شبی با غریبه های همیشگی ِ حسین پرستار

محمد آقازاده

شب است و من برای دیدن “غریبه های همیشگی ” «حسین پرستار» به سمت تماشاخانه «ماه» می رفتم .آدرس که داشتم کمی آشفته ام کرد.در ورودی را نمی یافتم.ماشینی جلوی پایم ایستاد و سلامی شنیدم ،در تاریکی نشناختم. «حبیب اسماعیلی» بازیگر شناخته شده بود ، دیدنش خوشحالم کرد . او هم مثل من با پرستار دوستی دیرپایی داشت و معلوم بود حرمتی این دوستی را دارد.

پرستار را از قبل از انقلاب می شناسم ، مردی آرام و صبور و عاشق تاتر و سینما ، زندگی اش را از راه دیگر اداره می کرد تا بتواند در حرفه یی که دوست دارد بماند و من بعد از دیدن نمایش این را خطاب به تماشاگران گفتم ، دوام آوری او در صحنه هنر را معجزه می دانم.

مثل بسیاری دیگر اگر سینما و تأتر به شاکله های حرفه یی خود وفادار می ماند به جای سلبریتی های دو زاری که بیشتر به جای هنرمند بودن، تنها کراش آنها می شوند که از سینما و تأتر تنها ستاره های باسمه یی را می طلبند و عکس یادگاری با آنها گرفتن را ، او جایگاه مهمتر و بهتری هم در سینما و هم در تأتر می یافت.

نمایش«غریبه های  همیشگی» را “شهرام کرمی” قلمی کرده است که سالها دوست و همکار من بود؛ نمایش برای من زنده است ، همه زندگی ام در فضایی گذشته که اعتقاد به دعا و نذری در میانه همه رنج ها ، نتوانستن ها و شکست ها بارقه یی از امید بر می انگیزد و تسلایی می شود در جهان بی تسلا ، نمایشی جمع و جور و ساده و قابل احترام است ،سالهاست روی رابطه دعا و انسان از منظر معرفت شناسی کار کردم و امروز همه آنچه بر وقوف یافته ام در ذهنم بیدار شد . فرصت کنم در موردش می نویسم .

نمایش غریبه های همیشگی
نمایش غریبه های همیشگی

داستایوسکی از نیاز انسان به معجزه سخن می گوید که منطق دو دو تا چهارتا  را بشکند؛ و از مادیت امور جهان شبیه رؤیای درماندگان شود ، نمایش بر آن است تا نشان دهد معجزه استعلایی هم داریم که از مادیّت عبور می کند و خصلت آن جهانی می یابد.

ما در تشخیص رموز پنهانی انسانها کم کار کرده ایم و تأتر گریزی از آئین ها ندارد و تعزیه خوانی به تمامی به این مهم می پردازد.

با حس خوبی و پیاده به خانه باز می گردم…

حرمت دوستی در میان ما کم شده است…

باید این حرمت ها را باز به یاد آورد

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. M.K می گوید

    باتشکر از معرفی این اثر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 1 =