هاتف،سریالی بامضامین شعاری وتصاویرکم جان عاشورایی

هاتف،سریالی بامضامین شعاری وتصاویرکم جان عاشورایی!

جبارآذین

مجموعه تلویزیونی مناسبتی محرمی‌هاتف،مضامین خوب و ارزشمندی رادستمایه داستانک‌های خود قرارداده است، موضوع‌هایی که در چارچوب اعتقادات دینی و مذهبی و انسانی ایرانیان،جایگاهی ویژه دارند و پیوسته جای پردازش آن‌ها در آثار تلویزیونی و سینمایی خالی بوده است. از این منظر سریال‌هاتف یک اثر ارزشی دینی تلقی می‌شود و به لحاظ سوژه از سلسله سریال‌های بی محتوا وسطحی اجتماعی و خانوادگی این روزهای سیما برتر و والاتر است.

با این همه، این سریال هم مانند اغلب آثاردینی و مذهبی سینمایی و سیمایی دچار ضعف‌های اساسی در داستان سازی، شخصیت پردازی، پرداخت و گسترش غیرشعاری سوژه‌ها، ساختار دراماتیک فیلمنامه و تصویرسازی‌های مناسب، جذاب و خلق معادل‌های تصویر ی هنرمندانه در نمایشی کردن مضامین خود است. به عبارتی،سازندگان این دست تولیدات بیش از آنکه به جنبه‌های هنری و تصویری و جذابیت‌های بصری و حتی شنیداری آثار خود توجه کنند، عمده تلاش و کوششان بر مضمون و محتوا متمرکز است. آنچه اکثر کارگردان‌های فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی اعتقادی و ارزشی از آن غافل اند یا برای آن اهمیت ویژه و ضروری قائل نیستند، این است که آن‌ها، حرف‌های خوب خود و آثارشان را پشت میزخطابه،میادین عمومی، مسجد و یاصحنه تأتر و یا نمایش‌های رادیویی با مخاطب درمیان نمی‌گذارند، بلکه با تصویر و هنر، داستان هنرمندانه خود را روایت می‌کنند. از همین روست که بیشتر تولیدات مذهبی و عاشورایی رایج در تلوبزیون،به رغم سوژه‌های خوب، نمی‌توانند بامخاطب ارتباط درست برقرارکرده و او را راضی کنند. هاتف هم به همین مشکل مبتلا است و نخستین لطمه را ازدر هم ریزی نامناسب موضوع‌ها در داستانی شکل و قوام نیافته و آدمک‌های تک بعدی متعدد که ناقص و شتابزده در گوشه و کنار خط اصلی نه چندان مشخص داستان خام و سطحی سریال با محوریت حاج ابراهیم پخش وپلا هستند،می‌خورد.

سریال‌هاتف
سریال‌هاتف

فیلمنامه هاتف نه در داستان گویی موفق است و نه در کاراکترسازی و پرداخت موضوع‌ها و دست کم جذابیت بخشی به دیالوگ‌هایش.به همین دلایل، موضوع‌های بدون پژوهش کافی و پردازش دراماتیک سریال در چیزی شبیه قصه ریخته شده که کلاً فاقدجذابیت شده است. هاتف را داریوش یاری کارگردان شناخته شده آثارخوب اعتقادی تلویزیونی و فیلم‌های مستند با محتوا ساخته است. از آنجا که متن مناسبی در اختیاراو نبوده و خود هم بر روی فضاسازی و تصویری کردن موضوع‌ها و رخدادهای قصه سریال کار چندانی انجام نداده، هاتف نتوانسته درحد اثری کامل و جذاب با قابلیت‌های بالای تصویری و محتوایی لازم باشد.‌هاتف در همان بخش نخست با شتابزدگی، کاراکترها و مسائل آن‌ها را بدون هیچ درنگ تصویری جذاب معرفی می‌کند؛ دوست ابراهیم را در تصادف می‌کشد، ابراهیم و ریحانه رابه کربلا می‌فرستد و با چندتصویر خام و شعاری و بدون فضاسازی مناسب،حرم مطهر مولا(ع)، وخیم شدن حال و مرگ ابراهیم و بلندکردن و شعاری و ناچسب دست ابراهیم به سمت حرم و…را نشان می‌دهد و با این بضاعت نداشتن محتوای عمیق و تصاویر هنرمندانه و سطحی نگری و سطحی سازی خود را عیان می‌کند.

در ادامه و قسمت‌های بعد هم به جز به اصطلاح بازکردن گره‌هایی که اصلا گره نیستند،چون دربطن داستان نابالغ سریال جای ندارند و پرداخت نشده اند،زندگی دیروز و امروز ابراهیم و خانواده اش و ماجرای‌هاتف را پی می‌گیرد که این بخش‌ها هم باجذابیت‌های داستانی و بصری همراه نیست و مخاطب را به همراهی باسریال،کاراکترها و رخدادهای آن ترغیب نمی‌کند. متأسفانه هاتف به جز مضامین خوب محرمی،در بخش‌های هنری و تصویری و خلق جذابیت‌های نمایشی از جمله بازی‌های معمولی بازیگرانش، حرفی برای گفتن ندارد.


*داستان سریال‌هاتف:

خلاصه داستان: در روز عاشورا، ابراهیم در کربلا بر اثر حمله قلبی از دنیا می‌رود. دخترش ریحانه پیگیر آخرین گفته ناتمام پدر می‌شود. این پیگیری، ریحانه را رو در روی خانواده و زندگی زناشویی اش قرار می‌دهد اما ریحانه اعتقاد دارد که عدالت نمی‌تواند پشت در خانه بماند…

عوامل سریال‌هاتف :

تهیه کننده: نعمت چگینی، کارگردان: داریوش یاری، نویسنده: فروغ فروهیده، مدیرتولید: طاهر امانی، مدیرتصویربرداری: علی لقمانی، مدیرصدابرداری: فرشید کیوانمهر، مدیرچهره پردازی: سیدجلال موسوی، طراح صحنه: حسین اسدی، طراح لباس: شیده محمودزاده.مدیربرنامه ریزی: امین پیرحیاتی، مشاور رسانه ایی: مجتبی احمدی، دستیاراول کارگردان: داود باقری، مدیر تدارکات: مرتضی کریمی، تدوینگر: علیرضا کمال پور، صداگذاری و ترکیب صدا: سیدمحمود موسوی نژاد، جلوه‌های ویژه: احسان فانیان، عکاس: نازلی هروی.

عکس استفاده شده از خبرگزاری مهر می‌باشد

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. تست می گوید

    سلام
    من نظرم مثبت هست و این مقاله عالی بررسی شده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.