«شهرزاد» اسیر «دیو دانلود غیرمجاز»

دانلود غیرمجاز سریال «شهرزاد» داد کارگردان این مجموعه را درآورده است.

«حسن فتحی» کارگردان سریال «شهرزاد» که پیش از این سریالهای معروفی همچون «شب دهم» و«پهلوانان هرگز نمی میرند»  را برای سیمای جمهوری اسلامی ایران ساخته است دریک اقدام تأمل برانگیز ساخت جدیدترین اثرش را در بخش غیردولتی و با سرمایه گذاری «سیدمحمد امامی » و«سید محمد هادی رضوی» تنجام داده است.این اقدام سو نشان می دهد که بازار محصولات فرهنگی می تواند از انحصار سازمانهای دولتی خارج شود ومردم نیز حاضرند برای محصول خوب فرهنگی هنری پول خرج کنند.ا ودر پائیر امسال این سریال را به سیستم ویدئوی خانگی عرضه کرده است،اما اکنون از دانلود غیرقانونی این سریال  به وسیله برخی از افراد سودجو به تنگ آمده است.

سایت رسمی سریال که سهم مهمی در تبلیغ واطلاع رسانی این سریال دارد در سالروز تولد «ترانه علیدوستی» بازیگر نقش اول این سریال را «روز شهرزاد» نامگذاری کرده است! این سایت از طرفداران سریال خواسته است تا باتشکیل کمپینی حمایت خود را از توزیع صحیح وقانونی فیل در شبکه نمایش خانگی با تغییر پروفایلهایشان درشبکه های اجتماعی نشان دهند.

«حسن فتحی »  که پایان فیلمبرداری فصل یک سریال را اعلام کرده است ،ادامه ساخت سریال را نیازمند حمایت مرم دانسته و در پیامی اختصاصی درسالروز تولد بازیگر نقش «شهرزاد» از علاقه‌مندان این سریال درخواست کرده است که از دانلود غیرقانونی سریال «شهرزاد» خودداری کنند . فتحی در این پیام  ویدئوئی اظهار کرده است که :«بر اساس آمارهایی که توسط روابط عمومی سریال «شهرزاد» به دست من رسیده است؛ تنها یک‌بیستم از مجموع کسانی که «شهرزاد» را می‌بینند از طریق قانونی سریال را تهیه کرده‌اند، یعنی نوزده‌بیستم از مخاطبان، از مسیرهای غیرقانونی سریال شهرزاد را دریافت می‌کنند.
شبکه نمایش خانگی، شبکه‌ای آسیب پذیر است. برای اینکه سرمایه گذاران بخش خصوصی ترغیب شوند که به این شبکه بیایندتا زمینه‌های تولید آثار خوب فراهم شود، لازم است که از دانلود غیرقانونی و بازار سیاه پرهیز کنید. از دوستان و همسایه‌ها هم بخواهید از طریق قانونی سریال را تهیه کنند.»

از سوی دیگر نباید فراموش کرد که ، نامگذاری روزی به نام «شهرزاد» یک ترفند تبلیغاتی برای فروش بیشتر سریال است و نباید آن را با گرامیداشت «افسانه هزارویک شب »اشتباه گرفت ،این نوع بهره برداری از نامهای نوستالژیک در حال حاضر خود حرکتی است که به واسطه عدم رعایت کپی رایت به راحتی صورت می پذیرد ؛چراکه هیچ کس مدعی خصوصی یا عمومی آن نیست .پس شایسته است کسانی که خود را قربانی نبود قانون در این زمینه می دانند ،خودشان نیز این حقوق را فراموش نمایند حتی اگر این آثارمتولی خاصی نداشته باشن.

اما اگرازاین نکته ظریف که می تواند ایراد مهم وقابل تأملی در این باره محسوب شود بگذریم نباید گذاشت که سرمایه گذاران این قبیل امور فرهنگی وهنری از سرمایه گذاری خویش پشیمان شوند.حمایت از این اقدام گرچه وظیفه مسؤلان فرهنگی هنری کشور است اما  تک تک مانیز می توانیم به سهم خود از تکثیر غیرقانونی سریال «شهرزاد» وسایر محصولات شبکه خانگی جلوگیری کنیم ،باشد که فاصله ما با استانداردهای جهانی و قوانین بین المللی مالکیت معنوی روز به روز کمتر شود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =