شیراز رؤیای سرزمین پارس | پژمان ضیائیان

شیراز رؤیای سرزمین پارس

پژمان ضیائیان

پژمان ضیائیان هنرمندی است که عکاسی را به عنوان میراثی از پدر گرامی داشت و خود اکنون به جایگاه مهمی در هنر عکاسی رسیده است. او  که درسال ۱۳۴۵ در شیراز به دنیا آمده است پس از فراگیری عکاسی در مکتب پدر، تحصیلات آکادمیک خود را در کانادا پشت سر گذاشت و اکنون به عنوان یک عکاس حرفه ای در سطح بین المللی شناخته می شود. در شماره ۳و ۴ فصلنامه سرزمین هنر مقاله ای با عنوان شیراز رؤیای سرزمین پارس به همراه عکسهای جدیدی  از مناظر مختلف از این  هنرمند شیرازی به چاپ رسیده است که مورد توجه دوستداران این شهر زیبا قرار گرفته است.

در بخشی از این مقاله می خوانیم:

باید باشی که ببینی و بدانی

گرچه آنان که هنوز قدم در این طرفه خاک ننهاده¬اند هم، با شنیدن نامش، برقی به چشمان¬شان می¬آید و با تپش قلب¬شان موجی گرم سرتاپای وجودشان را فرا می¬گیرد و گاه می¬سوزاند. شیراز را می¬گویم که شهر راز است و جنت طراز. خاستگاه تمدن ایران زمین است و نقطه¬ی آغاز سلسله¬ی هخامنشیان. شهری که مهد فرهنگ و اندیشه بوده و مأوای کلام¬پردازان بزرگ ایران و جهان است.

باید باشی که ببینی و بدانی بهار چگونه فصلی است، گرمی تابستان با تو چه میکند، خزان چه حرف هایی با تو دارد و زمستان با چه رمز و رازی به پیشواز نوروز می رود.
شیراز را می¬گویم که باید باشی تا ببینی و بدانی. و چون بودم، در حس مسحور کننده¬ی آن فریفته¬ی نقاشی شدم و دلباخته¬ی فیلم¬سازی. دوربین عکاسی که به دست گرفتم، از چارچوب لنز، صدای شاتر را که شنیدم، امتزاج احساس و اندیشه در موج و اوج زیبایی بصری، پیدا کردن گمشده¬ای و یافتن نور بود.

پژمان ضیائیان
پژمان ضیائیان

و این راه مرا با خود برد، هر قاب که می¬گشودم، آن¬چنان شگفت¬انگیز بود که باید آن را به دیوار خاطره می¬کوبیدم. سرم را که می¬گرداندم، چشمانم در هزار توی وجودم، جایی برای حجم رنگ¬ها نداشت. این زیبایی و جلال نه اکنونی است، بل پیشینیان نیز با این وسوسه¬ی رازگونه همراه بوده¬اند. آن¬جایی که می¬خوانیم هر شاعر و هر حکمرانی به اندیشه¬ی خویش بر این خاک طرب¬انگیز، وجهی از کمال دیده و بر آن نامی نهاده است

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − نه =