سینمای دفاع مقدس؛ منهای سینما،دفاع و قدسیت

جبار آذین

هشتاد درصد تولیدات بازار مکاره سینمای ایران، سینمانیستند.جدا از کالاهای تجارتی و نازل و بنجل به اصطلاح سینمایی، برخی از فیلم ها، بیش از آنکه سینما و تصویر باشند، نمایش های رادیویی وصحنه ای اند.

در همین ارتباط، بسیاری ازفیلم های مرتبط با دفاع مقدس،به رغم مضامین و محتوای ارزشمند و قابل احترام، از منظر ساختار هنری و سینمایی، به دلیل ضعف های مفرط، هنر و سینمانیستند.

تعدادی از این آثار هم از نظر محتوا و ساختار هیچ ربطی به سینما و دفاع مقدس ندارند و در بهترین حالت، فیلمک های کپی شده از روی فیلم های جنگی خارجی و یا جنگ بازی های تصویر شده کودکانه اند.

برترین آثار سینمایی خوش ساخت و با محتوای دفاع مقدس، فیلم هایی اند که به همت، هنر و غیرت و شهامت سینماگران متعهد و متخصص ساخته شده اند.

اغلب تولیدات ارگانی و دولتی و سفارشی موسوم به فیلمهای دفاع مقدسی که با صرف هزینه های هنگفت و حمایت های تبلیغاتی تولید شده اند؛ به جز یک، دومورد، بقیه از سه حالت خارج نیستند:

یا کلاً سینما نیستند!

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

یا از نظر پژوهش و پردازش مضمون و محتوا ناقص اند!

و یا هیچ ربطی به هنر و واقعیت های دفاع مقدس ندارند.

معلوم نیست دستگاه ها و سازمان های فرهنگی و هنری و سینمایی مدعی وفاداری، حفاظت و اشاعه ارزش ها و دفاع مقدس با امانت های مردم؛ موقعیت، مقام، بودجه و امکانات ملی چه می کنند و چرا با مدیریت های هدفمند فرهنگی، حمایت، جریان سازی و تولید آثار شایسته، فاخر و ماندگار دفاع مقدسی در ثبت و ضبط و اشاعه دستاوردهای دفاع مقدس در قالب سینما و هنر، گام های اصولی و اساسی برنمی دارند.

آنچه ما اکنون با عنوان  سینما و فیلمهای دفاع مقدسی داریم، با اهداف و آرمان های سینمایی و فرهنگی و اجتماعی، فاصله ها دارند. چهل سال از رخداد انقلاب و سال ها از دفاع مقدس می گذرد و در این مدت، حتی چهل فیلم مانا و تماشایی انقلابی و دفاع مقدسی در کشور تولید نشده است.

این در حالی است که کشورهای مختلف، به هنگام جنگ و پس از آن، درباره رخدادها، عوارض و دستاوردهای دوران جنگ خود، صدها فیلم دیدنی ساخته اند. آثار سینمایی انقلابی و دفاع مقدسی و اجتماعی مناسب و شاخص و قابل تحسین ما چه تعدادند؟!

سینمای ایران از بنیان، در تمام حوزه های ساختاری، مدیریتی ، مناسباتی و تولید و اکران به تغییر و تحول نیازدارد!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =