مرحوم جلال طالبانی رئیس‌جمهور وقت عراق به اربیل سفر و با هنرمندان و اهالی فرهنگ کردستان عراق ملاقات کرد.  او در این سفر همچنین در در کانال تلویزیونی کردسات (KURDSAT) و رادیو خاک چند برنامه اجرا کرد.

آثار و آلبوم‌ها

به یاد طاهرزاده (چاووش ۱۰) ۱۳۶۳محمدرضا لطفی گروه‌های شیدا و عارف | بوعلی سینا ۱۳۶۴ فرهاد فخرالدینی | آثاری از حسین دهلوی ۱۳۶۴،گلگشت ۱۳۶۷   پشنگ کامکار، امیر جاهد | شیدایی ۱۳۶۹   جلال ذوالفنون، پشنگ کامکار، صدیق تعریف | فراق ۱۳۷۱   پشنگ کامکار، علی اکبر شیدا | شور دشت ۱۳۷۲| امام علی(ع)  ۱۳۷۵   فرهاد فخرالدینی | آبگینه   ۱۳۷۶گروه همنوازان | ماه بانو ۱۳۷۸رضا محجوبی، ابوالحسن صبا، عارف قزوینی، مرتضی نی‌داود، علی اصغر بهاری ،اردشیر کامکار، کیوان ساکت، ارژنگ کامکار  | کردانه   ۱۳۸۲| ماه عروس ۱۳۸۴|خیال‌انگیز  ۱۳۸۸|مهتاب   ۱۳۸۹حسین یوسف‌زمانی ارکستر سمفونیک | عارف شیدا (آلبوم) عارف شیدا     ۱۳۹۴

صدیق تعریف
صدیق تعریف

کنسرت‌ها

کنسرت به یاد طاهرزاده (چاووش ۱۰) در دستگاه سه گاه با همکاری گروه شیدا و عارف به سرپرستی محمدرضا لطفی، سال ۱۳۶۲
کنسرت شورانگیز در دستگاه بیات ترک با همکاری گروه شیدا و عارف به سرپرستی و آهنگ سازی حسین علیزاده در تهران تالار وحدت، پائیز سال ۱۳۶۷
کنسرت همیاری به مناسبت فاجعه زلزله گیلان و مازندران به همراه گروه همنوازان سه تار و به آهنگ سازی و سرپرستی حسین علیزاده، تهران تالار وحدت، تابستان سال ۱۳۶۸
کنسرت سه گاه و ماهور با همیاری گروه همنوازان در پاریس، پاییز سال ۱۳۷۳
کنسرت بیات اصفهان به همراهی گروه شیدا به آهنگ سازی و سرپرستی محمدرضا لطفی، در کشورهای ایتالیا، سوئیس، آلمان، انگلستان و فرانسه، سال ۱۳۷۴ و فروردین سال ۱۳۷۵
کنسرت اصفهان و بیات ترک همراه با گروه همنوازان در فرانسه و چند شهر مراکش
تصنیف نازیلی با گویش کردی
honarmand,honarland,honarmandpedia,Sedigh tarif
*در تهیه این مطلب از ویکی پدیا و سایت رسمی استاد صدیق تعریف وسایر منابع استفاده شده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − پانزده =