شمس و مولانا متابعت حضرت رسول (ص) را در اولویت قرار داده‌اند

مجید پازوکی

آنچه می خوانید نوشته ای از مولوی پژوه معاصر و مدرس ادبیات عرفانی، استاد مجید پازوکی است که درباره نامه ی استفتائیه ی  جمعی از طلبه ها از مراجع عظام درخصوص ساخت فیلمی درباره زندگی شمس و مولانا  نوشته شده و در خبرگزاری ها منتشر شده است.

شمس و مولانا متابعت حضرت رسول (ص) را در اولویت قرار داده‌اند | متن نوشته ی استاد مجید پازوکی | با سلام و ارادت و آرزوی صحت بزرگواران ارجمند، پیرامون استفتاء جمعی از طلاب حوزوی در مورد ساخت فیلم سینمایی «مست عشق» به کارگردانی جناب حسن فتحی سینماگر برجسته و ارزشمند کشور، لازم دانستم نکاتی را به اطلاع برسانم؛

۱ـ متأسفانه متن استعلام طلاب عزیز، مملو از اخبار نادرست و گزارش‌های نامعتبر و البته ملکوک به صفات زشت غیراخلاقی و دور از مراتب ادب می‌باشد که از ساحت طالبان و عالمان دین به‌دور است. به‌عنوان مثال، این فیلم هرگز با بودجه هیچ دولتی تهیه نشده و حتی در داخل کشور هم ساخته نمی شود و قرار هم نیست از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شود.

۲ـ به قطع یقین، ایمان دارم که نویسندگان این استعلام، تاکنون یک کلمه از متن بسیار ثقیل و صعب مقالات شمس را مطالعه نفرموده و ایضاً کمترین آشنایی نیز با مثنوی شریف که مورد شرح و تفسیر بزرگانی همچون؛ ملا هادی سبزواری مشهور به «شیخ اسرار» و مرحوم علامه محمدتقی جعفری قرار گرفته، ندارند.

٣ـ سراسر این متون ماندگار و انسان‌ساز، مشحون از آیات قرآنی و احادیث نبوی و قصص تاریخی راجع به رسول الله (ص) و انبیاء عظام و اولیاء الله هست، شمس تبریزی شرط وصول به حقیقت و کمال انسانی را دو چیز می‌داند؛ عشق به خالق هستی و متابعت رسول الله (ص). اصولا شمس و مولانا متابعت حضرت رسول (ص) را در اولویت قرار داده و خط قرمز ایشان همین مطلب است و حتی شرط ارادت و دوستی با عالمان و بزرگان و هر جا که بحث قضاوت شخصیت اشخاص به میان می‌آید؛ شمس، موضوع متابعت رسول اکرم (ص) را لحاظ می‌کند. مولانا نیز بشدت شیفته حضرت ختمی مرتبت بوده و تعابیر و تعاریف ایشان از رسول خدا و امیرالمومنین علی (ع) و سیدالشهدا در تاریخ ادب و زبان و فرهنگ ایرانی و اسلامی کم نظیر است.

۴ـ چگونه چنین عارفانی که سراسر آثارشان مختص رسول خدا (ص) و انبیا و اولیاء است می‌توانند نعوذ بالله به ساحت دُخت گرامی حضرت رسول (ص) و همسر فداکار امام علی (ع) یعنی فاطمه زهرا (س) اهانت روا دارند؟ شمس تنها حدیثی را نقل قول نموده در دو خط و کوچکترین اهانت و بی حرمتی در این مطلب دیده نمی‌شود. و تنها نقل پرسش و پاسخی است میان پیامبر (ص) و دُخت گرانقدر ایشان آیا به‌نظر شما بزرگان، نقل نقل قول حتی اگر در صحت آن تردید داریم دلیلی بر تکفیر و تفسیق شخصیت ممتازی به‌نام شمس می تواند باشد؟ بنابراین حساب مرحوم علامه فقید مجلسی صاحب بحار الأنوار با کرام الکاتبین خواهد بود!!!

۵ ـ در تاریخ عرفان و ادبیات عرفانی هیچ عارف و شاعری به اندازه مولانا و شمس به صوفیان و خانقاه‌نشینان نتاخته و اعتراض ننمودند؛ شمس، به کرات در مقالات خود صوفیان را سرزنش نموده است و خانقاه و چله‌نشینی و رسوم غلط خرقه‌سپاری و .. را مذموم می شمارد. و ایشان را این طور تعبیر می نماید که لاف درویشی می زنند!!!

اساتید و علمایی که شمس، محضر ایشان را درک نموده با واسطه یا بی‌واسطه اغلب از علما و فقهای برجسته زمان خود بودند از جمله؛ شیخ رکن‌الدین سجاسی و فخر رازی و شمس‌الدین خویی و اسداله متکلم و … که همگی از عالمان دین و روات حدیث و اهل کلام و تفسیر و فقهای بزرگ زمان خود بودند.
لطفا به طلاب نازنین پرسشگر تأکید بفرمایید به‌جای غوغاافکنی و قیل و قال‌های عامیانه، با دقت آراء شمس و مولانا را مطالعه بفرمایند تا به عمق تقید ایشان به اصول دین و احکام شرع و فروعات پی ببرند. به‌راستی تعابیر ایشان از نماز، روزه، حج و زکات چنان ظریف و لطیف می باشد که کمتر کسی است این مطالب را بخواند و عاشقانه دل به دین و آداب دینی  نبندد.

۶ ـ از دیگر آراء شگفت انگیز شمس، بحث ولی مستور و ولی مشهور است که در کنار تعلیمات سید برهان‌الدین ترمذی در کتاب ارجمند معارف، همان سید سرّ دان مربی و استاد مولانا به تبیین عرفانی وجود مبارک امام زمان (ع) به صراحت تأکید می نماید.

٧ ـ ای کاش طلاب جویای علم و ارجمند ما پیش از ارسال این مرقومه درشت و تیز، به بیانات رهبر ارجمند و ادیب جمهوری اسلامی دقت بیشتری می نمودند که ضمن تجلیل از محتوی و مفاهیم عمیق معنوی دیوان شمس و مثنوی شریف با اشاره به مقدمه مثنوی می فرمایند من نیز این اثر را اصول اصول اصول دین می‌دانم و شهید مطهری نیز بر این باور بودند.

ضمن تأکید بر مراتب تقوی و تدین و شایستگی سازندگان این اثر، به خصوص جناب استاد حسن فتحی از حضرات عظام تقاضا دارم؛ به‌ویژه در این اوقات، که جامعه ما بیش از پیش به همدلی وحدت و آرامش بیشتری نیاز دارد، همگان را به رعایت تقوای الهی و پرهیز از مواضع تهمت و تخریب دعوت بفرمایند. با آرزوی سلامتی‌تان. ملتمس دعای خیر.
مجید پازوکی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =