صداوسیما و پارادوکسهای جدید تبلیغات تجاری| المانهای نظام سرمایه داری در حکومت دینی

 

پخش بی رویه ی آگهی‌های بازرگانی و تبلیغات تجاری قبل و حین مسابقات فوتبال و تأمین هزینه‌های تولید برنامه‌های تلویزیون توسط اسپانسرهای مختلف به خصوص شرکتهایی با منشأ‌های غیر شفاف و قرعه کشی‌های برنامه‌های سرگرم کننده مانند خندوانه و نظایر آن انتقادهای جدّی در حوزه ی ارتباطات رقم زده است. آنچه می‌خوانید یادداشت کوتاهی است که «علیرضا دباغ» پژوهشگر فرهنگی و منتقد رسانه ای، در صفحه اینستاگرام خود منتشر و در اختیار «سرزمین هنر» نیز قرار گرفته است.

این روزها بینندگان تلویزیون برای دیدن یک مسابقه فوتبال علاوه برتبلیغات تجاری مستقیم که‌ گاه تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد مدت نامحدودی هم به طور مستقیم مورد اصابت تبلیغ اپلیکیشنها و سایر اسپانسرهایی قرارمی‌گیرند که محل درآمدشان به وضوح از جیب همین ملت تأمین می‌شود. امّا دائماً تلقین می‌شود که اسپانسرهای مهربان آنها را باقرعه کشی‌های مختلف مورد نوازش قرار می‌دهند. این تبلیعات و این قرعه کشی‌ها لااقل از دو بعد خلاف صریح شعارهای انقلابی و اسلامی‌است.

۱-تبدیل جامعه انقلابی به جامعه مصرفی
۲-رواج فرهنگ بخت و اقبال یا شرط بندی

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

برای من که در سن ۸ سالگی انقلاب اسلامی‌را دیدم خاطرات مبهمی‌از دوران ستمشاهی به یادگارمانده است که اتفاقاً دو مورد آن را خوب به یاد دارم.
اول تبلیغ و مصرف گرایی به همراه اختلاف طبقاتی؛ و دوم بلیطهای بخت آزمایی -با همه جذابیتی که یک شبه پولدارشدن برای هر کسی به خصوص کودکان ونوجوانان داشت- که هردو از پاشنه آشیلهای سیستم فرهنگی دوران‌ پهلوی به حساب می‌آمدند و انقلابیون از هرسو به آن اعتراض می‌کردند.

مورد اول ازسوی دانشگاهیان مورد حمله قرارمی‌گرفت و مورد دوم ازسوی حوزویان.

اکنون باید پرسید اگر دانشگاهیان وا داده اند و درباره پخش بی حساب و کتاب تبلیغات تجاری و رواج مصرف گرایی بعنوان محصول یک جامعه سرمایه داری در تلویزیون سکوت کرده اند؛ علمای اعلام از چه رو لب به انتقاد از رواج بخت آزمایی‌های نوین در صداوسیما نمی‌گشایند؟!

جیفه دنیا به چند می‌ارزد؛ والله اعلم!

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.